Aktualności

Plaża dostępna dla wszystkich

ratownicy podczas szkolenia z bezpiecznego korzystania ze specjalnego wózka dla osób z niepełnosprawnością, Amfibia

Ratownicy zostali przeszkoleni z bezpiecznego korzystania z wózka kąpielowego Amfibia.

Gdyńskie plaże są dostępne dla wszystkich, także osób o różnym stopniu czy rodzaju niepełnosprawności. Mają szereg udogodnień infrastrukturalnych, a w sezonie nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają wyszkoleni ratownicy. W poniedziałek 3 lipca odbyło się dla nich specjalne szkolenie pokazujące jak funkcjonuje to w praktyce.

Wydział Dostępności Urzędu Miasta Gdyni przeprowadził szkolenie dla ratowników, na którym pokazał, że na plaży każdy może, a wręcz powinien, czuć się dobrze i korzystać z niej bez obaw. Najlepiej dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami plażą w naszym mieście jest ta w Śródmieściu. Szkolenie przeprowadziła: Anna Dobkowska, główny specjalista Wydziału Dostępności Urzędu Miasta Gdyni z Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością, Beata Pukło, inspektor Gdyńskiego Centrum Kontaktu - tłumaczka języka migowego i Marta Czachor, inspektor Wydziału Dostępności. 


Ratownicy podczas przesadzania osoby z niepełnosprawnością na specjalny wózek Amfibia.
– Tematem przewodnim szkolenia było zapewnienie jak największego standardu bezpieczeństwa. Na plażach spotykamy się często z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Dlatego omawiane były uwarunkowania, przyczyny i skutki niepełnosprawności w codziennym funkcjonowaniu aby ratownicy mieli niezbędną widzę jak właściwie udzielać pierwszej pomocy osobom z uszkodzeniami kręgosłupa, problemami mięśniowymi, osobom głuchym, niedosłyszącym, niewidomym. Ratownicy podczas szkolenia uczyli się jak bezpiecznie korzystać ze specjalnego wózka kąpielowego dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w taki sposób aby to było bezpieczne zarówno dla użytkownika, jaki ratownika. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, należy wiedzieć, jak pomagać bezpiecznie i komfortowo. Komunikacja musi być sprawna i jednocześnie dawać poczucie bezpieczeństwa osobom z niepełnosprawnością,zwłaszcza osobom głuchym – komentuje Anna Dobkowska, główny specjalista Wydziału Dostępności Urzędu Miasta Gdyni z Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością.


Ratownicy podczas szkolenia z bezpiecznego korzystania ze specjalnego wózka kąpielowego Amfibia.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z wózka kąpielowego, który umożliwia transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z morską wodą. Amfibia dostępna jest na plaży Gdynia Śródmieście, a chęć skorzystania z niej należy zgłosić starszemu ratownikowi w godzinach 9:30-10:30 (nr telefonu: 785 174 737). Przed przyjściem na plażę warto upewnić się, że w danym dniu nie występują okoliczności uniemożliwiające skorzystanie z wózka kąpielowego.

Co więcej, na plaży w Śródmieściu znajdują się dwie kładki. Pierwsza pozwala na dostanie się do placu zabaw i dalej do mariny. Natomiast druga pozwala na zejście z bulwaru przy Pomniku Rybek i podziwianie morza z bliższej niż betonowy falochron perspektywy.

Podobna kładka znajduje się również w Orłowie. Ma ona 33-metry i służy osobom z niepełnosprawnościami w okresie letnim. 

Osobom z niepełnosprawnością coraz częściej w codziennym funkcjonowaniu pomagają psy, które są specjalistycznie wyszkolone. Psy posiadają certyfikat państwowy, który uprawnia do wstępu do wszystkich miejsc użyteczności publicznej.


Specjalistycznie wyszkolony pies, który pomaga osobie z niepełnosprawnością.

– Nie jest już wyjątkową sytuacja, że na plaży możemy spotkać również psa asystującego, czy psa przewodnika, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu swojemu opiekunowi, również gdy osoba z niepełnosprawnością korzysta z letnich atrakcji plażowych. Pies jest wówczas ubrany w specjalną uprząż, która jest dla nas sygnałem, że pomimo plażowych okoliczności przyrody pies jest na służbie - to znaczy pracuje - dlatego nie należy mu przeszkadzać, cmokać, głaskać lub wołać. Natomiast w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia osoby z niepełnosprawnością, czworonożny asystent szczekaniem nawołuje pomocy lub podaje leki, co ważne pies specjalistycznie wyszkolony do asystowania posiada certyfikat państwowy, który uprawnia go do wstępu do wszystkich miejsc użyteczności publicznej - dodaje Anna Dobkowska, główny specjalista Wydziału Dostępności Urzędu Miasta Gdyni z Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością. 

  • ikonaOpublikowano: 04.07.2023 11:29
  • ikona

    Autor: Paweł Stasiak (p.stasiak@gdyniasport.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.07.2023 14:57
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona