Aktualności

Bariery tkwią w umysłach

Różne wyprawy organizowane przez fundację Podróże bez granic. Źródło: www.fundacja.podrozebezgranic.pl

Różne wyprawy organizowane przez fundację Podróże bez granic. Źródło: www.fundacja.podrozebezgranic.pl

Choć Gdynia robi wiele, by być miastem bez barier, to okazuje się, że wiele barier tkwi po prostu w głowach. Tak jest z podróżami, a zwłaszcza tymi bardziej ekstremalnymi. A że sezon na podróże się rozkręca, osoby z niepełnosprawnościami głodne przygód powinna ucieszyć informacja o reaktywacji wyjazdów organizowanych przez gdyńską fundację „Podróże bez granic”.


Wózek inwalidzki i aktywność? Jazda na rowerach, handbike’ach i tandemach; skoki na spadochronie; loty szybowcem; spływy kajakowe; narty; offroad, żagle; nurkowanie? A może zagraniczne wojaże? Da się! Udowadnia to gdyńska fundacja Podróże bez granic, która działa od 2012 roku i organizuje tak zwariowane, mogłoby się wydawać, aktywności dla osób z niepełnosprawnościami. Ale oni wiedzą co robią, bo sami borykają się z tymi problemami.

- Celem Fundacji jest przełamywanie stereotypów na temat możliwości osób z niepełnosprawnością i pokazywanie, także własnym przykładem, iż ograniczenia nie istnieją, a to co powstrzymuje nas przed realizacją marzeń to przede wszystkim bariery tkwiące w naszych umysłach. Zespół Fundacji składa się z czterech osób, w tym trzech osób z niepełnosprawnością, dzięki czemu działania realizowane są nie tylko dla, ale przede wszystkim przez osoby z niepełnosprawnością – informuje ekipa Podróży bez granic.


Ich działania były już zauważone w mieście i docenione. W 2018 roku fundacja została laureatem XIX edycji konkursu Gdynia bez barier.

- Fundacja Podróże bez granic zajmuje się organizacją aktywnych wyjazdów i integrujących spotkań, po to żeby przełamywać bariery w myśleniu o tym, co jest możliwe do wykonania przez osoby z niepełnosprawnością - mówi Marta Ostrowska, prezeska fundacji.


- Na nasze wyjazdy zabieramy osoby z bardzo różną niepełnosprawnością np. osoby niepełnosprawne ruchowo, niewidome, niepełnosprawne intelektualnie i jak najmniej asystentów. Wózek jest barierą, którą można śmiało pokonać. Największą barierą jest umysł - dodaje Grzegorz Wojak, na którym ekipa fundacji „testuje" zdolność osób z porażeniem 4-kończynowym (takich jak np. po urazie kręgosłupa szyjnego) do robienia rzeczy „niemożliwych". Dotychczas z powodzeniem sprawdzał swoje siły m.in. w nurkowaniu, pływaniu na kajakach i jeździe na quadach.


Minimalna liczba asystentów na wyjazdach, o której mówi Grzegorz Wojak, zmusza do maksymalnej samodzielności, aktywności i wzajemnego wspierania się, w konsekwencji zapomnienia o własnych ograniczeniach.

Zabawa podczas jednego z wypadów. Źródło: Podróże bez granic
Zabawa podczas jednego z wypadów. Źródło: Podróże bez granic

Reaktywacja


Pandemia była w eskapadach okresem zastoju, zarówno w podróżach indywidualnych, jak i zorganizowanych. Dotknęło to oczywiście także fundacji Podróże bez granic, która w czasach koronawirusa nie organizowała żadnych wyjazdów ani spotkań.

- Niemożliwe było przewidzenie jak rozwijać się będzie pandemia, niemożliwe było wybranie pewnego terminu, a w końcu niemożliwe było zagwarantowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa sanitarnego, podczas gdy wielu z nas należy do grupy podwyższonego ryzyka. Jakkolwiek pompatycznie to brzmi, zdrowie nas wszystkich jest najważniejsze – mówi załoga fundacji.


Szczęśliwe ten czas już za nami, a fundacja wznawia organizację wypraw. Na ten rok w planach mają na razie cztery wypady. Pierwszy już w połowie maja – czterodniowy spływ kajakowy po kaszubskich rzekach. Start w Łupawsku.

- Kaszubskie rzeki nigdy nam się nie znudzą! Jest na nich jeszcze tak wiele do odkrycia. Ci z Was, którzy z nami pływali wiedzą, że świat z perspektywy kajaka wygląda jeszcze piękniej, a jeśli jeszcze tego nie wiecie to najwyższy czas się przekonać!


I tak jak w mieście należy oczekiwać, że barier nie będzie, by było dostępne na równi dla wszystkich, tak podczas wyjazdów Podróży bez granic uczestnicy zmierzą się z najróżniejszymi przeciwnościami. Dzięki temu bariery w głowie robią się jakby niższe.

- Nocujemy w drewnianych, dogrzewanych domkach. Domki nie są w żaden sposób dostosowane i nie posiadają żadnych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie nieco spartańsko; za to na pewno z ogromem pozytywnej energii – informują organizatorzy. - Trasa spływu kajakowego będzie niespodzianką również dla ekipy organizacyjnej fundacji. Pozostawiamy to zawodowcom, profesjonalnym instruktorom kajakarstwa. Mimo niewiadomej gwarantujemy, że nie będzie nudy!


Termin wyjazdu: 11 – 14 maja 2023.

Spływ kajakowy. Źródło: Podróże bez granic
Spływ kajakowy. Źródło: Podróże bez granic


Kolejne kierunki ekspedycji to:

  • rowery na Pomorzu – 22-26 czerwca
  • Land Roverem przez Polskę – 7-10 września
  • Gruzja – 26 września-3 października

Szczegóły i zapisy na wyprawy poprzez stronę www.fundacja.podrozebezgranic.pl.

  • ikonaOpublikowano: 21.04.2023 11:30
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.04.2023 13:34
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona