Gdynia Innowacyjna

Fakty i mity na temat Sars-CoV-2

Fot. PPNT Gdynia

Fot. PPNT Gdynia

18.11.2020 r.

Wielomiesięczna pandemia wirusa Sars-CoV-2 spowodowała, że narosło wokół niej wiele mitów. Internet i teorie spiskowe sprawiły, że początkowo niewielu w nią uwierzyło. Jak się ustrzec przed wirusem? A może nie ma się czego bać? W najbliższy piątek gdańska badaczka i wirusolożka dr Alicja Chmielewska zmierzy się z prawdą oraz mitami, jakie pojawiły się przez ostatnie miesiące wokół tematu koronawirusa, podczas wykładu online kończącego VII edycję programu InnovaBio Pomorze (IBP).


Dr Alicja Chmielewska należy do grona jednych z najlepiej poinformowanych ludzi w branży. Na co dzień, w ramach badań prowadzonych na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, sprawdza, czy występujące w organizmie człowieka białko o nazwie interferon może pobudzić nasz układ odpornościowy do skutecznej walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Jak mówi badaczka, interferony są obecnie badane klinicznie jako obiecujące leki przeciwko COVID-19.  

Czy możliwe jest wynalezienie leku na COVID-19? Na to, a także wiele innych wywołujących emocje pytań odpowiedź usłyszymy już w najbliższy piątek, o godz. 11:00, na kanale YouTube PPNT Gdynia. Co istotne, wykład będzie otwarty, a dostęp do niego bezpłatny. To mocny akcent na zakończenie cyklu wykładów #spotkanieznauką, realizowanych w ramach VII odsłony programu skierowanego do studentów kierunków life science oraz uczniów ostatnich klas liceów o profilu biologiczno-chemicznym - InnovaBio Pomorze.

- Pandemia wymusiła na nas nieco zmianę formuły. Bardzo zależało nam, aby IBP pozostało ciekawe, dlatego rozszerzyliśmy je o popularnonaukowe wykłady z udziałem cenionych i popularnych ekspertów. Cieszymy się, że każdy kolejny zrzesza coraz większe grono odbiorcówliczbą widzów. Liczymy, że nasza najbliższa propozycja spotka się z równie dużym, jeśli nie większym zainteresowaniem. Także z uwagi na temat, który dotyczy w tej chwili każdego z nas – podkreśla dr Joanna Głowacka z PPNT Gdynia | BioLaboratorium.

kiedy: piątek, 20.11.2020, godz. 11:00-13:10
gdzie: otwarty wykład online dostępny w serwisie YouTube: https://youtu.be/4_WVDKxJHBM
wstęp: wolny
___________
Do komentowania i zadawania pytań podczas webinaru na YouTube wymagane jest konto Google.