Co nowego

Dużo zdrowia w każdym roku: podsumowanie 2024

Kolaż z materiałów prasowych gdynia.pl i GCZ

Kolaż z materiałów prasowych gdynia.pl i GCZ

Rok 2024 upłynął w Gdyni pod znakiem profilaktyki chorób nowotworowych, osteoporozy oraz otyłości wśród dzieci i młodzieży. Programy dobrano w ten sposób, aby mogli z nich skorzystać mieszkańcy w różnym wieku i kondycji zdrowotnej – od seniorów po najmłodszych gdynian. Część z nich będzie kontynuowana również w 2025 roku.


To kolejny już rok, w którym w Gdyni stawiamy na profilaktykę. Obecnie jest ona uważna za medycynę przyszłości. Staje się nie tylko gwarancją długiego życia, ale także często je ratuje. W naszym mieście specjaliści z zakresu ochrony zdrowia starają się dotrzeć do mieszkańców w różnym wieku, począwszy od dzieci, kończąc na seniorach. Walka z osteoporozą i profilaktyka raka piersi, nowy program sportowy dla dzieci i wsparcie dla seniorów to tematy dużych miejskich programów profilaktycznych. Jednak to nie wszystko. Z różnych form pomocy mogą korzystać zarówno najmłodsi mieszkańcy Gdyni, kobiety, mężczyźni, ale także matki i kobiety w ciąży oraz seniorzy.


Mniej złamań, mocniejsze kości


fot. Marcin Idczak

Jednym z najważniejszych programów prowadzonych w odchodzącym roku był „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców Gminy Miasta Gdyni”. Jego celem była edukacja z zakresu profilaktyki osteoporozy oraz zapobiegania złamaniom osteoporotycznym. Skorzystało z niego 2 247 osób. 

W programie wyróżniono dwie grupy uczestników: I grupa – osoby korzystające z działań w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy; II grupa – personel medyczny korzystający ze szkoleń.

Interwencje podejmowane w ramach programu:
  • szkolenia personelu medycznego,
  • działania informacyjno-edukacyjne,
  • ocena ryzyka poważnego złamania osteoporotycznego narzędziem FRAX,
  • pomiar BMD za pomocą DXA,
  • lekarska wizyta podsumowująca.
Realizatorem programu w Gdyni była spółka Cogito Med.


Z miłości do piersi


fot. archiwum GCZ

Dobrze znany w naszym mieście „Program profilaktyki raka piersi u mieszkanek Gminy Miasta Gdyni” był w roku 2024 kontynuowany, jego realizacja planowana jest również w roku obecnym. W zakończonym roku z punktów edukacyjnych i infolinii w ramach programu skorzystało 456 osób.
Celem programu było zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu raka piersi wśród mieszkanek Gdyni poprzez zwiększenie o 3,5% uczestnictwa gdynianek w Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz zwiększenie ich wiedzy w obszarze profilaktyki raka piersi. Do uczestnictwa w części indywidualnej programu zaproszono mieszkanki Gdyni w wieku powyżej 20 r. ż., szczególnie kobiety w wieku 45-74 lat. Działania w zakresie upowszechniania wiedzy w zakresie raka piersi i jego profilaktyki skierowane są do kobiet w wieku powyżej 20 r.ż., szczególnie w wieku 45-74 lat zamieszkałych na terenie Gdyni.


Zadania realizowane w ramach programu:

  • działania edukacyjne w przestrzeni publicznej, medialnej oraz jednostkach podległych urzędowi miasta i  w instytucjach współpracujących.
  • indywidualne działania edukacyjne skierowane do kobiet w wieku powyżej 20 r.ż., szczególnie w wieku 45-74 lat realizowane w ramach mobilnych punktów edukacyjnych zlokalizowanych rotacyjnie w różnych punktach miasta (placówkach medycznych, centrach handlowych, miejscach pracy, jednostkach miejskich, jednostkach współpracujących z miastem) i na eventach miejskich m.in. wydarzeniach z cyklu „Zadbaj o siebie i sprawdź się na wiosnę!”.
Realizatorem programu było Stowarzyszenie Onkologia Gdyńska.

Zdrowe i aktywne dzieci

W odchodzącym mieszkańcy mogli skorzystać również z programu pn. „Wspierania rozwoju i zdrowia fizycznego i psychospołecznego oraz zapobieganie najczęstszym problemom zdrowotnym i społecznym dzieci i młodzieży: Sport, Zdrowie, Rodzina. Kontynuacja programu na lata 2022-2024”.
W jego ramach tylko w roku 2024 przeprowadzono blisko tysiąc badań i spotkań konsultacyjnych.
 
