Co nowego

Orły Pomorskie dla gdyńskich firm

Laureaci Orłów Pomorskich z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem // fot. Magazyn Pomorski

Laureaci Orłów Pomorskich z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem // fot. Magazyn Pomorski

Stocznia, hotel, teatr, port oraz firmy związane z energetyką cieplną i przemysłem okrętowym. Przedsiębiorstwa i instytucje z Gdyni oraz ich szefowie triumfowali w plebiscycie „Orzeł Pomorski”. W czwartek, 15 listopada, odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodzono laureatów. Wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach: Honorowy Orzeł Pomorski, Laureat Laureatów Orła Pomorskiego, Orzeł Pomorski oraz Orzeł Pomorski Społecznej Odpowiedzialności.
 
„Orzeł Pomorski” to plebiscyt organizowany przez redakcję „Magazynu Pomorskiego”. Jego czytelnicy wybierają firmy lub osoby, które ich zdaniem są najlepsze, mają ciekawe inicjatywy i wyróżniają się swoimi działaniami w biznesie, kulturze, nauce, działalności społecznej lub sporcie. Laureatami zostają ludzie nie tylko wyjątkowi i zasłużeni, ale też tacy, którzy potrafili dzielić się swoimi sukcesami z innymi. Doceniani są przedsiębiorcy aktywni, kreatywni, pomysłowi i przebojowi. Tacy, którzy stanowią siłę i energię, niosą pozytywne przemiany i dzięki którym nasz region rozwija się dynamicznie i zapewnia atrakcyjną i przyjemną przestrzeń do życia. Patronat nad plebiscytem sprawuje marszałek województwa pomorskiego - Mieczysław Struk.
 
Za nami 15. edycja plebiscytu. Uroczysta gala „Orła Pomorskiego” odbyła się 15 listopada w gdańskim Dworze Artusa. Podczas niej laureaci otrzymali z rąk organizatorów i patronów statuetki wykonane przez rzeźbiarkę Katarzynę Konieczną. Wyróżnienia wręczono w sumie 12 firmom i przedsiębiorcom. Wśród tego grona, aż 6 laureatów prowadzi swoją działalność w Gdyni. W uroczystości wzięła udział Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która wygłosiła laudacje dla dwóch zwycięskich firm.
 
Nagrodę Laureata Laureatów Orła Pomorskiego otrzymała stocznia Crist. To wyróżnienie przyznawane niezależnie od werdyktu czytelników „Magazynu Pomorskiego”. Każdego roku dotychczasowi laureaci wybierają spośród siebie właśnie Laureata Laureatów.
 
Stocznia CRIST przez ostatnie lata stała się nie tylko jednym z symboli Gdyni, ale też żywym dowodem na to, że przemysł stoczniowy w Trójmieście ma się dobrze. W trakcie dwudziestoośmioletniej działalności osiągnęła pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego w segmentach urządzeń hydrotechnicznych oraz jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Należy do grona firm wyróżniających się innowacyjnością, niszowymi produktami i dobrą organizacją łańcucha dostaw. Taka filozofia biznesowa firmy wpisuje się bardzo mocno w gdyńską strategię rozwoju miasta – to w innowacyjnym przemyśle i nowych technologiach jest przyszłość polskiego przemysłu morskiego. Gratuluję wyróżnienia i liczę, że Crist stanie się przewodnikiem na drogach światowego biznesu dla kolejnych gdyńskim firm – mówiła w laudacji Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

fot. Lucyna Pęsik
 
Crist otrzymał już jedną nagrodę w tym plebiscycie. W 2013 roku firma odebrała Orła Pomorskiego. Przedsiębiorstwo koncentruje swój rozwój wokół budowy specjalistycznych statków i konstrukcji dla przemysłu morskiego. Firma współpracuje m.in. z klientami z Polski, Niemiec, Norwegii, Danii, Finlandii, Islandii, Francji, Belgii, Holandii i Szkocji. Ma na swoim koncie ponad 300 zakończonych projektów, 1500 pracowników, najnowsze linie produkcyjne oraz zdolność do przetworzenia ponad 50 tysięcy ton stali rocznie. Oferta stoczni obejmuje m.in. budowę statków do obsługi farm rybnych, kontenerowców i holowników z uwzględnieniem aktualnie dostępnej technologii. Firma jest też otwarta na budowę różnego rodzaju konstrukcji hydrotechnicznych – zbudowali m.in. trzy śluzy zamontowane na rzece Ren w Bremenhaven. Obecnie współpracuje m.in. z norweską stocznią Ulstein. Do w części zrobionego dla nich polarnego statku pasażerskiego i największego promu hybrydowego świata, dołączy kablowiec "Nexans Aurora". Dla Norwegów powstaje też „National Geographic Endurance”. To wielofunkcyjny polarny statek pasażerski. Długa na blisko 125 metrów, a szeroka na ponad 20 metrów jednostka będzie mogła pływać w trudnych warunkach polarnych. Statek ma być gotowy w 2020 r.
 
Honorowy Orzeł Pomorski, czyli nagroda przyznawana przez redakcję „Magazynu Pomorskiego”, trafił do Martyny i Anny Górskich, właścicielek gdyńskiego hotelu Quadrille.
 
