Od 12 września zmiany w organizacji ruchu przy rozbudowie ul. Unruga. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Gdynia i Kosakowo razem o komunikacji

Spotkanie w sprawach komunikacyjnych Bartłomieja Austena, wiceprezydenta z Gdyni z władzami Kosakowa   (fot. M.Idczak)

Spotkanie w sprawach komunikacyjnych Bartłomieja Austena, wiceprezydenta z Gdyni z władzami Kosakowa (fot. M.Idczak)

Tematy komunikacyjne, czyli kolej aglomeracyjna, budowa Drogi Czerwonej i wiaduktu drogowego w ciągu ulicy pułkownika Dąbka – to tematy poruszane podczas spotkania Bartłomieja Austena, wiceprezydenta Gdyni z władzami Kosakowa, wójt Euniką Niemc i jej zastępcą Marcinem Bogdanem.


Wspólnym celem obu gmin jest poprawa jakości przejazdów mieszkańców Gdyni i gminy Kosakowo oraz komunikacji w północnej części miasta.
Jednym z ważniejszych rozwiązań jest budowa Drogi Czerwonej – mówi Bartłomiej Austen. – Zbieramy grupę, która będzie lobbować za tym pomysłem. Wśród nich są posłowie, urzędnicy, przedstawiciele różnych firm i podmiotów.



Przypomnijmy, że w zamierzeniu ma to być arteria łącząca port w Gdyni z ważnymi trasami i węzłami drogowymi – w tym drogą szybkiego ruchu S6 i gdyńskim odcinkiem obwodnicy Trójmiasta. Jej długość ma wynosić około dziewięciu kilometrów. Ma być trasą o przyspieszonej prędkości, przy czym zgodnie z założeniami dojazdy do osiedli w Gdyni i okolicach ma zapewnić pięć zjazdów i połączenia z siecią dróg o bardziej lokalnym charakterze.

Rozwiązanie ma usprawnić ruch – szczególnie w północnej części miasta oraz dojazdach do innych dzielnic Gdyni i okolicznych miejscowości – w tym Kosakowa czy Rumi. Podczas spotkania, władze Kosakowa potwierdziły, że również są zdecydowanie za wybudowaniem Drogi Czerwonej.

Z tematów drogowych poruszana była także kwestia budowy wiaduktu na ul. płk. Dąbka. Często w tym rejonie tworzą się zatory, gdyż gromadzą się tu pojazdy mieszkańców północnej Gdyni oraz okolicznych gmin.

Przedstawiliśmy władzom Kosakowa projekt i będziemy jeszcze wracać do rozmów – wyjaśnia Bartłomiej Austen. Kolejne spotkanie w tej sprawie już zostało zaplanowane. 

Ważnym tematem komunikacyjnym jest kolej aglomeracyjna. Dzięki niej ma usprawnić się komunikacja publiczna na północy miasta i sąsiednich gminach.
Jest to dobry czas, by wrócić do pomysłu jej rozwoju. Szczególnie, że jeszcze w tym roku powinny pojawić się decyzje środowiskowe dotyczące naszego wariantu. – zaznacza Bartłomiej Austen i dodaje, że w związku z planami budowy Drogi Czerwonej oraz zwiększenia liczby torów do Wejherowa i dalej do Lęborka w związku z planowaną elektrownią atomową, planowanym na koniec roku rozpisaniem przetargu na linię 201 Kościerzyna- Karwiny, a także inwestycjami kolejowymi w Gdańsku, najlepszym rozwiązaniem jest połączenie poprzez Chylonię, wiaduktem przez ul. Hutniczą, lotnisko, Kosakowo, Mosty.

Wówczas pociągi – w przypadku mieszkańców Gdyni, mogłyby zbierać potoki pasażerów minimum z trzech jej dzielnic.
To byłoby logiczne rozwinięcie boomu inwestycyjnego dotyczącego kolei. Gdynia nie może być samotną wyspą w kontekście tych inwestycji – podsumowuje wiceprezydent.
Wspólne rozmowy będą kontynuowane. Taką chęć wyrażają władze Gdyni i Kosakowa.
Spotkanie miało na celu wypracowanie wspólnych rozwiązań, zacieśnienia współpracy pomiędzy naszą gminą a Gdynią. Tylko razem możemy wypracować takie działania, które przyniosą korzyści mieszkańcom obu gmin. Pilnym problemem jest poprawa rozwiązań komunikacyjnych i cieszę się, że rozmawiamy i szukamy kompromisów – mówi Eunika Niemc, wójt Gminy Kosakowo.

  • ikonaOpublikowano: 04.09.2024 08:35
  • ikona

    Autor: Marcin Idczak (marcin.idczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.09.2024 08:49
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze