UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
Gdynia Innowacyjna

Ekspozycja berlińskiego muzeum na gdyńskim e-papierze

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

06.02.2021 r.

Do kwietnia można oglądać wystawę laureata nagrody GASAG Marca Bauera w Berlinische Galerie, do realizacji której artysta wykorzystał system wyświetlaczy wykonanych z papieru elektronicznego, stworzony przez gdyńską firmę z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

MpicoSys słynie z tworzenia produktów z użyciem e-papieru. Na co dzień znajdują one zastosowanie w takich urządzeniach, jak czytniki ebooków, ale także coraz częściej w systemach informacyjnych w postaci rozkładów jazdy czy numeracji miejsc w przestrzeniach użyteczności publicznej. Jedna z takich ścian informacyjnych, wykonanych z papieru elektronicznego właśnie przez inżynierów Mpico, znajduje się w siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i jest uznawana za największą na świecie.

Tym razem po technologię e-papieru sięgnął niemiecki artysta Marc Bauer, który został uhonorowany indywidualną wystawą przez kapitułę nagrody GASAG Art Prize. Wyróżnienie przyznane zostało już po raz szósty we współpracy z Galerią Berlińską. Co dwa lata organizatorzy doceniają dorobek twórców, których prace powstają na styku sztuki, nauki i technologii. Marc Bauer wykorzystuje rysunek, aby poruszać takie kwestie jak migracja, tożsamość i płeć, krytyka nowych mediów. W berlińskiej galerii w ramach autorskiej wystawy prezentowane są jego rozbudowane instalacje składające się z dużych murali, prac na papierze, animowanych rysunków i dźwięków.

- Dzięki wykorzystaniu bezprzewodowej komunikacji oraz niezwykłej energooszczędności instalacja jest prosta, niewymagająca rozbudowanej infrastruktury. Znakomite właściwości e-papieru, sprawdzającego się we wszystkich warunkach oświetleniowych, sprawiają, że jest czytelny zarówno w słoneczny dzień jak i  pochmurny wieczór – opowiada Ewa Musiał z MpicoSys.


Rezultatem jest sugestywna, dramatyczna kompozycja historycznych wydarzeń i opowieści, faktów i fikcji, tekstu i obrazu, która sięga do szerokiego rozumienia nauki, ale pozostaje otwarta na różne interpretacje.

Instalacja będzie dostępna dla publiczności do 5 kwietnia 2021 r.

Więcej o wystawie:
https://berlinischegalerie.de/en/exhibition/gasag-art-prize-2020/

  • Gdyńskie instalacje w berlińskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej