Gdynia Energetyczna

Wymiana opraw LED już na półmetku!

Energooszczędne oświetlenie dzielnic Gdyni // mat.pras.

Energooszczędne oświetlenie dzielnic Gdyni // mat.pras.

28.04.2020 r.

2660 gdyńskich latarni świeci już energooszczędnym światłem LED. Od marca br. trwa wymiana najbardziej wysłużonych opraw sodowych na nowoczesne, ekologiczne i estetyczne modele. W ramach 4-letniej umowy z Energą Oświetlenie Sp. z o.o. Gdynia zmodernizuje łącznie 5658 opraw latarni ulicznych na terenie większości dzielnic.

Akcję modernizacji opraw koordynuje gdyński Zarząd Dróg i Zieleni, który cyklicznie otrzymuje od operatora oświetlenia listę ulic z zaznaczoną liczbą opraw do wymiany. Wymiana opraw odbywa się głównie w godzinach dziennych. Nowe oprawy prezentują się bardzo nowocześnie, a światło, które emitują różni się stopniem jasności od starych modeli. Nowe oświetlenie jest również mniej awaryjne i poprzez ograniczenie zużycia energii elektrycznej przyczynia się do mniejszej emisji dwutlenku węgla.

- Pracę idą pełną parą, więc w następnych tygodniach mieszkańcy kolejnych ulic będą mogli zauważyć różnicę w jakości oświetlenia przy swoich domach - podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju - Ta świetlna inwestycja poprawi przede wszystkich bezpieczeństwo i komfort gdynian. Ale liczymy, że ta modernizacja zapewni nam konkretne oszczędności, co w sytuacji trwającej pandemii i obciążeń samorządowego budżetu będzie miało niebagatelne znaczenie. Oprawy LED zużywają nawet 2-krotnie mniej energii, co w efekcie przekłada się na niższe koszty utrzymania oświetlenia ulicznego – tłumaczy wiceprezydent Łucyk.
Tak wyglądają energooszczędne oprawy LED // fot. ZDiZ

Do 30 kwietnia 451 nowych opraw LED zostanie zamontowanych na ulicach: Śląskiej, Morskiej, J. Wiśniewskiego, Płk. Dąbka, Hutniczej, Unruga, Estakadzie Kwiatkowskiego, Bazie Kontenerowej, Platynowej, Kartuskiej, Swarzewskiej, Wejherowskiej, Gniewskiej, Chylońskiej, Skwerze Kościuszki, gen. J.Hallera, Władysława IV, Pomorskiej, Słupeckiej, Urszulanek, Tatrzańskiej, Kwidzyńskiej, Olsztyńskiej, Nowogrodzkiej.

W ubiegłych tygodniach nowoczesne i energooszczędne oświetlenie zostało zainstalowane już w 17 dzielnicach Gdyni. Kolejna tura montaży na wybranych ulicach przewidziana jest tuż po świątecznym weekendzie majowym.

Zgodnie z umową całkowita wymiana opraw zakończy się 30 sierpnia 2020 roku.