Gdynia Innowacyjna

Zielone innowacje w Gdyni docenione

Gdyński ogród deszczowy powalczy o nagrodę główną w kategorii „Ekologia” i „Społeczność lokalna” ogólnoeuropejskiego konkursu „Innowacje w Polityce”.

Gdyński ogród deszczowy powalczy o nagrodę główną w kategorii „Ekologia” i „Społeczność lokalna” ogólnoeuropejskiego konkursu „Innowacje w Polityce”.

Organizacja „The Innovation in Politics Institute” poszukuje projektów podnoszących jakość życia Europejczyków i wnoszących nowe rozwiązania. Jedno z nich znajduje się w Gdyni.

Nagrody „Innowacje w Polityce” („Innovation in Politics Awards") są przyznawane najbardziej kreatywnym projektom z państw członkowskich Rady Europy przez „The Innovation in Politics Institute”. - Wyszukujemy działania polityczne, które są innowacyjne i wysuwamy je na pierwszy plan, aby mogły służyć jako źródło inspiracji dla innych – mówią organizatorzy. Konkurs podzielony jest na 8 kategorii. Gdyński ogród deszczowy powalczy o nagrodę główną w kategorii „Ekologia” i „Społeczność Lokalna”.

- Gdyński ogród deszczowy spełnia kryteria obu kategorii, gdyż łączy w sobie rozwiązania przyczyniające się do ochrony środowiska i jednocześnie angażuje w nie mieszkańców. Naszym celem jest zachęcanie Gdynian do tzw. małej retencji wody deszczowej oraz edukowanie na temat roli i znaczenia wody deszczowej w środowisku miejskim – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - System ogrodów deszczowych powoduje, że woda opadowej jest konstruktywnie wykorzystana, czyli zatrzymywana, oczyszczana i infiltrowana w głąb ziemi. Część wyparowuje do atmosfery, a jedynie niewielki procent trafia do kanalizacji. To proste i tanie, a zarazem innowacyjne rozwiązanie, jest skutecznym sposobem na deszczówkę w mieście.

Ponadto projekt zachęca społeczność lokalną do działań na rzecz środowiska naturalnego oraz do wykorzystywania zasobów naturalnych na rzecz poprawy jakości życia w mieście. - Gdynia uruchomiła program dotacji, z którego mieszańcy mogą otrzymać dofinansowanie na założenie ogrodu deszczowego. O wsparcie na ich wykonanie starać się mogą właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe, a także przedsiębiorcy. W ramach projektu powstał zbiór dobrych praktyk, z których mogą korzystać osoby projektujące ogród deszczowy dostępny pod adresem www.gdynia.pl/ogroddeszczowy - dodaje Michał Guć.

Nagrody w 8 kategoriach („Społeczeństwo”, „Demokracja”, „Prawa Człowieka”, „Ekologia”, „Społeczność Lokalna”, „Miejsce Pracy”, „Dobrobyt”, „Jakość Życia”) zostaną przyznane przez komitet obywatelski składający się z ponad 1000 mieszkańców reprezentujących wszystkie kraje Europy. Finalistów poznamy 17 listopada 2018 roku na uroczystej gali „Innowacje w polityce” w Wiedniu.

The Innovation in Politics Institute” jest organizacją działającą na rzecz polityków i instytucji politycznych. Przyznawane przez nią nagrody zostały powołane, aby odnaleźć i wyróżnić najbardziej przełomowe działania polityczne w Europie opierające się na europejskich wartościach: równowadze społecznej, demokracji, prawach człowieka i dobrobycie. Wyróżnienia przyznawane są od 2017 r.

Pierwszy miejski ogród deszczowy powstał przy InfoBoxie, kolejny przy ul. Śliwkowej na osiedlu Meksyk.

Gdyński ogród deszczowy powalczy o nagrodę główną w kategorii „Ekologia” i „Społeczność lokalna” ogólnoeuropejskiego konkursu „Innowacje w Polityce”.

Zielone innowacje

Ogrody deszczowe to nasadzenia roślin wieloletnich rosnących na złożu filtracyjnym, które przechwytują wodę z terenu dużo większego niż powierzchnia ogrodu (często nawet kilkadziesiąt razy), by ją gromadzić, infiltrować a także oczyszczać. Mogą one znajdować się w gruncie bądź w pojemniku (co jest ważne w mieście, gdzie brakuje powierzchni rozszczelnionych). Każdy, kto próbował kiedyś nasadzeń w donicy wie, jak szybko ziemia przysycha i jak często trzeba ją podlewać. Ogród deszczowy jest tu wyjątkiem. Ponieważ otrzymuje więcej wody z opadu niż to wynika z jego powierzchni i nawet niewielki deszcz jest w stanie zasilić go odpowiednią ilością wody. Dlatego właśnie takie ogrody funkcjonują dobrze także w przestrzeni miejskiej, gdzie nie mają swojego opiekuna. Tylko w okresie naprawdę dużych upałów warto go zasilić, również i po to, by woda z niego powoli odparowywała, poprawiając mikroklimat wokół. Ogrody deszczowe mają też po prostu uatrakcyjniać miejsce, w którym są zakładane. Te niewielkie instalacje mogą być skarbem nie tylko dla ich właścicieli, ale i dla całych miast.

  • ikonaOpublikowano: 03.10.2018 09:05
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.10.2018 11:45
  • ikonaZmodyfikował: Michał Kowalski
ikona

Zobacz także