Co nowego

Festiwal kultur świata za nami

Jeden z sobotnich koncertów Globaltiki. Publiczność zgromadzona przed sceną w parku Kolibki (fot. Michał Puszczewicz)

Jeden z sobotnich koncertów Globaltiki. Publiczność zgromadzona przed sceną w parku Kolibki (fot. Michał Puszczewicz)

Globaltica dobiegła końca. To były cztery dni z muzyką bez granic. W przestrzeni Podwórko.art i parku Kolibki zagrali artyści z różnych stron świata. Nie brakowało dobrej zabawy, kolorów, tańca i spotkań z kulturą w różnej postaci.


Globaltica to nie tylko muzyka i koncerty, ale też święto otwartości, tolerancji i dialogu. Promuje różnorodność kultur świata, a także łączy ludzi poprzez dźwięki, sztukę i wspólne doświadczenia. Wydarzenie odbyło się w naszym mieście po raz 20. i trwało aż cztery dni. Z okazji jubileuszu organizatorzy przygotowali specjalny program, który odzwierciedlał bogactwo i szereg inspiracji, które towarzyszyły festiwalowi na przestrzeni lat.

Koncert inauguracyjny odbył się w czwartek, 17 lipca w przestrzeni Podwórko.art. Muzycznych wrażeń dostarczył artysta z Brazylii – Vinícius Cantuária, któremu na scenie towarzyszyli Paolo Andriolo (gitara basowa) i Roberto Rossi (perkusja, instrumenty perkusyjne).

Potem festiwal przeniósł się do parku Kolibki. Przez cały czas nie brakowało emocji i muzycznych przeżyć, które rozgrzewały publiczność i zachęcały do tańca.

W piątek, 18 lipca o idealne rozpoczęcie wieczoru zadbały Asmâa Hamzaoui i Bnat Timbouktou z Maroka. Kolejnym punktem był występ zespołu Kefaya, czyli brytyjskiego kolektywu, który spotkał się na scenie z Elahą Soroor – afgańską wokalistką, kompozytorką i aktywistką, której głos stał się symbolem buntu wobec patriarchatu i opresji. Tego dnia zagrała również Kíla – grupa z Irlandii i jedno z najciekawszych zjawisk na współczesnej scenie muzyki celtyckiej. Piątkowe występy na głównej scenie zamknął Lindigo. To jeden z najważniejszych współczesnych głosów Reunionu. Po emocjach koncertowych chętni mogli jeszcze się rozruszać i dobrze pobawić. Potańcówkę w festiwalowym namiocie zapewniła Kapela Odloty.

Koncertowo sobota, 19 lipca rozpoczęła się od polskiego akcentu. Na scenie głównej wystąpiła bowiem Kapela ze Wsi Warszawa & Bassałyki. Następnie hiszpański klimat wprowadziła Mercedes Peón. Zaśpiewała w ramach nowego projektu – Deixaas. To trio, które tworzy wraz z dwiema galicyjskimi artystkami – Aną Fernández i Mónicą de Nut. Później scenę opanował Chico Trujillo – jeden z najbardziej znanych zespołów w Chile. A wieczór zakończył koncert grupy Boban Marković Orkestar z Serbii.

I to właśnie Boban Marković otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia, która została przyznana po raz pierwszy w historii festiwalu, ale stanie się trwałym symbolem wartości i misji festiwalu. Będzie ona co roku trafiać do artystów wyjątkowych. Tych, którzy poprzez swoją twórczość z oddaniem pielęgnują tradycję, dzielą się dziedzictwem kulturowym i inspirują innych siłą muzyki.

Boban Marković odbiera nagrodę za wybitne osiągnięcia, którą wręcza mu Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny festiwalu Globaltica (fot. Michał Puszczewicz)
Boban Marković odbiera nagrodę za wybitne osiągnięcia, którą wręcza mu Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny festiwalu Globaltica (fot. Michał Puszczewicz)

Afterparty tego dnia rozkręcił DJ Click.

Ostatni dzień festiwalu rozpoczął się bardzo wcześnie, bo o godz. 4:00 od koncertu o wschodzie słońca. I to w wyjątkowym miejscu, bo na molo w Orłowie. Wystąpił tam zespół Sutari.

Wieczorem scenę w parku Kolibki przejęli Vardan Hovanissian & Emre Gültekin z Armenii i Turcji oraz Chango Spasiuk z Argentyny.

Jak zawsze na Globaltice nie brakowało też innych atrakcji. Były pokazy filmowe, spotkania autorskie, warsztaty oraz miasteczko społeczne, które funkcjonowało jako kreatywna przestrzeń wymiany doświadczeń oraz źródło inspiracji dla uczestników. Gościły tam stowarzyszenia, fundacje, marki, rękodzielnicy czy artyści, którzy zaprezentują swoje produkty, pomysły czy działalność szerokiej publiczności.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.07.2025 10:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.07.2025 18:29
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Zobacz także

Najnowsze