UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
Gdynia Innowacyjna

Niech żyje design! Wystawa czeka

Przestrzeń eksopozycyjna PPNT Gdynia. Widoczne dwa eksponaty z opisami.

Dzięki urodzinowej wystawie Centrum Designu możemy zrozumieć, na czym polega idea projektowania i jak pomysły designerów zmieniają nasze codzienne życie, fot. Anna Odrzygóźdź

29.11.2021 r.

Czy wiesz, czym jest design i co wspólnego ma z Gdynią? Idealną odpowiedzią będzie wystawa, która do końca stycznia czeka na zainteresowanych w budynku Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. To podsumowanie dziesięciu lat działalności gdyńskiego Centrum Designu. W sieci czekają też inspirujące dyskusje na tematy związane z szeroko pojętym projektowaniem.


Niech żyje design! To najprostsze i najbardziej trafne życzenia, które można w listopadzie złożyć gdyńskiemu Centrum Designu. Zgodnie z zapowiedzią, jednostka zajmująca się kwestiami związanymi z projektowaniem świętuje już swoje okrągłe, 10. urodziny. Oficjalna część tej rocznicy już za nami, ale nadal można zapoznać się z jej efektami.

Jeszcze w zeszłym tygodniu Centrum Designu zaliczyło główny element swoich urodzin, czyli oficjalne otwarcie urodzinowej wystawy. Ekspozycja przygotowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, czyli „domu” zespołu gdyńskich designerów to podsumowanie działań z ostatnich 10 lat, które orbitowały wokół dobrych praktyk projektowych, kreatywności i innowacyjnego designu.

- Zapraszamy do naszego świata pełnego śmiałych rozwiązań, nowych pytań, wieloznaczności i ciągłych poszukiwań. Design to niesamowicie pojemny termin, a każda z kolejnych przestrzeni na wystawie to jego inna definicja. Design to ładne rzeczy, funkcjonalność, czy rozwiązywanie problemów? Każda z odpowiedzi jest tutaj poprawna, a udowodnimy to na wystawie – zachęca do obejrzenia swojej urodzinowej ekspozycji gdyńskie Centrum Designu.

Wystawa z okazji 10-lecia gdyńskiego Centrum Designu w PPNT Gdynia, fot. Anna Odrzygóźdź
Wystawa z okazji 10-lecia gdyńskiego Centrum Designu w PPNT Gdynia, fot. Anna Odrzygóźdź

To nie tylko ekspozycja, ale i m.in. sala warsztatowa. Pozwoli ona na samodzielne przejście procesu projektowego oraz pogłębienie wiedzy w czytelni. Jest też strefą idealną na chwilę odpoczynku. Co ciekawe, autorzy silnie postawili na ograniczenie śladu węglowego do minimum – stąd nie znajdziemy nowych ekspozytorów, a plansze i elementy wystawy trafią do ponownego użytku.

Wystawa znajduje się budynku IV PPNT Gdynia (róg ul. Stryjskiej i al. Zwycięstwa), odsłaniając część przygotowanych eksponatów dla przechodniów przyglądających się z poziomu sąsiedniego chodnika. Aby zobaczyć więcej, trzeba wejść do środka – za darmo. Urodzinowe podsumowanie Centrum Designu będzie dostępne w ten sposób aż do 31 stycznia przyszłego roku – z krótkimi przerwami w okresie świąteczno-noworocznym (od 24 do 26 grudnia, 31 grudnia, 1 stycznia oraz 6 stycznia). Wystawę można oglądać w dni powszednie od godziny 14:00 do 18:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00.

Wystawa z okazji 10-lecia gdyńskiego Centrum Designu w PPNT Gdynia, fot. Anna Odrzygóźdź
Wystawa z okazji 10-lecia gdyńskiego Centrum Designu w PPNT Gdynia, fot. Anna Odrzygóźdź

Podyskutujmy o designie


Drugim elementem tworzącym 10. urodziny gdyńskiego Centrum Designu były też wydarzenia towarzyszące, czyli dyskusje i wykłady. Za nami już wszystkie z zaplanowanych czterech spotkań na temat designu bez barier, przyszłości branży mody, zrównoważonego projektowania w sieci oraz zmian w myśleniu projektowym na przestrzeni ostatnich lat.

Ze względu na sytuację związaną z pandemią, zaproszeni goście debatowali na miejscu, ale zapisy ich spotkań zostały udostępnione w sieci. Wszystkie dyskusje były transmitowane na kanale YouTube Centrum Designu i są nadal dostępne – tak, aby wszyscy zainteresowani mogli nadrobić ewentualne zaległości.


25 listopada, dyskusja: Design bez barier | Michał Kubieniec, Monika Brauntsch, dr Edyta Sadowska, moderatorka: Ewa Janczukowicz-Cichosz
26 listopada, dyskusja: Moda. Teraźniejszość i przyszłość branży | Monika Surowiec, Ewelina Antonowicz, moderatorka: Katarzyna Zajączkowska
27 listopada, wykład: Zrównoważone projektowanie w sieci | Krystyna Jarek
27 listopada, wykład: W kierunku cyrkularności, czyli przemiany w polskim projektowaniu | Katarzyna Śliwa