Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
Gdynia Innowacyjna

Ruszyły zapisy na Festiwale Naukowe E(x)plory online

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

08.03.2021 r.

Świat technologii, edukacja medialna, klimat i zdrowie – to tematy przewodnie tegorocznych Festiwali Naukowych E(x)plory. Na uczestników wydarzeń czekają wykłady i warsztaty oraz prezentacje projektów młodych talentów biorących udział w regionalnych rozgrywkach konkursu E(x)plory. Organizatorzy zapraszają młodzież, ale i nauczycieli poszukujących pomysłów na zdalne prowadzenie lekcji, prace domowe lub zajęcia do wspólnego oglądania w klasie. Pierwszy festiwal odbędzie się 19 marca na platformie HOPIN. Udział jest bezpłatny.    

W tym roku odbędą się 4. edycje Festiwalu Naukowego E(x)plory: 

 • 19 marca - Festiwal Nukowy E(x)plory we Wrocławiu - gospodarzami są Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Pro Mathematica,
 • 9 kwietnia - Festiwal Naukowy E(x)plory w Warszawie, realizowany we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa,
 • 29 kwietnia - Festiwal Naukowy E(x)plory w Olsztynie, przygotowany we współpracy z Urzędem Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego,
 • 6 czerwca - Festiwal Naukowy E(x)plory w Łodzi - gospodarzem jest Miasto Łódź i Program Młodzi w Łodzi.

– Nasze miasto od zawsze wspiera młodych, kreatywnych ludzi, bo wiemy, że warto inwestować w dobre pomysły i zachęcać do ich realizacji. Gdynia E(x)plory Week to największe w kraju wydarzenie, które promuje naukę i nowoczesne technologie. Dlatego nie tylko wspieramy gdyńskie ośrodki naukowe, tworzymy przestrzeń do naukowych działań, ale też zachęcamy młodych do eksperymentowania. W końcu ich sukcesy i pomysły to także szansa na podniesienie jakość życia w mieście – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Trwają zapisy na poszczególne festiwalowe edycje. Klasy oraz osoby indywidualne mogą się rejestrować pod linkiem: ZAREJESTRUJ SIĘ.

Gwiazdą pierwszego Festiwalu Naukowego E(x)plory we Wrocławiu będzie Piotr Kosek – twórca youtube'owego okanału Astrofaza, który podczas swojego wykładu opowie o źródłach energii przyszłości. Wydarzenia skierowane są zarówno do młodzieży szkolnej od 13. roku życia, jak i pasjonatów nauki w każdym wieku. Uczestnicy wezmą udział w wykładach i warsztatach naukowych, które będą prowadzone online przez platformę HOPIN.

Pełny program dostępny jest na stronie: www.explory.pl/2021.

– Startuje 10. edycja E(x)plorów. Przed nami cztery festiwale naukowe. Gościć nas będą Wrocław, Warszawa, Olsztyn i Łódź. Zobaczymy 120 projektów uczestniczących w konkursie E(x)plory i wybierzemy najlepsze, które będą walczyć o nagrody podczas krajowego finału – Gdynia E(x)plory Week. Wspierajcie z nami młode talenty! Zapraszam na nasze wydarzenia online na plaftormę HOPIN – opowiada Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Festiwale Naukowe E(x)plory to również regionalne etapy konkursu E(x)plory. To wyjątkowa okazja na obejrzenie prezentacji pomysłów młodych talentów – uczniów w wieku 13-20 lat, których pomysły zachwycają nawet doświadczonych naukowców. Są wśród nich projekty z różnych dziedzin: biologii, chemii, nowych technologii, projekty społeczne i ekologiczne. Ich autorzy to uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy indywidualnie bądź drużynowo będą prezentować swoje pomysły przed jury konkursowym oraz wszystkimi zainteresowanymi.
Lista projektów konkursowych dostępna jest pod linkiem: PROJEKTY KONKURSOWE.

Podczas festiwali zostaną wyłonione najlepsze projekty, które przejdą do krajowego finału konkursu – Gdynia E(x)plory Week. Ich autorzy będą walczyć o stypendia na rozwój swoich pomysłów, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

– Cieszymy się, że po raz kolejny finał konkursu zagości w Gdyni. Specjaliści PPNT Gdynia ze Strefy Startup oraz Bio Laboratorium zapewnią wsparcie merytoryczne najwybitniejszym młodym naukowcom. Bierzemy również czynny udział w każdym etapie całego wydarzenia. To właśnie między innymi nasi eksperci wchodzą w skład jury regionalnych festiwali, służąc swoją wiedzą w trakcie wyborów najlepiej zapowiadających się projektów. Trzymamy kciuki za wszystkich, którzy podjęli naukowe wyzwanie. To dzięki Wam festiwal odbywa się już po raz dziesiąty – podkreśla Anna Borkowska, dyrektor PPNT Gdynia.

Udział w Festiwalach Naukowych E(x)plory jest bezpłatny. Rejestracja jest dostępna pod linkiem: ZAREJESTRUJ SIĘ.

E(x)plory

E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca młode talenty, wspierająca ich rozwój oraz pomagająca im się odnaleźć w świecie nauki i biznesu. Od 10 lat odkrywa, wspiera i rozwija młode talenty. W tym czasie udało się stworzyć społeczność ponad 2400 młodych innowatorów, którzy zgłosili do konkursu E(x)plory ponad 1500 projektów naukowych i wynalazków.

Unikalną wartością E(x)plory jest bezpośredni kontakt młodych talentów z ekspertami ze świata nauki, biznesu i innowacji społecznych. E(x)plory dba o rozwój talentów poprzez programy stażowe, mentorskie i grantowe oraz wyszukuje talenty poprzez organizację festiwali naukowych w szkołach i regionach.

W ciągu 9. edycji odbyło się 59 wydarzeń dla pasjonatów innowacji i nowych technologii. Wzięło w nich udział ponad 40 tysięcy osób. 

E(x)plory tworzy społeczność innowatorów, naukowców i innowacyjnego biznesu, dając im przestrzeń dla rozwoju pomysłów i projektów.

Program E(x)plory jest stale wspierany przez blisko 100 partnerów. Organizuje go Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Więcej o Programie E(x)plory: https://bit.ly/explory_pl

Partnerzy strategiczni:

 • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Miasto Gdynia,
 • Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

Partnerzy wspierający:

 • Wrocławski Park Technologiczny, Fundacja Pro Mathematica,
 • Miasto Stołeczne Warszawa,
 • Urząd Miasta Łódź,
 • Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 • Uczestnicy regionalnej odsłony Festiwalu E(x)plory w Warszawie
 • Uczestnicy regionalnej odsłony Festiwaliu E(x)plory we Wrocławiu