Co nowego

FPFF na półmetku. Spotkania i dyskusje

Do otwartej części programu FPFF w Gdyni dołączyły kolejne spotkania z twórcami i drugie

Do otwartej części programu FPFF w Gdyni dołączyły kolejne spotkania z twórcami i drugie "Piekiełko", fot. mat. prasowe FPFF / Anna Rezulak

Najbardziej nietypowa edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest już w połowie swojej drogi. Podsumowujemy otwarte dla publiczności transmisje, które pojawiły się w środę i zerkamy na to, co trafi na festiwalowe kanały podczas trzeciego dnia.


W tym roku gdyński festiwal w wirtualnej odsłonie jest o jeden dzień krótszy, co oznacza, że właśnie dotarliśmy do jego półmetku. Czwartek to trzeci dzień, w którym posiadacze akredytacji – przedstawiciele branży filmowej i dziennikarze – przyglądają się części filmów walczących o najważniejsze laury 45. edycji FPFF. Trwają zatem seanse w wirtualnych salach kinowych dzięki festiwalowej platformie VOD, a widzowie otrzymują przez media społecznościowe kolejne transmisje ze spotkań i rozmów z twórcami.

Przegląd konkursowych filmów


Środa przyniosła akredytowanym okazję do przyjrzenia się kolejnym dziełom walczącym o Złote Lwy. W wirtualnych salach filmowcy i dziennikarze mieli okazję pierwszy raz obejrzeć polsko-czeski film „Bliscy” Grzegorza Jaroszuka (występują m.in. Olaf Lubaszenko i Piotr Głowacki) oraz „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego (animację, w której głosu użyczają m.in. Krystyna Janda, Marek Kondrat, Andrzej Chyra, Daniel Olbrychski, Anna Dymna czy Krzysztof Kowalewski).

W sekcji pozakonkursowej „Filmy z Gdyni” warto odnotować przede wszystkim wyświetlenie wyjątkowej produkcji znanego w Trójmieście Andrzeja Mańkowskiego - „Andrzej Cybulski. Bilety do szczęścia”. To 55-minutowa opowieść o zapomnianym człowieku kultury.

W czwartek do projekcji filmów z Konkursu Głównego dołączą natomiast „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej (poruszająca opowieść o teatrze osób z niepełnosprawnościami m.in. z Wojciechem Solarzem i Romą Gąsiorowską w głównych rolach), „Jak najdalej stąd” zwycięzcy FPFF z 2017 roku, Piotra Domalewskiego (komediodramat z Zofią Stafiej, Kingą Preis i Arkadiuszem Jakubikiem, który można było już zobaczyć w kinach) oraz „25 lat niewinności” - głośną produkcję w reżyserii Jana Holoubka, która opowiada o losach Tomasza Komendy (występują m.in. Agata Kulesza, Piotr Trojan, Magdalena Różczka czy Jan Frycz). Akredytowani mają też okazję zobaczyć kolejną porcję krótkich metraży i filmów mikrobudżetowych, które rywalizują w pozostałych konkursach.

Spotkania, wywiad i „Piekiełko”


Zaglądamy do treści dostępnych dla wszystkich, które pojawiły się podczas drugiego dnia festiwalu i tych, które jeszcze dziś zagoszczą w sieci.

Najwięcej lokalnych akcentów z pewnością znajdzie się w zapisie rozmowy z twórcami odpowiedzialnymi za dwa dzieła z pozakonkursowej sekcji „Filmy z Gdyni”. To 40 minut dyskusji poświęconej temu, jak powstawały filmy ,,Andrzej Cybulski. Bilety do szczęścia” i „Wspomnienie o Maćku Kosycarzu”. W rozmowie wzięli udział reżyserzy obu z nich – odpowiednio Andrzej Mańkowski i Mateusz Gnys (zapis rozmowy poniżej).



Fani polskiego kina, którzy sięgają pamięcią wcześniejszych lat i szanują bogaty dorobek rodzimej kinematografii, mogą wysłuchać kolejnej rozmowy z cyklu Masterclass. Tym razem Kaja Klimek przeprowadziła ponad godzinny wywiad z kolejnym tegorocznym laureatem Platynowych Lwów - reżyserem Feliksem Falkiem (dostępny poniżej).



Znanych gwiazd, choć w połączeniach zdalnych prosto z domowego zacisza, możemy wysłuchać m.in. przy okazji spotkania wokół filmu „Magnezja” z Konkursu Głównego. Obok reżysera Macieja Bochniaka przewijają się cenieni i popularni aktorzy: Borys Szyc, Andrzej Chyra, Mateusz Kościukiewicz czy Małgorzata Gorol. Warto zerknąć też na spotkanie poświęcone innemu filmowi walczącemu o Złote Lwy - „Bliskim”, gdzie wśród rozmówców pojawia się m.in. Olaf Lubaszenko. Do listy zapisów transmisji dołączyły też rozmowy poświęcone filmom krótkometrażowym i mikrobudżetowym.



Jak przyznają sami organizatorzy, nie byłoby prawdziwego festiwalu bez „Piekiełka”. W tym roku muzyczne emocje przeniosły się z Hotelu Mercure Gdynia Centrum do sieci, a za nami już drugi z trzech niezwykłych koncertów.

Tym razem wyobraźnią kinomanów spróbowali zawładnąć DJ Lenar i Bartłomiej Tyciński. Ich półgodzinny występ to muzyka skomponowana do filmu „1970” w reżyserii Tomasza Wolskiego, opowiadającego o procesie pacyfikacji przez reżim autorytarny strajków robotniczych w czasie wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu. Bartek Tyciński wykorzystał gitarę i radzieckie synthy, a DJ Lenar – gramofon i taśmę



Spragnieni festiwalowych emocji prosto z Gdyni będą mieli co robić także w czwartek. Jedna z ciekawszych otwartych propozycji trzeciego dnia to rozmowa o najważniejszych wyzwaniach oraz potencjale rodzimej kinematografii z dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Radosławem Śmigulskim. To trzecia odsłona cyklu „Twarzą w Twarz" zapoczątkowanego w Gdyni w 2018 roku.

Można też zobaczyć aktora, który wcielił się w główną rolę w nominowanym do Oscara filmie „Boże Ciało” Jana Komasy Bartosza Bielenię. Razem z Jagodą Szelc, Moniką Głowacką i Stanisławem Zaborowskim Bielenia dyskutował w czwartek w panelu pt. „Zrównoważona produkcja filmowa”, który był poświęcony idei tzw. „greenfilmingu”.

Będzie też okazja wysłuchać, co do powiedzenia na temat swojej ostatniej produkcji ma Piotr Domalewski – reżyser, który swoim pełnometrażowym debiutem („Cicha noc”) podbił galę rozdania nagród FPFF w 2017 roku. Tym razem to dyskusja o „Jak najdalej stąd”, czyli filmie, który znalazł się w Konkursie Głównym. Już wieczorem spotkania z twórcami „25 lat niewinności” i produkcji „Amatorzy” oraz z ekipami odpowiedzialnymi za krótkie metraże.

O 21:00 warto nastawić domowe audio na ostatnie już „Piekiełko” - na scenie trio Mikołaj Trzaska / Olo Walicki / Macio Moretti. Więcej informacji na facebookowym fanpage’u Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na kanale YouTube FPFF.

  • ikonaOpublikowano: 10.12.2020 14:37
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.12.2020 18:09
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze