Co nowego

Będzie ciepło, a nawet zimno i zielono – konferencja OPEC

Prezes OPEC Wojciech Folejewski na konferencji „Złote ciepło OPEC 2023”. Fot. Przemysław Kozłowski

Prezes OPEC Wojciech Folejewski na konferencji „Złote ciepło OPEC 2023”. Fot. Przemysław Kozłowski

Pierwsza konferencja „Złote ciepło OPEC 2023” to okazja do podsumowania minionego sezonu grzewczego, podziękowania klientom i przedstawienia strategii OPEC-u. Firma ma dostarczać nie tylko ciepło, ale i zimno, czyli klimatyzację, a także przejść zieloną transformację. W tym wszystkim pomoże AI. W panelu dyskusyjnym podczas konferencji wziął udział m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


„Złote ciepło OPEC 2023” to pierwsza roczna konferencja klienta i rynku ciepła, która odbyła się w poniedziałek, 5 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni, a także nazwa statuetek wręczonych dla laureatów w kilku różnych kategoriach. Bo jak mówi prezes OPEC-u Wojciech Folejewski, rynek ciepła to nie tylko rynek technologii, ale przede wszystkim – rynek klienta.

– Właśnie jesteśmy dokładnie po zakończonym sezonie grzewczym, udanym, bez większych awarii, pomimo wielu zagrożeń, które występowały też na rynku międzynarodowym. Daliśmy radę i to jest dobry moment, żeby podziękować naszym klientom, że są z nami, że współpracujemy, że wspieramy się nawzajem i wspólnie się rozwijamy – mówi prezes OPEC.

Na konferencję zaproszono szerokie grono przedstawicieli administracji oraz różnych branż i sektorów rynku - biznesu, spółdzielni mieszkaniowych (największego odbiorcy ciepła), deweloperów, którzy odbiorców ciepła firmie dostarczają, jednostek kultury, edukacji, zdrowia.

Podczas gali rozdania statuetek „Złote ciepło OPEC 2023” nagrodę w kategorii „Klient w sektorze publicznym z największą liczbą podłączonych lokali” w imieniu Gminy Miasta Gdyni odebrał Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Wiceprezydent Gdyni Michał Guć odebrał statuetkę "Złote ciepło OPEC 2023". fot. OPEC
Wiceprezydent Gdyni Michał Guć odebrał statuetkę "Złote ciepło OPEC 2023". fot. OPEC


Natomiast w panelu dyskusyjnym „Ile waży energia czyli jaki powinien być mój OPEC” wziął udział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a także dr hab. inż. Adam Cenian, profesor IMP PAN; Robert Maraszek, vice prezes Inpro; Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Szpitali Pomorskich; Zbigniew Antochowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo oraz Krzysztof Babicki, dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni.

– To bardzo ważne, że możemy liczyć na współpracę z samorządową firmą OPEC w zakresie dostarczania ciepła. Czekają nas wielkie wyzwania. Te wyzwania wiążą się z jednej strony z potrzebą troski o klimat - musimy eliminować wytwarzanie ciepła z tradycyjnych źródeł, ale też bardzo pilnować tego, żeby ta transformacja przebiegała w sposób przyjazny dla portfeli mieszkańców naszego miasta. To wielkie wyzwanie, ale znakomita strategia przyjęta przez OPEC, znakomite też współdziałanie samorządów, które są właścicielami OPEC-u, to droga, którą chcemy kroczyć z nadzieją, że z jednej strony tak jak dotąd będziemy mogli cieszyć się czystym środowiskiem, ale też mieć poczucie, że czujemy się odpowiedzialni za klimat, a jednocześnie o bezpieczeństwo ekonomiczne gdyńskich rodzin – mówi Wojciech Szczurek i podkreśla, ze sytuacja, w której samorząd jest zarówno udziałowcem OPEC, jak i klientem jest optymalna. - Gdyby dzisiaj spojrzeć na doświadczenia samorządów, które zdecydowały się sprzedać w ręce prywatnych inwestorów swoje firmy ciepłownicze, to do tych wszystkich kosztów, które dzisiaj ponoszą nasi mieszkańcy w związku ze wzrostem kosztów źródeł energii, trzeba by doliczać też zysk dla prywatnego inwestora. Dla nas każdy zysk to źródło inwestycji, rozwoju firmy, budowanie sieci, bardziej nowoczesne rozwiązania.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, fot. Przemysław Kozłowski
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, fot. Przemysław Kozłowski


Ciepło, zimno i zielono




Strategię OPEC oraz sytuację na rynku ciepła i prognozy na przyszłość przedstawił na konferencji prezes Wojciech Folejowski.

- Strategia OPEC przyjęta przez włodarzy, współwłaścicieli OPEC-u, zakłada bardzo znaczące zmiany dotyczące technologii. Pójście w kierunku OZE, w kierunku odnawialnej, zielonej energii. Ale też strategia bardzo mocno mówi o klientach, dla których te usługi chcemy dostarczać. Mówi o tym jak chcemy się z nimi rozwijać, jak chcemy ich wspierać, podchodzić indywidualnie do ich potrzeb, dostarczając im nie tylko ciepło i ciepłą wodę użytkową, ale cały zakres szerokich usług, z czasem również klimatyzację – mówi prezes OPEC.


Wojciech Folejewski wskazał na cztery główne obszary strategii:

  • zielona transformacja
  • klient w cyfrowej opiece
  • rozwój i konsolidacja
  • zespół i kompetencje


Kluczowym obszarem strategii OPEC na następne lata będzie wdrożenie zielonej transformacji: redukcja śladu węglowego, inwestycje w energię odnawialną, pozyskiwanie funduszy, edukacja klimatyczna. Firma planuje zmniejszyć emisje CO2 ze 134 tys. do 25 tys. ton do 2040 roku. W tym celu stosowana jest już m.in. sztuczna inteligencja, która na początek ogranicza emisje CO2 o ilość, jaką pochłania 390 drzew w okresie 10 lat. W strategicznych działaniach OPEC będzie dążył do jak największego wykorzystania lokalnych zasobów energii, biomasy, ciepła odpadowego z procesów przemysłowych i bytowych, wytwarzanych przez mieszkańców odpadów oraz korzystania z zasobów ciepła pozyskiwanych z powietrza, morza, słońca i rzek.

Zielona transormacja to kluczowy obszar strategii OPEC. Fot. Przemysław Kozłowski
Zielona transormacja to kluczowy obszar strategii OPEC. Fot. Przemysław Kozłowski


Firma dąży do osiągnięcia wysokiego poziomu efektywności energetycznej i ograniczenia śladu węglowego poprzez:

  • szukanie oszczędności energii własnej
  • racjonalną minimalizację strat ciepła w budynkach klientów
  • wdrażanie technologii OZE
  • tworzenie dobrych standardów dostawy i odbioru ciepła o wysokiej kulturze energetycznej

Podczas konferencji wystąpili także: dr hab. inż. Adam Cenian, kierownik Zakładu Fizycznych Aspektów Ekoenergii, profesor IMP PAN, który omówił sieci niskotemperaturowe i ich korzyści dla środowiska i odbiorców oraz Bartosz Frankowski, pełnomocnik prezydenta Gdyni do zmian klimatu z referatem „Miasto Gdynia wobec wyzwań klimatycznych”.

Pierwsza konferencja „Złote ciepło OPEC” odbyła się w Gdyni, za rok planowana jest w Wejherowie – kolejnym samorządowym udziałowcu firmy, który reprezentowany był w Muzeum Miasta Gdyni przez zastępcę prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta Beatę Rutkiewicz.

Konferencja "Złote ciepło OPEC". Fot. Przemysław Kozłowski
Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i dr hab. inż. Adam Cenian. Fot. Przemysław Kozłowski

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 05.06.2023 14:38
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.06.2023 11:38
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Najnowsze