Gdynia Innowacyjna

Gdyńskie K2, czyli budownictwo zrównoważone

fot. Przemysław Kozłowski

fot. Przemysław Kozłowski

22.08.2022 r.

Nowoczesny biurowiec K2 przy ul. Kieleckiej uzyskał właśnie certyfikat LEED Platinum. Jest on przyznawany budowlom spełniającym najwyższe standardy jeżeli chodzi o zastosowanie rozwiązań ekologicznych i przyjaznych środowisku.


K2 to sześciopiętrowy budynek biurowy znajdujący się przy skrzyżowaniu ulicy Kieleckiej z ulicą Śląską. To inwestycja firmy Vastint Poland. Architektonicznie nawiązuje on do tradycji gdyńskiego modernizmu. Jego elewację zdobią białe, pionowe panele czerpiące z motywów żagli i architektury okrętowej z lat 30. ubiegłego wieku.

Budynek oddany został do użytku w maju tego roku. Obiekt ma kształt litery „H” i zawiera ponad 11 tys. metrów kwadratowych przestrzeni biurowej wysokiej jakości, lobby, dwukondygnacyjną halę garażową z parkingiem dla ponad 130 samochodów i infrastrukturą dla rowerzystów. Projektantem budynku była pracownia APA Wojciechowski, a generalnym wykonawcą CFE Polska. Budowla projektowana była zgodnie z kryteriami certyfikacji środowiskowej LEED. Dziś wiemy, że po skrupulatnej weryfikacji, budynek K2 otrzymał certyfikat LEED Platinum.

- Inwestycja Vastint Poland – jaką jest biurowiec K2 przy ul. Kieleckiej – udowadnia, że nowoczesne budownictwo może być nie tylko estetyczne, ale także przyjazne środowisku. K2 swoją białą elewacją nawiązuje do gdyńskiego modernizmu, a technologie zastosowane przy jego budowie sprawiły, że po wieloetapowej weryfikacji otrzymał on certyfikat LEED Platinum. To oznaczenie przeznaczone dla budynków zrównoważonych, zaprojektowanych z myślą długotrwałym wpływie na planetę. W obliczu zmian klimatu to niezwykle istotne. Cieszę się, że projektanci tego gdyńskiego budynku o to zadbali – komentuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Czym jest certyfikat LEED? W rozwinięciu nazwa to Leadership in Energy and Environmental Design, co w wolnym tłumaczeniu oznacza lidera w projektowaniu przyjaznym energetycznie i środowiskowo. System powstał pod koniec ubiegłego wieku z inicjatywy niezależnej amerykańskiej organizacji Green Building Council. Zrzesza ona szkoły, uczelnie wyższe, a także przedsiębiorstwa i jednostki rządowe, a jej nadrzędnym celem jest propagowanie idei ekologicznego i przyjaznego środowisku budownictwa.

O certyfikat LEED można starać się dobrowolnie. Każdy nowo powstały budynek, zgłoszony w celu nadania wyróżnienia, oceniany jest na postawie pięciu kryteriów. Są to:
  • zrównoważona lokalizacja inwestycji,
  • efektywność gospodarki wodnej,
  • wykorzystanie energii i atmosfery,
  • wykorzystanie materiałów i zasobów,
  • jakość środowiska wewnętrznego.

fot. Przemysław Kozłowski

Inwestycji przyznawane są punkty, a ich suma decyduje o tym czy certyfikat zostanie przyznany i jakiego będzie stopnia. Aby uzyskać odznaczenie budynek musi uzyskać minimum 40 punktów. Następne poziomy to
  • LEED Silver – 50-59 pkt.
  • LEED Gold – 60-79 pkt.
  • LEED Platinum – 80+ pkt.

Gdyńskie K2 dzięki rozwiązaniom zastosowanym w projekcie otrzymało właśnie najwyższy, platynowy stopień certyfikatu LEED. Tym samym budynek zapisał się do elitarnego grona najbardziej zielonych i zrównoważonych budowli biurowych na świecie. Inwestycje oznaczone takim certyfikatem oszczędzają pieniądze, poprawiają wydajność, obniżają emisję dwutlenku węgla i tworzą zdrowsze miejsca dla ludzi. Stanowią one kluczową część przeciwdziałania zmianom klimatu.

W budynku na najemców czeka aż 11 400 m2 powierzchni na sześciu kondygnacjach. Parter to stylowe lobby z recepcją i strefą spotkań. W podziemiach znajduje się dwupoziomowy parking na 138 samochodów. Pierwszym najemcą w nowym biurowcu K2 przy ulicy Kieleckiej została firma z lokalnymi tradycjami, C.Hartwig Gdynia. To jedna z najstarszych polskich firm spedycyjnych, część gdyńskiej historii o mieście „z morza i marzeń”.

fot. Przemysław Kozłowski