Aktualności

Biała Sobota ratuje zdrowie

Gdynianie chętnie biorą udział w akcjach profilaktycznych // fot. GCZ

Gdynianie chętnie biorą udział w akcjach profilaktycznych // fot. GCZ

08.09.2022 r.

Pierwsza sobota września obchodzona była w Gdyni pod hasłem Białej Soboty, dnia profilaktyki zdrowotnej. To ważna idea, w którą chętnie angażują się mieszkańcy miasta.

Organizatorem wydarzenia było Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, które w tym roku do współpracy zaprosiło Gdyńskie Centrum Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. GCZ chętnie włączyło się w propagowanie idei profilaktyki.

- Profilaktyka to najtańszy i niezwykle skuteczny sposób dbania o zdrowie – mówi lekarz Marzena Głowacz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. – Badania profilaktyczne często dają szansę na wykrycie wielu groźnych chorób, które zauważone odpowiednio wcześnie, można z dużym powodzeniem leczyć. Gdynianie bardzo odpowiedzialnie traktują badania profilaktyczne. Podczas Białej Soboty, docierało do nas wiele pozytywnych opinii na temat organizacji wydarzenia podczas weekendu – dało to możliwość skorzystania z badań i konsultacji osobom, które w tygodniu pracują.

Wydarzenie przez cały czas jego trwania, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem gdynianek i gdynian. Pacjenci mieli możliwość skorzystania z konsultacji z: kardiologiem (była również możliwość wykonania EKG i/lub ECHO serca), dietetykiem – z możliwością sprawdzenia kondycji organizmu, dzięki pomiarom i analizie składu ciała, internistą i psychologiem, m.in. prowadzone były badania pamięci.

To jednak nie wszystko, podczas spotkania bowiem można było również zapisać się do programu „Nie cukrzymy" – Profilaktyka cukrzycy, nauczyć się samobadania piersi i jąder, a nawet zaszczepić się przeciw COVID-19.

Dla uczestników przygotowano również szereg możliwości, które ułatwiają funkcjonowanie w służbie zdrowia m.in. można było wyrobić kartę EKUZ, założyć profil zaufany, a także poznać korzyści płynące z posiadania Internetowego Konta Pacjenta.

Zainteresowani uczestnicy wydarzenia, na miejscu skorzystali z pomiarów i badań: anty HCV, poziomu glukozy, hemoglobiny, ciśnienia krwi oraz saturacji.

Informacji o kolejnych akcjach profilaktycznych z zakresu zdrowia można szukać na stronach Gdyńskiego Centrum Zdrowia

Dla ułatwienia podajemy poniżej również telefony do poszczególnych poradni w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.
  • Plakat informacyjny