Cele programu:
  • wspieranie rozwoju i zdrowia fizycznego i psychospołecznego oraz zapobieganie najczęstszym problemom zdrowotnym i społecznym dzieci i młodzieży;
  • zwiększenie i optymalne wykorzystanie systemu ochrony zdrowia oraz infrastruktury samorządowej dla potrzeb promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej;
  • poprawa jakości i bezpieczeństwa świadczeń zdrowotnych z zakresu medycyny  sportowej.
Uczestnicy programu:
  • w części edukacyjnej i informacyjnej z zakresu promocji zdrowia dzieci i młodzież, zawodnicy oraz rodzice lub opiekunowie i trenerzy: mieszkańcy Gdyni;
  • w część orzeczniczej, tj. badania, orzekanie o zdolności i o niezdolności do uprawiania danego sportu: dzieci, młodzież i dorośli zawodnicy do ukończenia 23 roku życia – mieszkańcy Gdyni. 
Zadania realizowane w ramach programu to przede wszystkim działania edukacyjne, interaktywne spotkania z dziećmi, młodzieżą, zawodnikami oraz rodzicami lub opiekunami i treneram. Omawiane były na nich tematy z zakresu zalet aktywności ruchowej i jej korzystnego wpływu na stan zdrowia, zasad prawidłowego i racjonalnego odżywiania, uzależnienia od tytoniu, stosowania dopingu, a także budowy układu krążenia, nauki pomiaru ciśnienia krwi i pomiaru tętna itp. Bardzo ważną częścią tego programu są także działania orzecznicze. Cykl badań obejmował:
  • badanie wstępne,
  • badanie okresowe: po 6 miesiącach, po 12 miesiącach, po 24 miesiącach,
  • badanie kontrolne.
 

Mniej dzieci z otyłością


Kilka gdyńskich programów zostało w odchodzącym roku zakończonych. Tak było w przypadku „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni. Kontynuacja na lata 2023-2024”. Łącznie wzięło w nim dział 494 gdyńskich dzieci. Celem programu było zmniejszenie częstości występowania nadmiaru masy ciała (redukcja średnio o 5 centyli BMI w stosunku do masy wyjściowej) wśród około 55% wyselekcjonowanej grupy uczestników, poprzez objęcie kompleksową interwencją edukacyjno-zdrowotną w latach 2021-2022.
Głównym założeniem tego programu polityki zdrowotnej było działanie dotyczące każdego uczestnika zaplanowane na okres 12 miesięcy. Obejmowało ono 6 interwencji specjalistycznych, wykonanych w ramach jednej wizyty, w formie konsultacji kolejno z:
  • lekarzem – specjalistą pediatrą lub specjalistą chorób metabolicznych
  • dietetykiem
  • psychologiem
  • specjalistą aktywności fizycznej
Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał skierowanie na badania laboratoryjne w kierunku zaburzeń metabolicznych oraz wraz z rodzicami lub opiekunami przeszedł warsztaty dotyczące wprowadzania zdrowych zmian w stylu życia.
Wszystkie te działania miały zachęcić do działań prozdrowotnych dzieci z nadwagą i otyłością oraz ich rodziny.
 

Więcej zaszczepionych nastolatków


W 2024 roku realizowany był również etap końcowy realizacji programu „Program profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie Gminy Miasta Gdyni. Kontynuacja na lata 2021-2023”
Celem programu było zwiększenie odporności na zakażenia wirusem HPV co najmniej 60% dziewczynek w wieku 13-14 lat oraz zwiększenie poziomu wiedzy w zakresie zapobiegania chorobom nowotworowym i zakażeniom wywołanym przez wirusy brodawczaka ludzkiego u chłopców i dziewcząt w wieku 13 lat.
 
Działania obejmowały:
  • badanie lekarskie poprzedzające podanie każdej dawki,
  • podanie dawki szczepionki w zależności od schematu szczepienia,
  • edukację w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy oraz postępowania w przypadku wystąpienia odczynu poszczepiennego.
Z tego programu skorzystało 1 667 gdyńskich dziewczynek.


Poza cyklicznymi programami w Gdyni co roku organizowanych jest wiele wydarzeń, które choć, bardzo różne, mają jeden cel – promocję działań prozdrowotnych. W mijającym roku największym powodzeniem cieszyły się:
  • spotkania zdrowotne, organizowane przez Gdyńskie Centrum Zdrowia przez cały rok w szkołach, kościołach, przystaniach. Wzięło w nich udział 730 mieszkańców Gdyni;
  • spotkania z farmaceutami, organizowane przez Gdyńskie Centrum Zdrowia w Przystaniach. Wzięło w nich udział 240 mieszkańców;
  • sierpniowy Onkotur, współorganizowany przez Gdyńskie Centrum Zdrowia, a który zgromadził 200 uczestników.

  • ikonaOpublikowano: 02.01.2025 11:30
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (aneta.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.01.2025 15:44
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze