Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów
Gdynia Mobilna

Powstaną nowe rowerowe stacje napraw

Stacja napraw rowerów // fot. gdynia.pl

Stacja napraw rowerów // fot. gdynia.pl

21.05.2020 r.

Słoneczna pogoda skłania wiele osób do aktywności na świeżym powietrzu. Są nimi z pewnością gdyńscy rowerzyści, którzy w większości dokonali już sezonowych przeglądów swojego sprzętu. Również służby miejskie przygotowują rowerową infrastrukturę. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni właśnie kończy kompleksowy serwis samoobsługowych stacji napraw rowerów.

Rower to popularny i ekologiczny środek transportu. Gdynianie chętnie wykorzystują go podczas weekendowych wycieczek czy w drodze do pracy. W czasie obowiązujących obostrzeń pandemicznych jednoślady są świetną alternatywą do podróży po mieście. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie miasta do potrzeb rowerzystów.

- Dokładamy wszelkich starań, aby zachęcić jeszcze większą rzeszę naszych mieszkańców do korzystania z rowerów. Dlatego też konsekwentnie doposażamy miejską infrastrukturę. Inwestujemy w kolejne stacje napraw rowerów, z których mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać.  Łącznie na terenie naszego miasta funkcjonuje 16 samoobsługowych stacji napraw. A jeszcze w tym roku uruchomimy 4 kolejne lokalizacje, z czego trzy z nich powstaną dzięki finansowaniu rad dzielnic Leszczynki, Grabówek i Wielki Kack – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Nowe stacje pojawią się:
 • pod Estakadą Kwiatkowskiego przy drodze rowerowej na ul. Morskiej
 • przy ul. Morskiej 93
 • przy ul. Starodworcowej 34 w okolicach Szkoły Podstawowej nr 20
 • przy ul. Janka Wiśniewskiego przy potoku Chylońskim (przy Stena Line)
Samoobsługowe stacje napraw rowerów oferują zestaw narzędzi do drobnych napraw i pompkę rowerową na wszystkie rodzaje zaworów. Możliwe jest też zawieszenie roweru w specjalnym uchwycie na czas naprawy.

Każda miejska stacja napraw posiada na wyposażeniu:
 • wkrętak­ krzyżowy
 • wkrętak płaski
 • wkrętak TORX
 • klucz nastawny 
 • zestaw imbusów w rękojeści 
 • łyżki do opon 
 • pompkę z adapterem na wszystkie zawory i wskaźnikiem ciśnienia
- Zostały naprawione wszystkie pompy. Wymieniliśmy również zużyte narzędzia oraz uzupełniliśmy skradzione wkrętaki czy imbusy. Niestety, co roku zdarzają się takie incydenty – mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej - Dlatego też prosimy o zgłaszanie nam takich ubytków i usterek - dodaje gdyński oficer rowerowy.
 
Taki incydent można zgłosić:
- mailowo na adres: rower@zdiz.gdynia.pl
- telefonicznie tel. 58 761 20 36
- na profilu Gdyni Mobilnej na Facebooku: @MobilnaGdynia

Z kolei kradzieże oraz dewastacje należy zgłaszać do Straży Miejskiej.