Aktualności

Pierwszą taką operację na Pomorzu przeprowadzono w Gdyni

Zespół specjalistów przy stole operacyjnym w Szpitalu św. Wincentego a Paulo // mat. prasowe Szpitali Pomorskich

Zespół specjalistów przy stole operacyjnym w Szpitalu św. Wincentego a Paulo // mat. prasowe Szpitali Pomorskich

27.07.2022 r.

To pierwsza taka operacja na Pomorzu. Polegała ona na rekonstrukcji dolnego piętra twarzy przy zastosowaniu innowacyjnej metody wirtualnego planowania. Operację w gdyńskim Szpitalu św. Wincentego a Paulo przeprowadził zespół specjalistów pod kierunkiem prof. dr hab. Łukasza Krakowczyka z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

 
Zespół specjalistów ze Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni przeprowadził pierwszą na Pomorzu operację rekonstrukcji dolnego piętra twarzy przy zastosowaniu innowacyjnej metody wirtualnego planowania. Dokonali tego fachowcy w składzie: dr n. med. Sławomir Piotrowski, kierownik Oddziału Otolaryngologii i dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich. Lekarze operowali pod kierunkiem prof. dr hab. Łukasza Krakowczyka z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.Dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody wirtualnego planowania, udało się idealnie wymierzyć i dociąć kość strzałkową z podudzia, która została wykorzystana do odtworzenia ubytku całej żuchwy wywołanego chorobą nowotworową.

Wirtualne planowanie takich operacji pozwala na wykonanie szablonów zarówno do precyzyjnego wycięcia guza, jak i precyzyjnego ukształtowania nowej kości. Umożliwia także rekonstrukcję konkretnych części ciała w bardzo precyzyjny sposób. Co istotne, do tej pory nie było to możliwe.

– Taka operacja jest bardzo skomplikowana, wymaga ogromnej precyzji, ale dzięki niej pacjent ma możliwość powrotu do normalnego życia – informują operujący w Gdyni lekarze.