Aktualności

Lekcja architektury i wrażliwości

Archi-przygody #wGdyni / fot. Paweł Kukla

Archi-przygody #wGdyni / fot. Paweł Kukla

Spacer ulicami Gdyni i zajęcia z psem asystującym – wszystko po to, by spojrzeć na miasto z perspektywy osoby z niepełnosprawnością i lepiej zrozumieć, jaki wpływ ma architektura na funkcjonowanie takich osób w przestrzeni miejskiej. W taki sposób poranek spędziły dzieci z Integracyjnego Przedszkola Niepublicznego „Zdrowy Smyk” w ramach programu Archi-przygody.
 
Archi-przygody to ogólnopolska inicjatywa przygotowywana i realizowana przez Narodowe Centrum Kultury. Adresatami projektu są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a jego celem jest przybliżenie pojęcia architektury i zagadnień z nim związanych.
 
W Gdyni program wpisał się w obchody miesiąca wrażliwości, jakim w naszym mieście jest maj. Z tego powodu akcja została włączona w kampanię „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście” i poruszyła temat projektowania uniwersalnego, w którym miejska architektura odpowiada na potrzeby wszystkich mieszkańców.

Do przechadzki po gdyńskim Śródmieściu zaproszone zostały dzieci z Integracyjnego Przedszkola Niepublicznego „Zdrowy Smyk”. Młodzi gdynianie poznali m.in. różnicę między pasami prowadzącymi a polami uwagi, a także na własnej skórze przekonali się jak bezpiecznie przemieszczać się z laską dla osoby niewidomej.
 
- Spacer, który dzisiaj odbyliśmy miał na celu rozbudzenie świadomości przestrzeni, w której codziennie się poruszają, mieszkają. Miał zwrócić uwagę na to, jak ważna jest rola architekta w projektowaniu przestrzeni dostępnych dla wszystkich m.in. osób na wózkach inwalidzkich, niewidomych czy osób starszych. Projektowanie uniwersalne pozwala na samodzielne i niezależne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością w życiu codziennym - opowiada Aleksandra Szwaba, koordynatorka spaceru w ramach Archi-przygody.
 
fot. Paweł Kukla

Po spacerze ulicami Gdyni dzieci udały się do InfoBoxu, gdzie czekało ich spotkanie i zajęcia z Anną Dobkowska z fundacji DOGIQ i Vectrą, psem asystującym. Lekcja stanowiła część kampanii społecznej „Wszyscy jesteśmy z tej samej bajki”, która również wpisała się w gdyńską edycję „Archi-przygód”.
 
- Inauguracja naszej kampanii miała miejsce w zeszłym roku podczas warsztatów dla osób z niepełnosprawnosciami z całej Polski. Kampania ma na celu pokazać małym mieszkańcom świat osób z niepełnosprawnosciami które mogą na co dzień bardzo fajnie funkcjonować, doskonale realizować się zawodowo czy też sportowo. Kampania obejmowała wszystkie gdyńskie przedszkola publiczne – mówi Anna Dobkowska z fundacji DOGIQ – W naszej kampanii dzieci mają możliwość odniesienia rzeczywistości do bajki o Czerwonym Kapturku. Chcemy pokazać tę bajkę na przekór. Psy asystujące w naszym spocie prezentujemy jako odpowiednika wilka. Nie jest on jednak drapieżnikiem i czarnym charakterem, a zwierzęciem, które w różnych sytuacjach nam pomaga. Nasz film przełamuje stereotypy, uwrażliwiania na niepełnosprawność poprzez bajkę i pokazanie trochę innej perspektywy – tłumaczy.



Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, w jaki sposób pracują psy asystujące, jak zachowywać się w ich obecności i jak odczytywać wysyłanie przez nie komunikaty.
 
Maj jest w Gdyni miesiącem wrażliwości. W ramach kampanii społecznej „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście” odbywać się będą różnego rodzaju inicjatywy mające na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problematykę osób z niepełnosprawnosciami. Gdynianie będą mogli uczestniczyć m.in. w lekcji empatii, dniu osób z cukrzycą czy biegu charytatywnym.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.05.2019 10:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.05.2019 10:03
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona