Gdynia Innowacyjna

Personel morskich farm wiatrowych będzie się szkolił #wGdyni

Symulator pozwoli szkolić personel farm wiatrowych. Na zdjęciu Tomasz Lisiecki oraz Katarzyna Gruszecka-Spychała//fot. Karolina Szypelt

Symulator pozwoli szkolić personel farm wiatrowych. Na zdjęciu Tomasz Lisiecki oraz Katarzyna Gruszecka-Spychała//fot. Karolina Szypelt

31 stycznia w Gdyni miała miejsce premiera symulatora szkoleniowego Crew Transfer Vessel (CTV), który wesprze personel morskich farm wiatrowych. Uroczystość uświetniła ceremonia chrztu jednostki. Wszystko odbyło się w wirtualnym świecie, jak na premierę wirtualnego symulatora przystało, a matką chrzestną zgodziła się być Małgorzata Bartosik, wiceszefowa Wind Europe z Brukseli, najważniejszej organizacji europejskiej zrzeszającej interesantów energetyki wiatrowej.– Myślę, że to dzisiaj ważne wydarzenie. To bardzo innowacyjne narzędzie szkolenia personelu. Jestem pewna, że przyczyni się do sukcesu Centrum Nowych Kompetencji. I to bardzo ważne, bo to gdyński podmiot. Ale też jestem przekonana, że będzie to miało szersze znaczenie dla gospodarki morskiej, bo przecież dzisiaj w każdej branży, a w szczególności tych, które są wysoko specjalistyczne, mierzymy się przede wszystkim z niedoborem rąk do pracy, a w szczególności z niedoborem rąk dobrze wyszkolonych. Jeśli zatem powstaje nam nowe narzędzie, które jest nie tylko innowacyjne, ale też małe, zgrabne, lekkie, łatwe do zastosowania, przez to ogranicza czas i koszty szkolenia, możemy liczyć na to, że zwiększy się ten pul kadry, którą można zatrudniać. A dzisiaj przy rozwoju tego wszystkiego, co dzieje się na morzu, przy rozwoju energetyki wiatrowej, różnego rodzaju innych biznesów to jedna z podstawowych potrzeb – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Symulator pozwoli szkolić personel farm wiatrowych, a tym samym wesprze segment offshore. W warunkach stacjonarnych ludzie związani z gospodarką morską i mający doświadczenie w kierowaniu jednostkami pływającymi będą mogli przećwiczyć sytuacje podwyższonego ryzyka, które zdarzają się na otwartym morzu. Dotyczy to nie tylko skipperów dowożących personel na farmy wiatrowe, ale też serwisantów, ekip ratunkowych i innych ludzi morza, którzy poruszają się po nim w trudnych warunkach pogodowych, często w nocy lub w sytuacji ograniczonej widoczności.
Jest nie tylko praktyczny, ale także piękny. Urządzenie składa się z fotela skippera z pulpitem oraz lekkiej i stylowej obudowy wykonanej z trwałej i estetycznej sklejki.

Tomasz Lisiecki
, prezes Centrum Nowych Kompetencji tak mówi o tym urządzeniu:

– Za mną stoi jedyny na świecie symulator wirtualnej rzeczywistości do szkoleń skipperów, czyli sterników, łodzi służących do transferu ludzi na morskie farmy wiatrowe. W skrócie CTV (Crew Transfer Vessel). Przy okazji grantu na badania i rozwój, jaki otrzymaliśmy na badanie modelu zachowań skipperów podpływających do turbin wiatrowych w czasie ich budowy, obsługi i serwisowania, zbudowaliśmy cały program. W rezultacie będziemy mogli w sposób skuteczny, tani i ekologiczny przetrenować osoby, które są już  w jakim stopniu związane z gospodarką morską. W warunkach wirtualnej rzeczywistości będą one mogły przećwiczyć niebezpieczne sytuacje, które mogą wystąpić w ich codziennym życiu.

„μGranty B+R dla przedsiębiorstw” to regionalny program dofinansowania usług B+R, w którym pomorscy przedsiębiorcy mogą aplikować o bezzwrotne wsparcie na zakup usług badawczo-rozwojowych w projektach o wartości do 200 tys. zł.

Projekt realizowany przez Excento Sp. z o.o. (spółka celowa Politechniki Gdańskiej) w partnerstwie z Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza , Centrum Innowacji Medycznych Sp. z o.o. (spółka celowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz Univentum Labs (spółka celowa Uniwersytetu Gdańskiego).

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa I. Komercjalizacja wiedzy, Działanie: 01.01. Ekspansja przez innowacje.

Centrum Nowych Kompetencji Sp. z o.o. mieści się przy ul. Hryniewickiego 8a.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.02.2023 14:44
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.02.2023 11:00
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona