Co nowego

„Barwy Wileńszczyzny” oczarowały Gdynię

Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” im. Gabriela Jana Mincewicza podczas koncertu „Barwy Wileńszczyzny” (fot. Magdalena Czernek)

Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” im. Gabriela Jana Mincewicza podczas koncertu „Barwy Wileńszczyzny” (fot. Magdalena Czernek)

Podniosła atmosfera i moc artystycznych wrażeń towarzyszyły koncertowi „Barwy Wileńszczyzny”, który odbył się w sobotę, 7 września, w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni. Przed zgromadzoną publicznością wystąpił Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” im. Gabriela Jana Mincewicza, który zaprezentował patriotyczno-folklorystyczny repertuar. W taki sposób uczczono dwie ważne rocznice.

W 2024 roku przypadają 80. rocznica operacji „Ostra Brama”, która miała na celu wyzwolenie Wilna spod okupacji niemieckiej i opanowanie miasta przed nadchodzącymi oddziałami Armii Czerwonej, oraz 35-lecie działalności Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Z tej okazji 7 września w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego odbył się koncert „Barwy Wileńszczyzny”.

Wystąpił Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” im. Gabriela Jana Mincewicza. Działa on od 1980 roku, prezentując tradycje folkloru wileńskiego. Gdyńska publiczność zna go dobrze, gdyż od wielu lat rokrocznie gości w naszym mieście.
Koncertem kończymy obchody 35-lecia powstania Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Świętujemy też 80. rocznicę operacji „Ostra Brama” w Wilnie, bo nasze towarzystwo ściśle współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej i kultywuje pamięć o walkach Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Na scenie Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” im. Gabriela Jana Mincewicza, który przygotował koncert patriotyczno-folklorystyczny. Pierwsza część występu na temat 80. rocznicy operacja „Ostra Brama” rozpoczęła się hymnem Armii Krajowej. Druga część – „Barwy Wileńszczyzny” – była związana z tradycjami ziemi wileńskiej i zakończyła się hymnem Wileńszczyzny – mówi Józef Szyłejko, prezes zarządu głównego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.


Wydarzenie poprowadził Krzysztof Dąbrowski. Przedstawił on artystów, a także odczytał list gratulacyjny skierowany do uczestników koncertu przez prezydent Gdyni Aleksandrę Kosiorek.
Działalność członków stowarzyszenia, skupiona na trosce i pamięci o mieszkańcach kresów i o tych, którzy zbrojnie na terenie Wileńszczyzny walczyli o Polskę, zasługuje na szczególny szacunek i uznanie. Niezwykle istotne jest przekazywanie kolejnym pokoleniom świadectwa i pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy wypełniali te stale obecne w naszej świadomości miejsca oraz tworzyli ich historię. Serdecznie pozdrawiam uczestników uroczystości. Życzę wszystkim członkom i przyjaciołom Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej nieustającej motywacji do działania, satysfakcji z osiągniętych rezultatów, powodzenia w życiu osobistym, zdrowia i pogody ducha – napisała Prezydent Gdyni.

Koncert przyciągnął liczną publiczność i dostarczył wielu emocji oraz pozytywnych reakcji. Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” oczarował widzów, za co ci nagrodzili artystów gromkimi brawami.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.09.2024 15:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.09.2024 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Joanna Śliwińska
ikona

Najnowsze