Gdynia Innowacyjna

Wodna rewolucja, czyli wynalazek z Gdyni

Urządzenie do odsalania i oczyszczania wody firmy Nanoseen // fot. Nanoseen/FB

Urządzenie do odsalania i oczyszczania wody firmy Nanoseen // fot. Nanoseen/FB

Ostatnio jest o nich coraz głośniej. Chodzi o polską firmę Nanoseen, plasującą się w światowej czołówce start-upów z branży inżynierii chemicznej, która ma swoją siedzibę w Gdyni. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym rozwija i wdraża swoje innowacje z dziedziny nanotechnologii. Teraz firma potrzebuje wsparcia, aby nadal móc rozwijać projekt o nazwie NanoseenX — wynalazek, który powstał w odpowiedzi na kryzys wodny.

 
Nanoseen to młody polski zespół naukowców, inżynierów i pasjonatów zrównoważonego rozwoju. Ich misją jest tworzenie, rozwijanie, a finalnie dostarczanie rozwiązań nanotechnologicznych, które docelowo mają pomóc w walce z negatywnymi skutkami działań człowieka, w tym kryzysem klimatycznym i wodnym.

— Pomorski Park Naukowo Technologiczny w Gdyni to idealne miejsce dla młodych firm, które mają mnóstwo innowacyjnych pomysłów i chcą je rozwijać. Poza tym cieszy nas fakt, że start-up o tak wielkim potencjale jak Nanoseen, właśnie z Gdyni postanowił podbijać świat — mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
W 2020 roku zespół Nanoseen stworzył pierwsze na świecie rozwiązania poprawiające życie ludzi — technologię do odsalania i oczyszczania wody NanoseenX, która nie wymaga zasilania dodatkową energią. W procesie filtracji wykorzystuje wyłącznie siłę grawitacji.

Pomysłodawcą tej innowacji jest Bartosz Kruszka. I choć 34-letni naukowiec pochodzi z okolic Torunia, to właśnie w Gdyni znalazł bezpieczną przystań, w której realizuje swoje innowacyjne pomysły.


NanoseenX do odsalania i oczyszczania wody 


W odpowiedzi na alarmującą sytuację wodną w Polsce i na świecie naukowcy z Nanoseen opracowali innowacyjny projekt urządzenia o nazwie NanoseenX. Wynalazek składa się ze specjalnych nanomembran, które posiadają zdolność do zatrzymywania zanieczyszczeń (w tym soli) w swoich porach.  

Technologia ta jest innowacyjna i przełomowa w skali globalnej, ponieważ eliminuje konieczność użycia dodatkowej energii lub ciśnienia przy jej stosowaniu. Co więcej, jej skalowalność oraz modułowość pozwalają na potencjalne wykorzystanie jej przy rozmaitych rozwiązaniach w zróżnicowanych warunkach klimatycznych wraz z możliwością integracji z istniejącymi technologiami wodnymi. 

NanoseenX wyróżnia się na tle innych technologii zwłaszcza w dziedzinie odsalania, które jest bardzo kosztowne i tym samym niedostępne dla wielu społeczności. 
 

Realizacja projektu NanoseenX 

  
— Nasza technologia jest obecnie w fazie rozwoju, a start produkcji planowany jest na rok 2023, jednak już teraz cieszy się ona sporym zainteresowaniem. NanoseenX przykuwa uwagę, przede wszystkim ze względu na pogłębiający się z roku na rok kryzys wodny. W celu jego zwalczania, potrzebne są niedrogie i przystępne rozwiązania, które umożliwią dostęp do czystej wody pitnej. Jednak aby móc zacząć wdrażać projekt NanoseenX potrzebujemy waszego wsparcia — informuje na stronie zbiórki zespół Nanoseen.  
Dalsze funkcjonowanie startupu jest zagrożone, a tym samym możliwość wprowadzenia NanoseenX na rynek polski, a następnie rynek globalny. Niestety, finansowanie młodych firm w Polsce jest utrudnione. Nawet w przypadku pozyskania początkowego finansowania, pojawia się problem z uzyskaniem środków w kolejnych fazach rozwoju. Z reguły odpowiednie wsparcie finansowe otrzymują startupy w obszarach IT, ICT, bądź podmioty powiązane z instytucjami naukowo-badawczymi.

Nanoseen należy do branży naukowo-technologicznej, deeptech, ale obecnie jest niezależną spółką. Czasami jedyną możliwością jest sprzedaż firmy, dużej części udziałów lub praw do patentu firmom zagranicznym, a tego póki co młodzi przedsiębiorcy próbują uniknąć.

— Wraz z dalszym rozwojem firmy chcemy udoskonalać technologię NanoseenX, a także pracować nad tym, aby była ona jeszcze bardziej wydajna, trwała, ogólnodostępna i zrównoważona. Rozwój jest najważniejszym faktorem naszego biznesu. Tylko dzięki niemu będziemy mogli wejść na rynek sprzedażowy, co umożliwi nam rozpoczęcie dystrybucji naszych rozwiązań. Bez zgromadzenia odpowiednich funduszy jest to niestety niemożliwe. Same badania wody generują duże koszty, nie wspominając o sprzęcie laboratoryjnym, który jest niezbędny do ich przeprowadzenia — dodają wynalazcy z Nanoseen
Do wodnej rewolucji młodych naukowców z PPNT można dołączyć na stronie zrzutka.pl.

  • ikonaOpublikowano: 03.11.2022 11:41
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.11.2022 14:37
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona