Gdynia Innowacyjna

Aplikacja z Gdyni ułatwi życie Ślązakom

Vizum - aplikacja ma ułatwiać życie w mieście // fot. mat. prasowe

Vizum - aplikacja ma ułatwiać życie w mieście // fot. mat. prasowe

05.03.2020 r.

Vizum – tak nazywa się aplikacja, dzięki której spersonalizowane treści dotyczące komunikacji publicznej oraz bieżących wiadomości z wybranych przez siebie obszarów trafiają wprost na smartfony mieszkańców Górnego Śląska. To efekt współpracy między Metropolią Górnośląsko-Zagłębiowską a działającą w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia firmą Vizum Lab.

Mobilna aplikacja ma ułatwiać życie w mieście i dostarczać najświeższych informacji w maksymalnie spersonalizowany sposób. W ramach tego rozwiązania dostępne są trzy moduły: Wiadomości, Wydarzenia i Transport. W ramach nich mieszkańcy oraz turyści mogą otrzymywać informacje dotyczące lokalnych, interesujących ich spraw. Aplikacja umożliwia także wskazanie istotnych dla użytkowników miejsc – takich jak dom, szkoła, biuro, ulubiony park czy działka za miastem – odnośnie których chcą otrzymywać aktualne wiadomości i to niezależnie od tego czy obecnie tam przebywają czy też nie.

Skąd pomysł?

Filozofia przyświecająca twórcom aplikacji Vizum opiera się na naszym przywiązaniu do miejsc oraz wartości i emocji, jakie im przypisujemy. Każda wiadomość wysyłana do mieszkańców odnosi się do konkretnej, bliskiej danemu użytkownikowi przestrzeni. Może to być cały teren miasta, określona dzielnica, ulica czy budynek. Dzięki temu każdy mieszkaniec wie przede wszystkim o tym, co dzieje się w miejscach, które go dotyczą. Informacje, jakie docierają do użytkowników pochodzą m.in. od urzędów miast i gmin, spółdzielni mieszkaniowych, przedsiębiorstw komunalnych czy od organizatorów transportu publicznego. Jak mówią twórcy: – Rozwiązanie pozwala na personalizację treści i w znaczny sposób ogranicza szum informacyjny obecny w Internecie, a w szczególności w mediach społecznościowych.

W ramach pilotażu, z aplikacji korzystają Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego, którzy udostępniają mieszkańcom Śląska informacje lokalne dla poszczególnych gmin oraz rozkłady jazdy komunikacji publicznej.

Do aplikacji, jako samodzielni nadawcy, dołączyły również pierwsze gminy z obszaru Metropolii: Sosnowiec i Bieruń.

Poza obszarem Metropolii, z aplikacji można skorzystać także w: Trójmieście, Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie, Łodzi i Jeleniej Górze.

Aplikacja dostępna jest w sklepach: Google Play i App Store

O Vizum Lab sp. z o.o. – spółka technologiczna rozwijająca rozwiązania lokalizacyjne w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Działa w obszarach SmartCity (platforma komunikacji vizum.app) oraz Industry 4.0.(Vizum Factory – system typu RTLS do monitorowania bezpieczeństwa pracowników i optymalizacji użycia zasobów w przestrzeniach zamkniętych i otwartych).