Od 12 września zmiany w organizacji ruchu przy rozbudowie ul. Unruga. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Bohater Janek i minuta w spektrum

Uczniowie SOWS nr 2 w Gdyni ze swoją nauczycielką, w środku stoi Janek // fot. Katarzyna Balcerzak

Uczniowie SOWS nr 2 w Gdyni ze swoją nauczycielką, w środku stoi Janek // fot. Katarzyna Balcerzak

„Rodzina w spektrum miłości” – jednominutowy film z przesłaniem gdyńskiego ucznia Janka Alankiewicza bierze udział w 19. Festiwalu Filmów Jednominutowych. Obraz powstał w ramach projektu Solve for Tomorrow. Porusza temat miłości rodziców. Młody twórca i jego przyjaciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdyni są finalistami projektu Solve for Tomorrow.


W konkursowym filmiku Janek opowiada o swojej rodzinie. O codzienności – grze w planszówki, wsparciu w trudnych chwilach, ale przede wszystkim relacjach, bliskości i więzi.




Film powstał z inicjatywy nauczycielki informatyki – Patrycji Lorenz-Różnieckiej. Jankowi Alankiewiczowi towarzyszyli koledzy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdyni. Pomysł narodził się w ramach przygotowań do projektu Solve for Tomorrow, którego organizatorem jest Samsung. Ekipa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 odniosła spektakularny sukces, trafiając do finału.
– Wtedy przygotowaliśmy więcej materiałów niż mogliśmy wykorzystać, a film, którego bohaterem jest Janek, był wyjątkowo udany, zadecydowaliśmy więc, że spróbujemy swoich sił w kolejnym konkursie – mówi Patrycja Lorenz-Rożniecka, nauczycielka w SOWS nr 2, która robi wszystko aby zainspirować swoich uczniów. – Nie ukrywam, że wygrana w konkursie ogólnopolskim, ogromne gratulacje, jakie otrzymaliśmy podczas finałów w Warszawie, zaostrzyły nasze apetyty na kolejne sukcesy. Mamy misję – chcemy zmienić postrzeganie osób ze spektrum autyzmu. Nie tylko w teorii, ale i w praktyce.

O 19. Festiwalu Filmów Jednominutowych, w którym startuje film „Rodzina w spektrum miłości”, można przeczytać na stronie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Jeżeli produkcja młodych gdynian wygra, jego twórcy chcą przeznaczyć nagrodę na leczenie i rehabilitację Jasia, który zmaga się z mukowiscydozą.
– Janek ma wiele zainteresowań, ale najbardziej kocha muzykę i marzy o tym, żeby zająć się profesjonalnym tworzeniem własnych kompozycji, (na razie chce spróbować perkusji, żeby być jak Ringo Starr), pisze teksty piosenek – opowiada o chłopcu mama. – Jego pasją jest rock and roll. Uwielbia Elvisa The Beatles, Alan Parsons Project, The Doors, Pink Floyd i innych - jednocześnie kolekcjonując płyty winylowe. Janek postanowił dojść do perfekcji grając w grę The Beatles Rockband i Guitar Hero World Tour. Jest kreatywnym, otwartym, ale jednocześnie bardzo wrażliwym chłopcem.
Solve for Tomorrow, który wygrała ekipa z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2, to unikalny w skali Polski program skierowany do młodych ludzi. Kształtuje kompetencje przyszłości, uczy współpracy i prowadzenia projektów oraz stwarza okazję do wspólnego budowania wartościowych rozwiązań – w praktyce, nie w teorii. Do III edycji programu została zgłoszona rekordowa liczba 252 projektów z klas 1-4 szkół ponadpodstawowych. Spośród nich jury wybrało 30 półfinałowych zespołów. Do finału trafiło tylko 12 z nich, w tym aż 2 z Gdyni – obok ekipy SOSW nr 2 również młodzież z XVII Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 04.09.2024 13:50
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.09.2024 08:51
  • ikonaZmodyfikował: Aneta Marczak
ikona

Najnowsze