Co nowego

Gdyńskie atrakcje w czeskiej telewizji! Jak nas pokazali?

Gdynia rozpoczyna opowieść o Trójmieście w programie turystycznym Bedekr, zrealizowanym dla czeskiej telewizji. Fot. Kadr z filmu.

Gdynia rozpoczyna opowieść o Trójmieście w programie turystycznym Bedekr, zrealizowanym dla czeskiej telewizji. Fot. Kadr z filmu.

Klif, molo w Orłowie, modernistyczne Śródmieście, zacumowane przy nabrzeżu okręty – muzea, Sea Towers – między innymi to znalazło się w poświęconym atrakcjom Trójmiasta odcinku programu turystycznego czeskiej telewizji. Południowi sąsiedzi, nie mający dostępu do morza, docenili nie tylko nasze miasto, ale i całe Trójmiasto, komplementując je w szczególny sposób. 

Podróże mniejsze i większe w dobie powszechnej globalizacji nie stanowią od wielu lat większego problemu. Stąd i rosnąca popularność zarówno blogów, jak i programów turystycznych, opowiadających o atrakcjach różnych rejonów świata. Gdynia na turystycznej mapie Polski zajmuje miejsce szczególne i przyciąga turystów nie tylko modernistyczną zabudową Śródmieścia, piękną plażą i silną tu kulturą marynistyczną, ale i znaczeniem dla gospodarki oraz specyficzną, unikatową atmosferą, tak inną od oferty pozostałych pomorskich miejscowości.  

Jitka Ježková
Prowadząca widza przez Trojmiasto Jitka Ježková pod orłowskim klifem. Fot. kadr z programu 

Pomorze atrakcyjne dla Czechów 

„Przejdziemy przez najatrakcyjniejszy obszar Polski, na który składają się trzy połączone ze sobą miasta. Przyjedź i odkrywaj z nami klejnoty Bałtyku: Gdańsk, Sopot i Gdynię. A także jeden piaszczysty półwysep” – tak reklamujący odcinek zrealizowany w trójmieście twórcy rozrywkowego magazynu podróżniczego Bedekr, zrealizowanego przez kanał drugi Telewizji Czeskiej m.in. w Gdyni. To część większego cyklu, w którym prezenterzy Jitka Ježková i Martin Písařík pokazują widzom obce kraje, w tym również Polskę. Odcinek poświęcony Trójmiastu miał premierę w listopadzie 2021 roku. Jak czytamy, w ramach zrealizowanego w Polsce cyklu, miejsce szczególne zajmuje Trójmiasto, określone przez naszych południowych sąsiadów najatrakcyjniejszym regionem naszego kraju. 

Jak piszą twórcy cyklu, każdy odcinek pokazuje jedno atrakcyjne turystycznie miasto lub region w taki sposób, aby zainspirować do odwiedzin i zaproponować ciekawe zajęcia, szczególnie dla osób aktywnych, dysponujących minimum wolnego czasu i spragnionych niecodziennych wrażeń. Program powstał przy wsparciu Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Instytutu Polskiego w Pradze

Gdynia

Gdynia w czeskiej telewizji - opowieść o pięknym, młodym mieście i jego atrakcjach. Fot. kadr z programu

Gdynia w czeskiej telewizji 

W trwającym 25 minut odcinku Jitka Ježková pokazuje Gdańsk, Gdynię i Sopot, zaczynając właśnie od Gdyni. Nie mogło tu oczywiście zabraknąć informacji tym, że Gdynia to jedno z najmłodszych i najnowocześniejszych miast w Polsce. Twórcy rozpoczynają od imponujących ujęć Orłowa i klifu, po czym zabierają widza na wycieczkę po zabytkowym śródmieściu Gdyni, szeroko omawiając gdyński modernizm i prezentując kilka wybranych obiektów. Skoro Gdynia, to i nabrzeże, z którego odpływali za ocean emigranci oraz kilka słów o Muzeum Emigracji. W kadrach widzimy też okręt ORP Błyskawica oraz Dar Pomorza. Z Gdyni statkiem Żeglugi Gdańskiej Jitka Ježková odpływa na Hel, a z Helu wraca do dużego Trójmiasta, by kontynuować opowieść, tym razem o Gdańsku i Sopocie. 

Cały odcinek, w czeskiej wersji językowej, możecie obejrzeć tu – kliknijcie ten link

  • ikonaOpublikowano: 25.05.2023 13:23
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.05.2023 13:56
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze