Gdynia Innowacyjna

Gdynia Design Days: MANUBA – kolekcja na wyjątkowe czasy

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

10.07.2020 r.

Trwa festiwal Gdynia Design Days. Tym razem w wersji online. Nieodłącznym elementem GDD jest MANUBA, czyli limitowana kolekcja przedmiotów, które można kupić on-line tylko do 31 lipca.

Inspiracje

Kolekcja MANUBA 2020 w pełni koncentruje się na naszych ciałach i przyjemności dbania o siebie. Tegoroczny zestaw unikatowych produktów jest efektem refleksji nad obecną sytuacją - to wyjątkowa kolekcja na wyjątkowe czasy – opowiada Paulina Kisiel – kierownik festiwalu: - Zaistniały kryzys oraz izolacja zmusiły nas do zmiany trybu i tempa życia. Te niepewne i niełatwe okoliczności stały się zapalnikiem do zmian – zwolnienia i skupienia się na własnych potrzebach oraz dbania o własne samopoczucie w bardziej naturalny sposób – dodaje. Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczna kolekcja MANUBA zachęca do zadbania o swoją kondycję psychiczną poprzez  silniejszy kontakt z własnym ciałem.

Co znajdzie się w tegorocznej kolekcji MANUBA?

Projektanci, wykorzystując doświadczenie w pracy z tkaninami i ceramiką, stworzyli kolekcję, na którą składają się trzy produkty do pielęgnacji ciała. To przedmioty zmieniające codzienne czynności w rytuały, pozwalające oderwać się na chwilę od rzeczywistości. Wszystkie produkty powstały w nurcie eko i less waste (z ang. mniej odpadów).
Jak podkreśla wicedyrektor festiwalu Gdynia Design Days – Ewa Janczukowicz – Cichosz: - Każdy z trzech przedmiotów wykonano ręcznie, w 25 egzemplarzach, wykorzystując naturalne materiały oraz tradycyjne techniki. Wszystkie produkty powstały w pracowniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Wprost od projektantów

Jak co roku, nad kolekcją pracowali doceniani w branży projektanci:
Kamila Niedzwiedzka: działa w branży odzieżowej i współpracuje z Nikodemem Szpunarem, z którym wspólnie realizują wystawy, projekty meblowe oraz projekty z pogranicza sztuki. Absolwentka Wydziału Wzornictwa na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz National College of Art And Design w Dublinie.
Dominika Kulczyńska i Mateusz Peringer z Zakwas Studio: Spółdzielnia Socjalna Zakwas powstała w 2018 roku. Obejmuje pracownię ceramiczną, szwalnię, a także pracownię projektową, której głównym założeniem jest praca z odzyskiwanymi tworzywami sztucznymi. Studio Zakwas działa na polu edukacji ekologicznej oraz aktywizacji i reintegracji osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym. Zajmuje się zarówno indywidualnymi projektami, jak i biznesowymi. Absolwenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła.
Agata Nowak: kuratorka tegorocznej kolekcji. Jako projektantka łączy tworzenie krótkich serii produktów, powstających na bazie tradycyjnych technik i ręcznej produkcji z produkcją masową. W swojej pracy koncentruje się na projektowaniu mebli, produktów oraz przestrzeni wystawienniczych. Jako kuratorka współtworzyła razem z Michałem Bachowskim wystawę „Ciało na rozdrożu”. Absolwentka De Montofort University w Leicester i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Kolekcja MANUBA już po raz piąty towarzyszy Gdynia Design Days. To projekt, którego ideą jest odzyskiwanie rzemiosła. Każdego roku kolekcja obejmuje krótkie serie kilku produktów, stworzonych na potrzeby festiwalu

Produkty z kolekcji można kupić w sklepie online: www.manuba.sklep.pl
GDD2020 #UWAGA
kiedy? 4 – 11 lipca
gdzie? www.gdyniadesigndays.eu
FB: facebook.com/gdyniadesigndays
Instagram: @gdyniadesigndays
oficjalny hashtag: #GDD2020 #GDD #gdyniadesigndays #uwaga

  • Limitowana kolekcja powstała w pracowniach PPNT Gdynia
  • Limitowana kolekcja powstała w pracowniach PPNT Gdynia
  • Pracownia MANUBA
  • Limitowana kolekcja powstała w pracowniach PPNT Gdynia
  • Limitowana kolekcja powstała w pracowniach PPNT Gdynia
  • Pracownia MANUBA