Gdynia Mobilna

Droga rowerowa na północy Gdyni coraz bliżej

Mapa graficzna inwestycji //mat.prasowe

Mapa graficzna inwestycji //mat.prasowe

01.07.2020 r.

Trzy oferty na budowę drogi rowerowej na północy Gdyni. Infrastruktura rowerowa w ulicy płk. Dąbka, na odcinku od ul. Derdowskiego do ul. Kwiatkowskiego, powstanie w ramach projektu „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym – utworzenie trasy R-10 na obszarze Gdyni”.

Gdynia wspólnie z gminą Kosakowo planuje rozbudowę ulicy płk. Dąbka, która obejmie m.in. budowę nowego wiaduktu drogowego oraz drogi rowerowej. Trasa dla jednośladów jest częścią zmian infrastruktury układu drogowego w północnych dzielnicach Gdyni.

- Fragment arterii drogowej o intensywnym natężeniu ruchu, zyska nową drogę rowerową wraz z przyległą infrastrukturą m.in. oświetleniem, chodnikami i małą architekturą. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że oferty złożone w postępowaniu  przetargowym są dużo poniżej zakładanego budżetu. Przed nami teraz szczegółowa analiza i wybór wykonawcy – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju

Miasto na realizację tej inwestycji, zamierzało przeznaczyć 1 362 807, 61 zł brutto, trzy firmy które stanęły do przetargu, zaproponowały cenę niższą od zakładanego budżetu, są to:

  • Eurovia Polska S.A. – cena brutto 795 370,25 zł, okres wykonania 10 tygodni;
  • Firma Budowlano – Drogowa MTM SA – cena brutto 1 109 962,13 zł, okres wykonania 25 tygodni;
  • WPRD GRAVEL Sp. z o.o. - cena brutto 883 183,41 zł, okres wykonania 18 tygodni.  
Termin wykonania zamówienia zaproponowany przez wykonawców waha się od 10 do 25 tygodni, a czas gwarancji i rękojmi udzielany przez wszystkich oferentów to 61 miesięcy.

- To pierwszy od północnej strony miasta fragment trasy EuroVelo 10, który ma również duże znaczenie w codziennej komunikacji rowerowej praca/szkoła - dom. Trasa rowerowa będzie zbudowana zgodnie z filozofią 8-80, co oznacza, że będzie bezpieczna i komfortowa zarówno dla ośmio- jak i osiemdziesięciolatka – mówi Jakub Furkal, pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

Wybrany wykonawca zrealizuje, zgodnie z dokumentacją projektową, budowę drogi rowerowej z SMA o długości około 400 m. W ramach inwestycji w ul. płk. Dąbka na odcinku od ul. Andersa do ul. Kwiatkowskiego. Powstaną także chodniki, na wysokości skweru im. Ireny Kwiatkowskiej przy skrzyżowaniu z ul. Kwiatkowskiego oraz obustronny na skrzyżowaniu z ul. Andersa. Dodatkowo odcinek zyska nowoczesne oświetlenie, małą architekturę w postaci przysiadaków, podpórek dla rowerzystów oraz nasadzenia zieleni: trawniki, 16 lip i 2 jesiony, 348 sztuk krzewów berberys Thunberga i ponad 1000 sztuk liliowca.

Inwestycja powstanie w ramach projektu „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym – utworzenie trasy R-10 na obszarze Gdyni” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.