Aktualności

Dostępne plaże i pomocni ratownicy

Magdalena Biegańska, kierownik Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością  i gdyńscy ratownicy w czasie szkolenia na plaży Śródmieście // fot. Przemysław Kozłowski

Magdalena Biegańska, kierownik Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością i gdyńscy ratownicy w czasie szkolenia na plaży Śródmieście // fot. Przemysław Kozłowski

Gdyńskie plaże mają służyć każdemu. W tym celu przygotowano między innymi odpowiednią infrastrukturę i szkoli się ratowników. A jak na kąpieliskach wspierać i komunikować się z osobami z niepełnosprawnością? Tego w środę, 23 czerwca podczas drugiego już szkolenia dowiedzieli się gdyńscy ratownicy.


Spośród gdyńskich plaż dla osób z niepełnosprawnością najlepiej przystosowane są dwie: ta w Śródmieściu oraz Orłowie.

Gdynia Śródmieście (GDY 6, GDY 7) to plaża oraz kąpielisko strzeżone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Znajdują się tu dwie drewnie kładki oraz wózek kąpielowy, czyli amfibia.

Pierwsza kładka umożliwia swobodne dotarcie do placu zabaw oraz mariny. Druga –  zlokalizowana przy pomniku gdyńskich rybek – dotrzeć bliżej linii brzegowej. Na kąpielisku w Śródmieściu można skorzystać także z wózka kąpielowego. Amfibia umożliwia plażowiczom z niepełnosprawnością ruchową dotarcie do morza oraz bezpieczną kąpiel.

Drugą dostosowaną plażą jest ta w Orłowie. W pobliżu wejścia numer 15 znajduje się 33-metrowa kładka z poszerzeniem po obu stronach. A dzięki zadaszeniu przypominającego żagle, plażowicze mogą odpocząć w cieniu.

W środę, 23 czerwca w Gdyni odbyło się szkolenie ratowników, którzy już za moment rozpoczną pracę na kąpieliskach.

W czasie szkolenia zapoznano gdyńskich ratowników także z „Kartą komunikacji z osobą głuchą”. To pionierski projekt zmierzający do uzupełnienia luki w komunikacji między środowiskiem osób głuchych a środowiskiem medycznym. Wiedza ta jest niezwykle przydatna w przypadku braku tłumacza języka migowego, podczas udzielania pomocy przez ratownika nieposługującego się takim językiem.



– Dzisiaj mieliśmy drugą edycję szkolenia z gdyńskimi ratownikami. Organizujemy je po to, żeby wiedzieli, jak na plaży pomagać osobom z niepełnosprawnością i nie bali się ich zapytać, czy na przykład nie potrzebują takiej pomocy – wyjaśnia Marta Czachor z Wydziału Dostępności w Gdyni.
 
Co na temat szkolenia mówią ratownicy? Czy zdobyta wiedza przydaje im się w codziennej pracy?

– Muszę powiedzieć, że szkolenie bardzo mi pomogło. Na szkoleniu zdobyliśmy zarówno wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną. Na przykład jak rozmawiać z taką osobą, jak do niej podejść, pomóc itp. Każdy jest inny, ale już rok temu byliśmy odpowiednio przygotowani, więc nie było z tym żadnego problemu – opowiada Grzegorz Guliński, ratownik wodny z Gdyni.


Wydział Dostępności szkoli gdyńskich ratowników, fot. Przemysław Kozłowski

Audyt dostępności – plaże #wGdyni


Przypomnijmy, że w 2019 roku przeprowadzono audyt dostępności plaż w Gdyni. Na jego podstawie powstało potem opracowanie o zejściach na poszczególne kąpieliska. Dokument można pobrać w pliku PDF.

Więcej informacji na temat gdyńskich kąpielisk można takze znaleźć na stronie Gdyńskiego Centrum Sportu i Gdynia bez barier.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.06.2021 11:24
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.06.2021 11:56
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także