Koronawirus

Szczepimy! Ruszył punkt szczepień powszechnych w Gdyni

Punkt szczepień powszechnych w Gdynia Arenie przyjmuje już wszystkich chętnych na szczepienie przeciw COVID-19. Pierwsi pacjenci już otrzymali swoje dawki. // fot. Marcin Mielewski

Punkt szczepień powszechnych w Gdynia Arenie przyjmuje już wszystkich chętnych na szczepienie przeciw COVID-19. Pierwsi pacjenci już otrzymali swoje dawki. // fot. Marcin Mielewski

29.04.2021 r.

Działamy! W punkcie szczepień powszechnych w Gdynia Arenie można się już zaszczepić przeciw COVID-19. Pierwsi pacjenci otrzymali swoje dawki. Kolejny punkt zostanie wkrótce otwarty w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. W obu miejscach będzie można zaszczepić 9000 osób tygodniowo.
Dzisiaj, 29 kwietnia, uruchomiono pierwszy gdyński punkt szczepień powszechnych w Gdynia Arenie (ul. Kazimierza Górskiego 8). Działa on w ramach Narodowego Programu Szczepień, a jego partnerem medycznym jest spółka Szpitale Pomorskie.

– Marzymy o tym, by wrócić do normalności, a wszyscy wiemy, że jedyną drogą, aby to osiągnąć, jest po prostu wysoki odsetek zaszczepionych mieszkańców Pomorza i Gdyni. Na ten moment czekaliśmy od wielu miesięcy. Śledząc w tym smutnym czasie statystyki, bardzo czekaliśmy na taki moment, w którym pojawi się możliwość realnego zwycięstwa z pandemią. Jest jedyna droga do tego zwycięstwa i tą drogą są masowe szczepienia. Liczę na to, że działania, które podejmujemy, pozwolą nam skutecznie zbudować tarczę, która obroni nas w przyszłości przed tragicznymi skutkami koronawirusa – mówi prezydent Wojciech Szczurek.

W hali na pacjentów chcących przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19 czeka 20 stanowisk przeznaczonych do konsultacji i szczepień. Wewnątrz znajduje się też punkt pierwszej pomocy, w którym dyżuruje wykwalifikowany personel medyczny.

– Marzymy o tym, żebyśmy mieli już w końcu ostatniego pacjenta w naszych szpitalach i żebyśmy mogli zaszczepić ostatniego pacjenta szczepionką na COVID-19. Tutaj warunki są komfortowe. Dziękuję, Panie Prezydencie, za udostępnienie takiej infrastruktury, która i z parkingami, i z miejscami, które są dostepne, stwarza poczucie komfortu dla pacjenta, ale również dla naszego personelu – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu Szpitali Pomorskich.

Punkt w Gdynia Arenie działa przez sześć dni w tygodniu:
 • od poniedziałku do piątku - od godz. 8:00 do 17:00,
 • w soboty - od godz. 8:00 do 15:00.

Pierwsi pacjenci już zaszczepieni


Jednym z pierwszych pacjentów zaszczepionych w Gdynia Arenie był gdynianin - Tomasz Lewandowski. Skorzystał on z możliwości telefonicznej rejestracji. I jak przyznał, stawił się czym prędzej na miejscu, by się zaszczepić.

– Przyszedł czas na mój rocznik. Wcześniej zgłosiłem w deklaracji, że chcę się szczepić. Zarejestrowałem się wczoraj, telefonicznie. Dostałem termin szczepienia na godz. 9:35 na dzisiaj i czym prędzej się stawiłem, z euforią, żeby się zaszczepić – mówi Tomasz Lewandowski.


– Z satysfakcją mogę powiedzieć o tym, że dziś o godz. 8.00 przez drzwi, które znajdują się za mną, przeszedł pierwszy gdynianin, w tym przypadku mężczyzna, który został zaszczepiony w tym punkcie. Myślę, że towarzyszył mu duży stres, gdyż blisko 100 osób śledziło go wzrokiem, ale ten wzrok był także pełen satysfakcji z tego, że możemy tworzyć zespół, który dzisiaj rozpoczyna pewną misję, realizację bardzo ważnego celu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


Pierwszy pacjent, Tomasz Lewandowski, przyjmuje szczepionkę w punkcie szczepień powszechnych w Gdynia Arenie. // fot. Przemysław KozłowskiPierwszy pacjent, Tomasz Lewandowski, przyjmuje szczepionkę w punkcie szczepień powszechnych w Gdynia Arenie. // fot. Przemysław Kozłowski

W Polsce wykonano 11 081 369 szczepień (stan na 29 kwietnia). Pierwszą dawkę otrzymało 8 316 698, a drugą 2 852 329 osób. W województwie pomorskim wykonano 23 847 szczepień, a w samej Gdyni - 2 719.


