Gdynia Energetyczna

Zmieni się oświetlenie bulwaru Nadmorskiego

Latarnia z kulistym kloszem na bulwarze Nadmorskim // fot.ZDiZ

Latarnia z kulistym kloszem na bulwarze Nadmorskim // fot.ZDiZ

09.09.2020 r.

Jest umowa na nowe oświetlenie bulwaru Nadmorskiego. Oznacza to, że wkrótce rozpocznie się instalacja nowych słupów i opraw, które rozświetlą ten popularny deptak energooszczędnym światłem LED. Koszt wymiany latarni wzdłuż najpopularniejszego gdyńskiego deptaka to prawie 463 tysiące złotych.

Przypomnijmy, że do przetargu dotyczącego przebudowy oświetlenia skweru Kościuszki i al. Jana Pawła II (część pierwsza) i bulwaru Nadmorskiego (część druga) zgłosiło się dziewięć firm. Większość z nich przedstawiła wycenę realizacji zarówno pierwszej, jak i drugiej części inwestycji. Po dokładnych analizach i sprawdzeniu przedstawionej dokumentacji Zarząd Dróg i Zieleni podpisał umowę na realizację części drugiej z firmą Automix Energetyka Sp. z o.o.

- Mamy już wykonawcę nowego oświetlenia bulwaru Nadmorskiego. Oznacza to, że oświetli go 88 energooszczędnych latarni LED. Oprócz instalacji nowych słupów i ich opraw latarni, wykonawca ma również wymienić linię kablową. Liczymy, że uda się nam sprawnie rozstrzygnąć postępowanie i podpisać kolejną umowę na nowe oświetlenie skweru Kościuszki i al. Jana Pawła. Będzie to kolejny rejon Gdyni, który zyska nowoczesne i energooszczędne oświetlenie. Efekty tej świetlnej inwestycji będziemy mogli podziwiać jeszcze w tym roku - podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Inżynierowie z gdyńskiego ZDiZ precyzyjnie opisali jaki rodzaj światła ma funkcjonować na bulwarze i skwerze. Wykonawca musi zatem zadbać, aby oprawy LED świeciły w temperaturze barwowej do 3000 K. Odznacza się ona większym „ciepłem” światła, niż te które znamy z ulicznych latarni doświetlających chodniki i drogi. Kolor i kształt latarni będzie nawiązywał do modernistycznego stylu. Nowe aluminiowe słupy oraz oprawy LED będą charakteryzować się prostokątnym przekrojem. Zastąpią wysłużone latarnie o kulistych kloszach.

Całkowity koszt inwestycji to prawie milion złotych.