Gdynia Mobilna

Ostatnia szansa na ocenę rowerowego klimatu w Gdyni

Badanie rowerowego klimatu w Gdyni potrwa jeszcze dwa dni. Na zdjęciu różnego rodzaju rowery stojące obok siebie // fot. materiały prasowe

Badanie rowerowego klimatu w Gdyni potrwa jeszcze dwa dni. Na zdjęciu różnego rodzaju rowery stojące obok siebie // fot. materiały prasowe

30.12.2020 r.

Ogólnopolska akcja badania klimatu rowerowego zbliża się ku końcowi. Cykliści, którzy chcą wyrazić zdanie na temat komfortu i warunków jazdy na jednośladzie w Gdyni, mogą to zrobić jeszcze przez dwa dni. Wystarczy wypełnić anonimową ankietę online. Wyniki testu umożliwią stworzenie wielowymiarowego obrazu sytuacji rowerzystów w mieście.


„Badanie Klimatu Rowerowego” to akcja, która pozwoli ocenić, jakie nastawienie do komunikacji rowerowej mają mieszkańcy polskich miast i gmin. Czy chętnie korzystamy z jednośladów? A może warunki do jazdy na rowerze pozostawiają wiele do życzenia? Na te i dużo innych odpowiedź chce znaleźć Polska Unia Mobilności Aktywnej, która organizuje badanie.

Choć akcja jest ogólnopolska, to ma jednak i lokalny charakter. Sprawdza, jakie podejście do tematu ma dana miejscowość i czy jazda na jednośladzie sprawia rowerzystom radość, czy może jest źródłem stresu. W badaniu bierze udział 90 miast i gmin - wśród nich Gdynia. Dla lokalnych cyklistów to szansa, żeby wyrazić swoją opinię i przekazać ją osobom odpowiedzialnym za politykę rowerową w mieście. Liczy się każda opinia.

- Głos mieszkańców jest dla nas niezwykle ważny. Gdynianie codziennie korzystają z miejskiej infrastruktury i najlepiej wiedzą, co jest dobre, a co wymaga zmiany. Poprzez to badanie chcemy się dowiedzieć, czy rowerzyści są zadowoleni z istniejących rozwiązań, jak jeździ im się po mieście i co możemy zrobić, żeby zachęcić do tego typu aktywności jeszcze więcej osób. Dlatego gorąco namawiam do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy poświęcić 10 minut i wypełnić anonimową ankietę, która jest dostępna na stronie rowerowyklimat.pl. Trzeba się jednak spieszyć. Formularze online można wypełnić jeszcze tylko przez dwa dni. Badanie trwa do 31 grudnia do godz. 23.59.

Jak informują organizatorzy badania, do tej pory gdynianie chętnie przesyłali swoje opinie. Do 17 grudnia wpłynęło 531 ankiet od mieszkańców naszego miasta. W rankingu frekwencji daje nam to trzecie miejsce. Wyprzedzają nas tylko Wrocław i Gdańsk. Każdy, kto wypełni internetowy formularz, ma szansę wygrać rower. Tak więc do dzieła!

– Udział w badaniu to najprostszy sposób na to, żeby Gdynia stała się jeszcze bardziej przyjazna rowerzystom. Nikt tak dobrze nie zna wad i zalet danej infrastruktury jak właśnie jej użytkownicy, dlatego głos rowerzystów w badaniu jest tak niezwykle cenny. Tu chodzi o nasze wspólne dobro i podniesienie komfortu wszystkich osób korzystających.  Właśnie dlatego warto się zmobilizować i poświęcić kilka minut na wypełnienie ankiety, czasu pozostało niewiele – namawia Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

Pozyskane dane zostaną opracowane i udostępnione publicznie w formie raportów dla poszczególnych gmin i miast biorących udział w badaniu. Wyniki testu umożliwią stworzenie wielowymiarowego obrazu sytuacji rowerzystów. Ankietę oparto o metodologię Fahrradklima, którą w 2018 roku przebadano blisko 700 europejskich miast.

Akcję organizuje Polska Unia Mobilności Aktywnej. Badanie jest prowadzone w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF).