Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów
Gdynia Mobilna

Zmiany dla pasażerów na Wielkim Kacku

Przystanek Gryfa 01, przy ulicy Gryfa Pomorskiego na Wielkim Kacku

Przystanek Gryfa 01, przy ulicy Gryfa Pomorskiego na Wielkim Kacku

07.05.2020 r.

Dobre informacje dla mieszkańców Wielkiego Kacka korzystających z transportu zbiorowego. Pasażerowie zyskali już nowe wiaty przystankowe, a w tym roku czeka ich także uruchomienie dwóch nowych przystanków na trasie dzielnicowej linii 153.

- Popularność linii dzielnicowych pokazuje, jak chętnie gdynianie korzystają z komunikacji miejskiej. Wsłuchujemy się w głosy lokalnej społeczności. Troska o pasażerów naszych autobusów i trolejbusów wiąże się z zapewnieniem im bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy, a także wygodnej infrastruktury przystankowej - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Na najbardziej popularnym przystanku przy ulicy Gryfa Pomorskiego zastąpiono starszą i wysłużoną wiatę. Mieszkańcy zgłaszali potrzebę jej wymiany m.in. Radzie Dzielnicy. Dla lokalnej społeczności było to jedno z priorytetowych zadań, zaraz po utworzeniu przejścia dla pieszych w pobliżu przystanków Lipowa 01 i 02 na ul. Gryfa Pomorskiego. W sprawę bezpośrednio zaangażowała się Anna Szpajer, radna miasta z Wielkiego Kacka, która wystąpiła do Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni z prośbą o wymianę wiaty. 

- Bardzo dziękuję Dyrekcji ZKM w Gdyni za szybkie rozpatrzenie mojej prośby i przychylenie się do wniosku kierowanego w imieniu mieszkańców o wymianę wiaty na nowszą i bardziej przestronną. Na modernizacji przystanku zyskają nie tylko osoby korzystające z komunikacji miejskiej, ale i pozostali mieszkańcy. Przestrzeń w centralnym punkcie osiedla stała się bardziej komfortowa i estetyczna - mówi Anna Szpajer, radna Gdyni.

Druga wiata na prośbę mieszkańców okolicznych budynków zamontowana została na utworzonym w ubiegłym roku przystanku linii 153 - Górnicza - Damroki 02.

Wiata na przystanku Górnicza - Damroki 02, fot. P. Szpajer

To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców Wielkiego Kacka. W tym roku uruchomione zostaną dwa dodatkowe przystanki na trasie dzielnicowej linii 153. Pierwszy z nich, utworzony zostanie na ul. Starodworcowej w kierunku ul. Wielkopolskiej, u zbiegu z ul. Krętą. Inicjatorem powstania przystanku jest Kajetan Lewandowski, radny dzielnicy Wielki Kack, który już jako mieszkaniec zwrócił się do Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

- Popularność przystanku „Nałkowskiej 04” przy ulicy Starodworcowej pokazała, że istnieje potencjał dla podobnego rozwiązania dla autobusu linii 153 jadącego w kierunku Karwin PKM i Fikakowa. Przystanek na żądanie na wysokości ulicy Krętej zdecydowanie poprawi dostępność transportu publicznego. Co ważne, przy okazji powstanie przejście dla pieszych, które pozwoli spiąć ciąg pieszy od strony kościoła z chodnikiem wzdłuż Starodworcowej - mówi Kajetan Lewandowski, radny dzielnicy Wielki Kack.

Drugi przystanek powstanie na ulicy Zwinisławy u zbiegu z ulicą Witosławy. Z wnioskiem o utworzenie tego przystanku, wystąpił w tym roku do Rady Dzielnicy jeden z mieszkańców. Radni przekazali prośbę do gdyńskiego Zarządu Komunikacji Miejskiej, który rozpatrzył go pozytywnie.

Budowę obu przystanków poprzedzi opracowanie projektu nowej organizacji ruchu, za który odpowiedzialny jest gdyński Zarząd Dróg i Zieleni. Właśnie rozpoczęły się prace nad tym zadaniem.
  • Rejon planowanego przystanku ulica Kręta - Starodworcowa, fot. P.Szpajer
  • Rejon planowanego przystanku ulice Zwinisławy - Witosławy, fot. P.Szpajer