Gdynia mobilna

Nowe tablice ułatwią życie pasażerom

Między innymi na tym przystanku powstaje nowa tablica informacji pasażerskiej, fot. Jan Ziarnicki
Kilkadziesiąt nowych tablic informacji pasażerskiej i modernizacje kilkudziesięciu zatok przystankowych sprawią, że korzystanie z komunikacji miejskiej w Gdyni będzie jeszcze łatwiejsze, bezpieczniejsze i przyjazne mieszkańcom. Trwają prace przy kolejnej części projektu, który wspiera zrównoważony rozwój transportu publicznego. Do 10 grudnia o odjazdach autobusów i trolejbusów będzie informować 29 nowych tablic.

29 tablic informacji pasażerskiej pojawi się w Gdyni jeszcze do 10 grudnia, a pierwsze z nich zaczną działać przy przystankach autobusowych już na początku listopada. Za realizację odpowiada firma mpTechnology ze Słupska. To nie wszystkie zmiany - 16 października po raz drugi ogłoszony został przetarg na modernizację aż 19 zatok przystankowych. Przypomnijmy, że oferty z wcześniejszego postępowania przekraczały kwotę przewidywaną przez miasto.

Wszystko po to, aby poprawić warunki dla pasażerów i dalej rozwijać transport publiczny w Gdyni. Nowe rozwiązania mają w założeniu zwiększyć jego konkurencyjność, zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska oraz ułatwić osobom z niepełnosprawnościami dostęp do różnych wydarzeń.Nowe tablice informacji pasażerskiej pojawiają się zarówno na modernizowanych zatokach, jak i w innych lokalizacjach – szczególnie tych, gdzie jest intensywny ruch pasażerski. Funkcjonalnie będą identyczne z już istniejącymi urządzeniami, zainstalowanymi w ramach budowy systemu TRISTAR. Pasażerowie oczekujący na przystanku otrzymają informację o odjazach autobusów lub trolejbusów w czasie rzeczywistym. Dodatkowym ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnościami będzie wyzwalanie informacji głosowej z treścią wyświetlaną w danej chwili na ekranie. Po zakończeniu prac liczba tablic informacji pasażerskiej w Gdyni do końca 2019 roku wzrośnie do 75.

Jedna z już funkcjonujących tablic informacji pasażerskiej w Gdyni, fot. Jan Ziarnicki


W ramach modernizacji zatok przystankowych uda się przebudować konstrukcję nawierzchni (zastosowana zostanie nawierzchnia betonowa) i wymienić krawężniki, chodniki oraz fragmenty dróg dla rowerów. Dla zachowania standardów dostępności dla osób z niepełnosprawnościami zostaną zastosowane systemy płytek naprowadzających.

Zadanie to część projektu „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne, m.in. utworzenie węzła integracyjnego Gdynia Chylonia”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Łącznie w ramach całego projektu Gdynia zmodernizuje 30 zatok przystankowych oraz wybuduje 41 tablic informacji pasażerskiej, zintegrowanych z Systemem Zarządzania i Sterowania Ruchem TRISTAR.

Realizacja całego projektu zakończy się w grudniu 2019 roku. Szacunkowy koszt wszystkich zadań to 13 075 739 zł, przy czym dofinansowanie ze środków unijnych wynosić będzie 7 363 255 zł.

Projekt jest dofinansowany z unijnych środków