– Za moment, kiedy tych szczepionek, miejmy nadzieję, będzie już wystarczająca ilość, staniemy przed ogromnym wyzwaniem, żeby jak największa liczba Pomorzan się zaszczepiła. Wiemy, że aby osiągnąć odporność populacyjną, zaszczepić się powinno co najmniej 70% społeczeństwa. Dlatego przed każdym z nas ogromna rola, aby o tym mówić, żeby o tym przypominać, żeby uświadamiać, dlaczego się szczepimy – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.

– Oczywiście jesteśmy ostrożni i wiemy, że to nie tak, że nie może być kolejnych wzrostów zachorowań. Jedyną metodą na to, żeby ograniczyć to ryzyko, taką metodą prewencyjną, są szczepienia. Dlatego bardzo nam zależy na tym, żeby tych szczepień wykonać jak najwięcej – mówi wojewoda pomorski Dariusz Drelich.


Niebawem ruszy punkt szczepień w UCMMiT


Lokalizacja w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Górskiego 8 to pierwszy, ale nie jedyny punkt szczepień masowych, który powstanie w Gdyni. W maju zostanie uruchomiony drugi - w budynku Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Redłowie (ul. Powstania Styczniowego 9B), gdzie znajdzie się kolejnych 6 stanowisk. Zgodnie z planem punkt ma działać od poniedziałku do piątku od godz. 14:30 do 20:00 oraz w soboty od 8:00 do 13:30.

Szacunkowo w obu gdyńskich punktach działających w ramach Narodowego Programu Szczepień będzie można szczepić ponad 9000 osób tygodniowo.

Rejestracja na szczepienie


Są cztery sposoby, aby zarejestrować się na szczepienie w punkcie szczepień powszechnych w Gdynia Arenie:

- ogólnopolska infolinia 989 - czynna cała dobę,
- e-rejestracja dostępna na stronie internetowej pacjent.gov.pl, w zakładce Internetowe Konto Pacjenta (po zalogowaniu się przez profil zaufany),
- sms o treści SzczepimySie wysłany pod numer 664 908 556 lub 880 333 333,
- gdyńska infolinia pod numerem telefonu 58 505 52 91 (czynna w godzinach pracy punktu w Gdynia Arenie).

Niezbędna wiedza w jednym miejscu


Co zrobić, żeby zapisać się do kolejki oczekujących na szczepionkę? Jak przygotować się do jej przyjęcia i jak będzie przebiegało szczepienie? Gdzie zaparkować i jak dojechać na miejsce? Szybka organizacja masowych szczepień rodzi wiele ważnych pytań na temat samych procedur. Gdynia przygotowała komplet niezbędnych odpowiedzi, które znajdą się w jednym miejscu.

Na stronie internetowej Gdynia.pl, w widocznym miejscu, znajduje się specjalna zakładka „Powszechne punkty szczepień”. To rzetelne i sprawdzone źródło informacji o wszystkim, co związane ze szczepieniami przeciwko COVID-19 w Gdyni.

Po kliknięciu w przycisk „Powszechne punkty szczepień” na stronie Gdynia.pl, wszyscy zainteresowani przeniosą się na specjalnie przygotowaną podstronę, na której w osobnych artykułach będzie można znaleźć między innymi:

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi w zakładce, które pomogą szybko zorientować się w procesie organizacji masowych szczepień. Skorzystanie z gotowych podpowiedzi dotyczących stawienia się na szczepienie, pomoże też przyspieszyć obsługę pacjentów na miejscu.
 • Prezydent Wojciech Szczurek podczas otwarcia Punktu Szczepień Powszechnych w Gdynia Arenie. // fot. Przemysław Kozłowski
 • Wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz podczas otwarcia Punktu Szczepień Powszechnych w Gdynia Arenie. // fot. Przemysław Kozłowski
 • Na zdjęciu: prezydent Wojciech Szczurek, wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu Szpitali Pomorskich. // fot. Przemysław Kozłowski
 • Punkt Szczepień Powszechnych w Gdynia Arenie. // fot. Marcin Mielewski
 • Na zdjęciu: prezydent Wojciech Szczurek, wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu Szpitali Pomorskich. // fot. Przemysław Kozłowski
 • Rejestracja w Gdynia Arenie. // fot. Przemysław Kozłowski
 • Otwarcie Punktu Szczepień Powszechnych w Gdynia Arenie. Sprawdzanie temperatury pacjentki przed wejściem do punktu.// fot. Przemysław Kozłowski
 • Podanie szczepionki w Punkcie Szczepień Powszechnych w Gdynia Arenie. // fot. Przemysław Kozłowski
 • W Gdynia Arenie znajduje się 20 stanowisk. // fot. Przemysław Kozłowski