Co nowego

Jesteśmy w dobrym regionie dla inwestycji

fDi European Cities and Regions of the Future 2023 to opracowanie, nad którym pracują eksperci ze specjalnego działu  „Financial Times” zajmującego się bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi. Pomorze w nowej edycji rankingu zajęło 5. miejsce w swojej kategorii, fot. www.fdiintelligence.com

fDi European Cities and Regions of the Future 2023 to opracowanie, nad którym pracują eksperci ze specjalnego działu „Financial Times” zajmującego się bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi. Pomorze w nowej edycji rankingu zajęło 5. miejsce w swojej kategorii, fot. www.fdiintelligence.com

Wcześniej – 2. miejsce dla Gdyni w zaszczytnym gronie najlepszych miast w fDi Global Cities of the Future 2021/2022, teraz – cały region pomorski jako 5. z najlepszych lokalizacji na naszym kontynencie dla zagranicznych inwestycji w fDi European Cities and Regions of the Future 2023. Kolejne raporty, podparte rzetelną metodologią i konkretnymi danymi, potwierdzają, że warto lokować tutaj m.in. oddziały międzynarodowych spółek czy nowoczesne centra usług biznesowych.


Lokalny klimat dla zagranicznych inwestycji oceniony na poziom ścisłej, europejskiej czołówki w swojej kategorii. Mowa o czynnikach, które przekonują międzynarodowe spółki do otwierania na Pomorzu swoich oddziałów czy lokowania tutaj całych centrów usług wspólnych i nowoczesnych usług dla biznesu.

To jedne z najszybciej rozwijających się w rozwiniętych regionach świata branż, bo zapotrzebowanie na biznesowy outsourcing stale rośnie – największe firmy regularnie rezygnują z bazowania w tylko jednym miejscu, tworząc w różnych państwach sporo dobrze płatnych miejsc pracy i czerpiąc z wysoko wykwalifikowanego personelu, który niekonieczne rozważa poszukiwanie pracy poza granicami swojego kraju.

Pomorze 5. z najlepszych lokalizacji w swojej kategorii


Tak jest też w Gdyni, tak jest też – patrząc szerzej – w Trójmieście i na Pomorzu. Właśnie potwierdził to świeżo opublikowany ranking fDi Intelligence European Cities and Regions of the Future 2023. To obszerne opracowanie, które porównuje biznesowy potencjał setek miast i regionów z naszej części świata, aby pomóc inwestorom w wybraniu tych najbardziej otwartych i dających najciekawsze perspektywy. Stoją za nim doświadczeni fachowcy związani ze specjalistycznym działem słynnego, brytyjskiego „Financial Times”.

Region Pomorza został sklasyfikowany na wysokim, 5. miejscu w podkategorii „fDi Strategy”, czyli części rankingu skupiającej się na klimacie i proprzedsiębiorczej strategii. Słowem: na wszystkim, co promuje dane miejsce dla tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI – foreign direct investments).

W końcu aby zachęcić inwestorów, którzy planują wykorzystać dziesiątki, a nawet setki milionów złotych, trzeba przedstawić im m.in. wizję rozwoju otoczenia, atuty lokalizacji i bazę powierzchni biurowych, zapewnić dostęp do najważniejszych potrzeb i ułatwić inwestycję na tyle, na ile to możliwe. Takie działania na Pomorzu trwają już od lat, wymieniając chociażby inicjatywy realizowane przez Invest in Pomerania oraz poszczególne samorządy: najczęściej Gdynię, Gdańsk i Sopot.

- Wysoka lokata w tegorocznym rankingu jest potwierdzeniem, jak duży potencjał drzemie w całym regionie, a fakt, że jest to już kolejne wyróżnienie w zestawieniach przygotowywanych przez fDi Intelligence umacnia w przekonaniu o właściwie obranym kierunku działań. (…) Zawsze dążyliśmy do tego, aby rzetelnie prezentować możliwości rozwoju Pomorza. Wszystkie opracowania, raporty i prelekcje powstają na podstawie systematycznie gromadzonych danych. Owocem tej pracy są inwestycje i reinwestycje, których liczba przekroczyła już 170 – mówi Łukasz Żelewski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza tworzącej markę Invest in Pomerania.

Nasz region znalazł się w najnowszej edycji wspomnianego rankingu wśród najwyżej ocenionych średniej wielkości regionów z całej Europy, w gronie m.in. Irlandii Północnej, włoskiej Toskanii, szwajcarskiego kantonu Zurych czy kraju Basków i regionu Murcji w Hiszpanii.


Gdynia: jasny punkt na biznesowej mapie

W przypadku Gdyni starania wycelowane w przyciąganie inwestorów już kilkukrotnie przykuły uwagę ekspertów z fDi Intelligence – przypomnijmy, że miasto było wcześniej klasyfikowane m.in. na 2. miejscu w rankingu fDi Global Cities of the Future 2021/2022 (także za kwestie strategii) oraz trzykrotnie wyróżniane tytułem „Polskiego Miasta Przyszłości” (Polish City of The Future). Wysoka pozycja Pomorza to zatem także gdyński udział w potencjale, którym dysponuje cały region.

3T Office Park, czyli jedna z największych nowych inwestycji komercyjnych w Trójmieście, fot. mat. prasowe / 3T Office Park Sp. z o.o.
W Gdyni regularnie rozrasta się biurowe zaplecze, które przyciąga do miasta zagranicznych inwestorów planujących otwierać swoje nowe oddziały. Na zdjęciu 3T Office Park w Redłowie, czyli jedna z największych inwestycji komercyjnych w Trójmieście w ostatnich latach, fot. mat. prasowe / 3T Office Park Sp. z o.o.

- To, że miasto oraz region są coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla nowoczesnych biznesowych inwestycji to efekt dobrych analiz, oceny potencjału i konsekwentnej promocji wszystkich walorów, które mamy do zaoferowania wielkim firmom. Chociażby w przypadku Gdyni to oczywiście genialne naturalne położenie w samym sercu rozwiniętego regionu, ale i świetne skomunikowanie, odpowiednia baza przestrzeni biurowych wysokiej jakości i wreszcie: uznana marka, którą potwierdzają wszystkie dotychczasowe inwestycje zagraniczne. To kierunek rozwoju, który nawet dla samych mieszkańców oznacza nie tylko dobrze płatne miejsca pracy dla specjalistów, ale i spory rozwój gospodarczy całego miasta. Każda wysoka pozycja w rankingach to dodatkowa szansa na otwarcie kolejnego oddziału międzynarodowej korporacji czy nowoczesnego centrum usług dla biznesu – podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Twarde dane i oceny sędziów – tak powstała metodologia rankingu


Co ważne, o pozycjach w rankingu zadecydowała specjalna metodologia, oparta o analizę rzetelnych danych, które potwierdzają proinwestycyjny klimat miast i regionów. Sześcioosobowe grono sędziów korzystało z autorskich narzędzi, fDi Benchmark oraz fDi Markets.

Na potrzeby najnowszej edycji rankingu zebrano informacje dotyczące łącznie 549 lokalizacji z całej Europy, a w przypadku fDi Strategy – z 89 miejsc. Pod lupą ekonomistów i przedstawicieli biznesowego środowiska consultingu znalazły się takie czynniki, jak potencjał ekonomiczny, kapitał ludzki i jakość życia, efektywność kosztowa, skomunikowanie i przyjazność biznesowi.

To konkretne i obiektywne dane, takie jak chociażby liczby dotyczące demografii, nowych i już funkcjonujących inwestycji zagranicznych w przeliczeniu na liczby mieszkańców, poziom wykształcenia mieszkańców i ich aktywność zawodowa, uśrednione wynagrodzenia, powierzchnie biurowe, dostęp do lotnisk i stacji kolejowych, kwestie podatkowe czy liczby firm funkcjonujących w konkretnych branżach.

W przypadku oceny strategii regionów, o punktacji decydowali sędziowie rankingu, oceniając przedstawione przez uczestników strategie przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Z obszernym raportem, który podsumowuje wyniki rankingu European Cities and Regions of the Future 2023 można zapoznać się na stronie fDi Intelligence.

  • ikonaOpublikowano: 24.02.2023 13:14
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.02.2023 16:08
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze