Gdynia Mobilna

Odcinek EuroVelo 10 na północy Gdyni coraz bliżej

Mapa graficzna inwestycji //mat.prasowe

Mapa graficzna inwestycji //mat.prasowe

07.08.2020 r.

Poznaliśmy wykonawcę robót budowlanych dla zadania „Rozbudowa ul. Płk. Dąbka na odcinku od ul. Derdowskiego do ul. Kwiatkowskiego poprzez budowę drogi rowerowej – zadanie 1”. Najkorzystniejszą ofertą złożyła firma Eurovia Polska S.A. i to właśnie ona, w ciągu 10 tygodni od podpisania umowy wybuduje nową infrastrukturę dla rowerzystów.
 
Inwestycja jest jednym z elementów metamorfozy układu drogowego w północnych dzielnicach Gdyni. Przypomnijmy, że Gdynia wspólnie z gminą Kosakowo na tym obszarze planuje rozbudowę ulicy płk. Dąbka, która obejmie m.in. budowę nowego wiaduktu drogowego oraz drogi rowerowej.

- To kolejna inwestycja w infrastrukturę rowerową na przestrzeni ostatnich miesięcy. Nowa droga rowerowa, wraz z chodnikami, oświetleniem i zielenią na północy Gdyni, z pewnością poprawi komunikację dla jednośladów na newralgicznym odcinku drogowym jakim jest ulica Pułkownika Dąbka – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Eurovia Polska S.A wykona drogę rowerową realizowaną w ramach międzynarodowej trasy EuroVelo 10 w ciągu 10 tygodni od podpisania umowy, za cenę 795 370,25 złotych brutto. Wykonawca na inwestycję udzielił 61 miesięcy gwarancji i rękojmi i zgodnie z dokumentacją projektową zrealizuje m.in.:

  • roboty rozbiórkowe i demontażowe,
  • roboty ziemne,
  • roboty drogowe, w tym: budowę drogi rowerowej z SMA o długości około 400 m.

- Jeszcze w tym roku powstanie odcinek trasy EuroVelo od granicy z Kosakowem do ul. Kwiatkowskiego. Droga będzie odseparowana od ogólnego ruchu samochodowego i w przyszłości połączy się ze ścieżką wzdłuż ul. Kwiatkowskiego – mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni, ds. komunikacji rowerowej.

W ramach budowy drogi rowerowej w ul. Płk. Dąbka na odcinku od ul. Andersa do ul.Kwiatkowskiego, powstaną także chodniki, na wysokości skweru im. Ireny Kwiatkowskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Kwiatkowskiego oraz obustronny na skrzyżowaniu z ul. Andersa. Dodatkowo odcinek zyska nowoczesne oświetlenie, małą architekturę w postaci przysiadaków, podpórek dla rowerzystów oraz nasadzenia zieleni: trawniki, 16 lip i 2 jesiony, 348 sztuk krzewów berberys Thunberga i ponad 1000 sztuk liliowca.
 
Inwestycja powstanie w ramach projektu „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym – utworzenie trasy R-10 na obszarze Gdyni” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.