Pani Anna i pani Martyna pragnęły stworzyć miejsce, w którym same czułyby się dobrze jako gość – piękne, ciche, spokojne, kojące. W trakcie licznych podróży zbierały inspiracje, które potem przełożyły na powstający hotel. Gdynia zyskała wysokiej klasy, bardzo oryginalne miejsce, która sprosta najwyższym wymaganiom odwiedzających miasto gości, a także, dzięki inwestycji, odrestaurowany został XVIII-wieczny pałac oraz otaczający go dwuhektarowy park – podkreślała w laudacji Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

fot. Lucyna Pęsik
 
Hotel Quadrille to drugi obiekt w Polsce należący do prestiżowej światowej sieci Relais & Châteaux, zrzeszającej luksusowe hotele, pałace i zamki z restauracjami na najwyższym poziomie. Ich wspólnym mianownikiem jest oryginalna koncepcja, najwyższy standard i doskonała jakość świadczonych w nich usług, jednak to nie wszystko. To hotel tematyczny. Motywem przewodnim jest Alicja w krainie czarów. Znajduje się w nim restauracja Biały Królik - doceniona przez prestiżowy przewodnik kulinarny Gault & Millau, stała się synonimem kuchni kreatywnej, degustacyjnej, bogatej w formy i silnie osadzonej w propozycjach regionalnych. Szefem kuchni jest tam Marcin Popielarz. Hotel ma 32 pokoje i około 60 miejsc noclegowych. Odbywają się tu wesela, imprezy okolicznościowe, konferencje, spotkania biznesowe i koktajle.
 
Wśród laureatów Orła Pomorskiego – przyznawanego przez czytelników magazynu, znalazły się trzy firmy i instytucje:
 
– Teatr Muzyczny w Gdyni - działa od 18 maja 1958 roku i niemal od początku swojego istnienia jest jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych regionu. W tym roku świętuje zatem 60-lecie istnienia. W tym czasie przygotował ponad 330 premier: musicali, operetek, spektakli muzycznych, baletowych, kabaretowych, bajek, koncertów i spektakli kameralnych. W historii polskiego teatru zapisał się m.in. dzięki takim tytułom jak: „Jesus Christ Superstar”, „Skrzypek na dachu”, „Les Miserables”, „Evita”, „Hair”, „Chicago”, „Lalka”, „Shrek”, „Notre Dame de Paris” czy „Wiedźmin”. Tym samym stał się kulturalną wizytówką Pomorza rozpoznawalną w całym kraju. Gdyński teatr jest największym teatrem muzycznym w Polsce. Mieszczą się tam trzy sceny, które pomieszczą łącznie ponad 1500 osób.

fot. Lucyna Pęsik
 
– Port Gdynia – obecnie jest nowoczesnym portem uniwersalnym, specjalizującym się w obsłudze ładunków drobnicowych, w tym głównie zjednostkowanych, przewożonych w kontenerach i w systemie ro-ro, w oparciu o sieć połączeń multimodalnych z zapleczem, regularne linie żeglugowe bliskiego zasięgu oraz połączenia promowe. Ma być logistycznym węzełem transportowym korytarza północ – południe, zdolnym do kreowania przewag rynkowych.

fot. Lucyna Pęsik
 
– Andrzej Syldatk z firmy An-Elec – przedsiębiorstwo jest znaczącą firmą w branży elektrycznej i ślusarskiej w przemyśle okrętowym i lądowym. Skupia się na procesie projektowania, budowy i testowania rozdzielnic elektrycznych. Posiada certyfikat bezpieczeństwa VCA, który umożliwia realizacje projektów z branży budowlanej, montażowo-instalacyjnej, maszynowej, transportowej, mechanicznej, elektrycznej, chemii, petrochemii oraz oczyszczalniach i firmach remontowych na terenie krajów UE.  Ma też uprawnienia producentów uznanych światowych marek m.in. ABB, Mitsubishi, Moeller, Siemens, które pozwalają nam na uruchamianie, obsługę oraz serwis maszyn, urządzeń i systemów automatyki produkowanych przez te firmy. Współpracuje z takimi firmami jak m.in.: Chevron, SMT, Croon, Emri, Scana Zamech, Stocznia Północna, Stocznia Gdynia, Stocznia Gdanska Remontowa, Stocznia Gdynska Remontowa, Stocznia Marynarki Wojennej, Etmal, Szczecinska Stocznia Remontowa Gryfia.

fot. Lucyna Pęsik
 
Wyróżniony został również Janusz Różalski z firmy OPEC. Otrzymał on nagrodę Orła Pomorskiego Społecznej Odpowiedzialności. Misją firmy OPEC jest dostawa ciepła w sposób: nowoczesny, bezpieczny, niezawodny, przyjazny środowisku. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, przesyłu i dystrybucji ciepła oraz obrotu ciepłem. Zajmuje się m.in.: eksploatacją i obsługą węzłów cieplnych oraz kotłowni gazowych i węglowych, obsługą instalacji wewnętrznych w budynkach, remontem węzłów i instalacji ciepłowniczych, doradztwem technicznym, eksploatacją i serwisem urządzeń w obiektach cieplnych czy montażem i wymianą układów pomiarowych energii cieplnej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.11.2018 08:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.11.2018 12:16
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze