Aktualności

Rusza XX edycja konkursu "Gdynia bez barier"

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Dwadzieścia lat temu nagradzano projekty budowy podjazdów dla wózków, dziś doceniają rewolucję w myśleniu. Prezydent Miasta Gdyni ogłosił właśnie jubileuszową, XX edycję konkursu „Gdynia bez barier”. Konkursu, w którym docenia się ludzi za ich pracę na rzecz osób z niepełnosprawnością. Projekty zgłaszać można do 15 lutego. Wielki finał konkursu – 13 maja,  podczas uroczystej gali.


 
Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce zaczęło wprowadzać i nagradzać inicjatywy likwidujące bariery związane z niepełnosprawnością. Jednym z pierwszych nagrodzonych był projekt dostosowania Teatru Muzycznego do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Podczas ostatniej, XIX edycji nagrodzono m.in. rodzinę, która swoją postawą pozwala aktywnie korzystać z życia ich niepełnosprawnej córce.
 
- Chcieliśmy, żeby ludzie czuli się współodpowiedzialni. Chcieliśmy poruszać wrażliwość by zaczęli oni dostrzegać osoby z niepełnosprawnością, ich potrzeby i marzenia – mówi Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta miasta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością, inicjatorka konkursu „Gdynia bez barier”
 
Na przestrzeni lat inicjatywa rozrastała się, zwiększyła się też liczba realizowanych w mieście projektów aktywizujących niepełnosprawnych i likwidujących bariery architektoniczne. Dzięki temu dziś mogą swobodnie korzystać z takich miejsc jak Hala Sportowo-Widowiskowa „Gdynia”, Stadion Miejski, dworzec PKP, czy Teatr Miejski. Gdynia jako jeden z niewielu samorządów wychodzi z działaniami na rzecz osób niepełnosprawnych poza obszary, które dyktowane są ustawami.
 
- Na początku w konkursie nagradzane były projekty, takie jak wybudowanie podjazdów by osoba na wózku mogła ominąć przysłowiowe trzy schodki prowadzące do wejścia. Z roku na rok wśród laureatów zaczęły pojawiać się projekty promujące nowoczesne postawy i styl myślenia o niepełnosprawności – mówi Beata Wachowiak-Zwara - Są to projekty dążące do tego byśmy w życiu codziennym mogli być razem, a nie obok siebie.

 
Na przestrzeni dziewiętnastu edycji nagrodzono i wyróżniono łącznie 112 projektów. Kilka dni temu prezydent Gdyni oficjalnie ogłosił XX edycję konkursu „Gdynia bez barier”. Trwa nabór wniosków konkursowych, a wielki finał i wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej gali w maju. Organizatorzy nie zdradzają jeszcze szczegółów przygotowywanych atrakcji, ale zapewniają, że będzie to wyjątkowy wieczór.
 
- Podczas gali prezentujemy artystów z niepełnosprawnościami, pokazując, że tkwi w nich niesamowity potencjał. Co roku zapraszamy również wybitne postaci polskich scen. Odwiedzili nas m.in. zespół Raz Dwa Trzy, Katarzyna Nosowska, Magda Umer – mówi Beata Wachowiak-Zwara - Ci, którzy znają nasze gale, wiedzą, że jest to znakomite i poruszające widowisko. Tak będzie również podczas XX edycji.
 
Wnioski konkursowe należy składać w zamkniętej kopercie z napisem: ‘Konkurs „Gdynia bez barier” – XX edycja’ w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Gdyni, Aleja Marszałka Piłsudskiego 52/54, przesłać  e-mailem na adres: niepelnosprawni@gdynia.pl, bądź nadsyłać pocztą. Termin składania prac konkursowych (osobiście, nadesłanych pocztą i pocztą e-mail) upływa 15 lutego 2019 roku.
 

Zasady konkursu:


  1. Przystępujący do konkursu składa wniosek, który powinien zawierać:
  • imię i nazwisko lub nazwę instytucji zgłaszającej,
  • imię i nazwisko lub nazwę instytucji nominowanej,
  • tytuł programu i cel,
  • propozycję innowacji i rozwiązań,
  • kategorię (architektoniczna, społeczna, komunikacyjna, inna).
  • Wniosek nie powinien przekraczać objętości 5 stron formatu A-4.
  • Wniosek może złożyć osobiście autor pomysłu lub osoba trzecia - typująca autora, obiekt, czy program. Wniosek może też nominować Kapituła konkursu.
  • Instytucje i osoby prawne przedstawiają programy już zrealizowane.
  • Nagrodami w konkursie są:
    • medal Prezydenta Miasta Gdyni "Gdynia bez barier",
    • prawo użytkowania logo "Gdynia bez barier" na wszystkich obiektach, produktach i korespondencji nagrodzonego.

    • ikonaOpublikowano: 07.01.2019 10:00
    • ikona

      Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

    • ikonaZmodyfikowano: 17.02.2022 14:30
    • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
    ikona

    Zobacz także