Uwaga! Od 13 marca rząd wprowadza nowe obostrzenia w województwie pomorskim Uwaga! Od 13 marca rząd wprowadza nowe obostrzenia w województwie pomorskim
Gdynia Mobilna

Przetarg na auta do e-kontroli już wkrótce!

Na górnym zdj. wiceprezydent Marek Łucyk podczas prezentacji auta do e-kontroli, na dolnym zdjęciu: kokpit pojazdu // fot.gdynia.pl

Na górnym zdj. wiceprezydent Marek Łucyk podczas prezentacji auta do e-kontroli, na dolnym zdjęciu: kokpit pojazdu // fot.gdynia.pl

28.01.2021 r.

1 lipca 2021 roku zostanie rozszerzona gdyńska Strefa Płatnego Parkowania. Od kilku miesięcy miasto intensywnie przygotowuje się do tej ważnej inwestycji. Trwa projektowanie nowych miejsc postojowych, zakupiono już parkomaty solarne z opcją płatności BLIK. A jeszcze w pierwszym kwartale tego roku zostanie ogłoszony przetarg na nowoczesne pojazdy do e-kontroli.


Przypomnijmy, że w listopadzie 2019 roku warszawska firma Smart Factor, pomysłodawca tego innowacyjnego systemu, prezentowała w Gdyni jedno z takich aut. Wtedy też wiceprezydent Marek Łucyk miał okazję na żywo zobaczyć nie tylko kokpit samochodu, zamontowany na dachu osprzęt, ale też poznać tajniki funkcjonowania e-kontroli parkowania. Od tego czasu 3 pojazdy do e-kontroli jeżdżą po ulicach stolicy i skutecznie wyłapują nieuczciwych kierowców, którzy nie uiszczają opłat parkingowych.

- Zalety tego typu kontrolingu nie tylko pozwolą nam poprawić rotację miejsc, ale też zredukować nieuczciwe zachowania kierowców. Innowacyjne pojazdy do e-kontroli będą optymalnym rozwiązaniem, które będzie mogło funkcjonować w rozszerzonej Strefie Płatnego Parkowania. Jak pokazuje przykład Warszawy, ta efektywna inwestycja przynosi realne dochody do budżetu miasta. Pamiętajmy, że zgodnie z ustawą min. 65% dochodów ze strefy płatnego parkowania przeznaczamy m.in. na remonty infrastruktury rowerowej, pieszej czy rozwój miejskich terenów zielonych – podsumowuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Jak wygląda e-kontrola wykonywana przez tego typu pojazd?

Kamery do e-kontroli zamontowane są na dachu auta i znajdują się w specjalnej obudowie przypominającej bagażnik. Podczas objazdu system odczytuje tablice rejestracyjne i ustala miejsce postoju auta z dokładnością do 30 centymetrów. W momencie dwukrotnej identyfikacji konkretnego samochodu w strefie, w odstępie minimum 5 minut, zakładana jest tzw. sprawa, czyli następuje weryfikacja, czy kierowca dokonał opłaty za miejsce postojowe. System e-kontrolingu oparty jest na GPS, skaningu laserowym i kamerach.

- Warto podkreślić, że Gdynia nadal utrzyma tzw. piesze kontrole np. na wąskich, jednokierunkowych ulicach, gdzie dojazd czy sprawdzenie numeru rejestracyjnego pojazdu jest mocno utrudnione – dodaje wiceprezydent Łucyk.

Trwa szczegółowe opracowanie opisu przedmiotu zamówienia, które jest niezbędnym elementem do ogłoszenia przetargu na tę ważną miejską inwestycję.