Gdynia Mobilna

Zachowania transportowe a pandemia. Weź udział w badaniu

fot. ZKM Gdynia

fot. ZKM Gdynia

Jak pandemia zmieniła zachowania transportowe mieszkańców metropolii? Na to pytanie odpowiedź znaleźć chcą Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej oraz Uniwersytet Gdański, które zainicjowały wspólne badanie na ten temat. Do udziału zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miast i gmin zrzeszonych w ramach MZKZG. Wystarczy wypełnić ankietę, a zebrane dane posłużą m.in. do kształtowania przyszłej oferty przewozowej.W badaniu mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy tych miast i gmin, które współtworzą Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej. Są to zatem: Gdynia, Gdańsk i Sopot, a także miasta Rumia, Reda, Wejherowo i Pruszcz Gdański oraz gminy Kolbudy, Kosakowo, Luzino, Żukowo, Pruszcz Gdański, Szemud i Wejherowo. Co ważne – aby zostać ankietowanym, nie trzeba być użytkownikiem komunikacji publicznej. Swoje zdanie mogą wyrazić wszyscy mieszkańcy, również ci, którzy preferują poruszanie się własnym samochodem, pojazdami w usłudze carsharingu czy też rowerem.

Ankieta ma na celu poznanie preferencji komunikacyjnych badanych i sprawdzenie, jak zmieniały się one w związku z pandemią koronawirusa i w jaki sposób mogą się one kształtować po jej zakończeniu. Jej wypełnienie powinno zająć nie więcej nić 4 minuty. Chcąc wziąć udział w badaniu, wystarczy wejść na stronę www.b.danae.com.pl/mzkzg/. Dane na jego potrzeby zbierane będą do 14 grudnia.

W trakcie wypełniania ankiety badane są zachowania komunikacyjne uczestników przed pojawieniem się zagrożenia epidemicznego, a także w poszczególnych okresach jego trwania: od marca do czerwca, między czerwcem a wrześniem oraz od września do teraz. Uczestnicy badania są także proszeni o wskazanie środka transportu, z jakiego mają zamiar korzystać po ogłoszeniu końca epidemii COVID-19.

Badanie prowadzone jest dwutorowo: z wykorzystaniem ankiety telefonicznej metodą CATI (computer-assisted telephone interview) oraz przez samodzielne wypełnianie ankiety internetowej. W obu formach jest ono całkowicie anonimowe. Zebrane w ten sposób dane posłużą do kształtowania oferty transportu publicznego i celów naukowych.

Inicjatorami badania są Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej oraz Uniwersytet Gdański. Na zlecenie MZKZG ankietę przeprowadza agencja badawczo-konsultingowa Danae.

  • ikonaOpublikowano: 18.11.2020 11:43
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.11.2020 18:21
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona