Gdynia Innowacyjna

Lutowe wydarzenia UrbanCafe

Mężczyzna siedzący przy biurku, pisze na laptopie. Obok laptopa ma filiżankę z kawą i notatnik.

Wszystkie spotkania UrbanCafe odbywają się poprzez Zoom Video Communications. // fot. pexels.com

08.02.2021 r.

UrbanCafe jest otwartym forum dialogu i dyskusji o mieście, miejscem spotkań mieszkańców, aktywistów, naukowców i urzędników. W lutym odbędą się kolejne trzy spotkania online.


Wszystkie spotkania UrbanCafe odbywają się poprzez Zoom Video Communications. Transmisja na żywo będzie jednocześnie prowadzona również na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku. Nie są wymagane wcześniejsze zapisy. W trakcie spotkań uczestnicy mogą zadawać pytania i komentować.

„Można panikować”. Rozmowa z prof. Szymonem Malinowskim, Dianą Maciągą i Bartoszem Frankowskim


kiedy: poniedziałek, 8.02.2021, godz. 17:30-18:30
Link do spotkania na platformie Zoom.
Wydarzenie na Facebooku i na stronie internetowej.

„Można Panikować” to film dokumentalny z 2020 roku, opowiadający o fizyku atmosfery prof. Szymonie Malinowskim i jego działalności popularyzującej wiedzę o zmianach klimatycznych. Profesor jest dyrektorem Instytutu Geofizyki, Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a od kwietnia 2020 roku przewodniczącym zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. W filmie ostrzega przed nadchodzącymi katastrofami klimatycznymi w przypadku braku szybkich działań zapobiegających dalszej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Temat emisji dwutlenku węgla jest w trakcie pandemii szczególnie ważny: naukowcy badają wpływ poziomu smogu na umieralność z powodu zakażenia koronawirusem.

Rozmowa wokół filmu „Można panikować”, którą poprowadzi Magda Dębna, koordynatorka UrbanCafe, będzie dotyczyła konieczności wprowadzenia zmian wywołanych koronakryzysem w ochronie środowiska i naszym codziennym życiu w trakcie i po pandemii.

Nie odziedziczę i nie stać mnie na kredyt. Rozmowa z Agatą Twardoch i Magdaleną Milert


kiedy: środa, 17.02.2021, godz. 17:30-18:30
Link do spotkania na platformie Zoom.
Wydarzenie na Facebooku i na stronie internetowej.

Jakie są możliwe rozwiązania problemu deficytu dostępnych mieszkań? Czy jedynym modelem zamieszkania jest obecnie odziedziczenie mieszkania lub kupienie go na kredyt? Czy mieszkanie jest naszym prawem? Czy potrzebujemy rozwiązań systemowych? Czym jest Agencja Najmu Społecznego? Rozmowę poprowadzi Agnieszka Jurecka-Fryzowska z Laboratorium Innowacji Społecznych.

Nierówności społeczne a pandemia. Koronawirus nie wybiera? Wykład Martyny Kobus


kiedy: czwartek, 25.02.2021, godz. 17:30-18:30
Link do spotkania na platformie Zoom.
Wydarzenie na Facebooku i na stronie internetowej.

Jak bada się nierówności, od czego zależą i w jaki sposób można działać na rzecz ich zrównania? Które obszary nierówności najbardziej dotknie/dotknęła pandemia i w których grupach społecznych pogłębi podziały? Które podziały odnowi lub zaogni? Potocznie przyjęło się mówić, że koronawirus nie wybiera i może dotknąć każdego. Czy to stwierdzenie jest w pełni zgodne z prawdą?