Plaże bez barier

Gdyńskie plaże bez barier

Wyszkoleni ratownicy są gotowy, by pomóc. / Zdjęcie ze szkolenia ratowników w 2019 roku, fot. Jan Ziarnicki

Wyszkoleni ratownicy są gotowy, by pomóc. / Zdjęcie ze szkolenia ratowników w 2019 roku, fot. Jan Ziarnicki

Gdynia, jako jedna z niewielu aglomeracji, może pochwalić się licznymi plażami, również w centrum miasta. To malownicze miejsca, dostosowane do potrzeb wszystkich mieszkańców i turystów, niezależnie od stopnia czy rodzaju niepełnosprawności. Dbamy o to, instalując na kąpieliskach szereg udogodnień infrastrukturalnych i szkoląc ratowników.



Wraz z końcem roku szkolonego, od 26 czerwca, na gdyńskich plażach pojawili się ratownicy. W Gdyni dostępne są cztery strzeżone kąpieliska: Śródmieście (GDY 6, GDY 7), Redłowo (GDY 11), Orłowo (GDY 17) i Babie Doły (GDY 1).

Gdynia Śródmieście (GDY 6, GDY 7) to najlepiej przystosowana plaża oraz kąpielisko strzeżone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Znajdują się tu dwie drewnie kładki.

Pierwsza z nich zapewnia możliwość swobodnego dotarcia do placu zabaw oraz mariny. Druga kładka, zlokalizowana przy pomniku gdyńskich rybek, pozwala na bliższe dotarcie do linii brzegowej. Na kąpielisku w Śródmieściu można skorzystać z wózka kąpielowego dla osób z niepełnosprawnością ruchową – amfibia. Wózek pozwala na przejazd po piasku oraz bezpieczną kąpiel w morzu.

Chęć skorzystania z wózka kąpielowego należy zgłosić starszemu ratownikowi w godzinach 9:30-10:30 pod numerem telefonu: 785 174 737. Przed przybyciem na plażę warto upewnić się, czy warunki pogodowe pozwalają na skorzystanie z wózka kąpielowego.

W Śródmieściu osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z wózka kąpielowego, który umożliwia transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z morską wodą. / Zdjęcie ze szkolenia ratowników w 2019 roku, fot. Jan Ziarnicki

Najdogodniejszy dostęp do plaży dla osób z niepełnosprawnością w obrębie Kępy Redłowskiej jest na kąpielisku Gdynia Redłowo Bulwar Nadmorski (GDY 11). Znajduje się ono na zakończeniu bulwaru, przy tak zwanej „Chatce Morsów Gdyńskich”, która w okresie letnim jest użytkowana przez ratowników. Zejście na plażę jest możliwe po pokonaniu kilku stopni.

Malowniczym i bardzo atrakcyjnym miejscem jest również plaża w Orłowie. Znajduje się tu molo z widokiem na Zatokę Gdańską, a także Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni, na której odbywają się spektakle. W pobliżu wejścia na plażę o numerze 15 znajduje się 33-metrowa kładka z poszerzeniem po obu stronach. Dzięki zadaszeniu przypominającego żagle, można tu odpocząć w cieniu. Z tego miejsca rozpościera się piękny widok na Klif Orłowski.

Wszystkie zejścia na plażę w dzielnicach północnych, Babie Doły-Oksywie (wejścia o numerach od GDY 1 do GDY 5) nie spełniają wymaganej dostępności dla osób poruszających się na wózkach. Wynika to z dużego zróżnicowania ukształtowania terenu w tym rejonie, gdzie występują strome zbocza z typowym, klifowym brzegiem morskim.

Audyt dostępności plaż w Gdyni


W roku 2019 przez przedstawicieli Biura Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnością, Eksperta ds. dostępności Miasta Gdyni dr hab. inż. arch. Marka Wysockiego i Gdyńskie Centrum Sportu został przeprowadzony audyt dostępności gdyńskich plaż. Na jego podstawie powstało opracowanie zawierające zdjęcia z krótkim opisem, jak wyglądają zejścia na plażę. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem, który jest zamieszczony na końcu artykułu.

Więcej informacji na temat plaż i kąpielisk można odnaleźć na stronie Gdyńskiego Centrum Sportu.


Audyt dostępności plaż w Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 29.06.2020 14:53
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.06.2021 13:05
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona