1373 (1073) 2019-07-12 - 2019-07-25

15. edycja Ladies’ Jazz Festival

Konferencja zapowiadająca tegoroczny Ladies' Jazz Festival, fot. Kamil Złoch

Konferencja zapowiadająca tegoroczny Ladies' Jazz Festival, fot. Kamil Złoch

Już 21 lipca w Gdyni rozpoczyna się największe święto kobiecej muzyki! 15. edycja Ladies’ Jazz Festival to okazja do usłyszenia na żywo najciekawszych wokalistek gatunku – m.in. Angelique Kidjo, Beth Hart i Luisa Sobral czy Madeleine Peyroux i Krystyna Stańko z orkiestrą. Poznamy też tegoroczną laureatkę Grand Prix Ladies’ Jazz Festival 2019!

Od 21 do 28 lipca Gdynia po raz piętnasty staje się światową stolicą kobiecego jazzu i nie da się ukryć, że jubileuszowy program Ladies’ Jazz Festival może przyspieszyć bicie serca niejednego fana jazzu, soulu, bluesa ipo prostu świetnej muzyki z damą na piedestale.Gwiazdy na gdyńskich scenach


Już 24 lipca wystąpi wielka gwiazda bluesa, rocka i okolic jazzu, Beth Hart – żywiołowa, liryczna, pełna emocji i rockowej wręcz energii. Jej koncert odbędzie się w hali Gdynia Arena o godzinie 20:00. To jedyny koncert artystki w Polsce!

Dwa dni później, 26 lipca pojawi się Madeleine Peyroux – kompozytorka delikatniejszej, piosenkowej odmiany jazzu z elementami francuskiej chanson wprost z paryskich ulic Montmartre. Zaprezentuje swoją fenomenalnie przyjętą płytę „Anthem”. Koncert o 20:00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

To będzie dopiero początek jazzowych emocji, bo 27 lipca w Teatrze Muzycznym o 20:00 będzie można usłyszeć na żywo jedną z najważniejszych kobiet świata wg Forbes, BBC i innych, artystkę i aktywistkę Angelique Kidjo ze swym głośnym brodwayowskim projektem Celia. Jak zapewniają organizatorzy, Angelique jest w swojej życiowej formie i w ciągu 14 miesięcy wydała dwie genialne płyty, na których łączy world, jazz, bossę i muzykę duszy w jedno niezapomniane wydarzenie.

28 lipca, na zakończenie 15. edycji Ladies’ Jazz Festival czekają nas aż dwa koncerty w Teatrze Muzycznym w Gdyni. O 18:00 Krystyna Stańko i jej nowa płyta Aquarius. O 20:00 zaś Nouvelle Vague, którzy występowali już na Ladies’ Jazz Festival... 11 lat temu. Zespół obchodzi swoje 15-lecie, szykując szalony koncert z przeróbkami punkowych i rockowych hymnów na bossę, jazz i wspaniałą piosenkę.

- To festiwal pociągający dla publiczności. Na co dzień kobiety w jazzie nie są wcale tak mocno obecne i dostrzegane – mówi Krystyna Stańko. - Fajnie, że ten festiwal ma otwartą formułę, że nie jest nastawiony bardzo ortodoksyjnie na jazz, ale możemy mieć do czynienia z gatunkami, które romansują i koegzystują z jazzem. Festiwal ma bardzo wiele różnych odcieni i pojemną formułę, dzięki czemu nie zamyka się na publiczność – dodaje artystka.

Krystyna Stańko, fot. Kamil Złoch

Powalczą o uznanie


- W tym roku również organizujemy koncerty finałowe konkursu o Grand Prix Ladies’ Jazz Festival, gdzie zapraszamy młode i utalentowane artystki, tworząc im przestrzeń do pokazania, że są wspaniałe. Jurorzy pod przewodnictwem Urszuli Dudziak wybiorą tę jedną, która otrzyma Grand Prix. W tym roku 21, 22 i 23 lipca zapraszamy wszystkich na otwarte, niebiletowane przesłuchania finalistek – zachęca Piotr Łyszkiewicz, dyrektor Ladies’ Jazz Festival.

Koncerty gwiazd to jedno, ale nieodłączną częścią festiwalu jest też rywalizacja o Grand Prix i konkursowe przesłuchania. 21 lipca o godzinie 19:30 oraz 22 i 23 lipca o godzinie 17:00 w Konsulacie Kultury w Gdyni odbędą się z udziałem publiczności – jury pod dyrekcją Urszuli Dudziak oceni młode artystki, a zwyciężczyni między innymi będzie miała możliwość zaprezentowania się podczas kolejnej edycji festiwalu w swoim własnym recitalu.

W tej roli wystąpi tym razem Adela Konop, zwyciężczyni konkursu w 2018 roku. Dokładnie 25 lipca o godzinie 20:00 jej koncert odbędzie się w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Gdyni (wstęp wolny z pierwszeństwem na podstawie wcześniejszych rezerwacji). Wydarzenie będzie połączone ze spotkaniem autorskim z Urszulą Dudziak, która będzie podpisywać swoją nową książkę.

Tyle w Gdyni, ale jeszcze 22 lipca po raz pierwszy w Polsce wystąpi Luisa Sobral, autorka m.in. przeboju Eurowizji sprzed dwóch lat. Artystka wystąpi w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, gdzie już od kilku lat zawsze odbywa się jeden z festiwalowych koncertów kolejnych edycji Ladies’ Jazz Festival.

Koniec lipca nad polskim morzem zapowiada się niezwykle kobieco, niezwykle muzycznie i niezwykle atrakcyjnie! Bilety na koncerty są sprzedawane m.in. w Empikach i serwisach e-biletowych.

Więcej szczegółów na oficjalnej stronie festiwalu: www.ladiesjazzfestival.pl

  • ikonaOpublikowano: 11.07.2019 15:13
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.07.2019 08:50
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona

Zobacz także