Uwaga! Obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu w związku z ASF (afrykański pomór świń). Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Konsulat Kobiet: spotkanie o wypaleniu zawodowym, uważności i lepszym życiu z Zuzanną Ziomecką

Mądre rozmowy, spotkanie z ciekawymi ludźmi, wymiana doświadczeń, wiedzy - to DNA

Mądre rozmowy, spotkanie z ciekawymi ludźmi, wymiana doświadczeń, wiedzy - to DNA "Konsulatu Kobiet", wydarzenia zainicjowanego przez Katarzynę Gruszecką-Spychałę, wiceprezydentką Gdyni ds. gospodarki. Na zdjęciu: Katarzyna Gruszecka-Spychała i Zuzanna Ziomecka, trenerka biznesu, dziennikarka, zajmująca się kwestią wypalenia zawodowego i sposobami radzenia sobie z tym. Fot. Karol Stańczak

Za nami kolejne wydarzenie w ramach projektu „Konsulat Kobiet” i… kolejny sukces frekwencyjny. W sobotni wieczór do Konsulatu Kultury przybył tłum osób na spotkanie, zorganizowane przez Katarzynę Gruszecką-Spychałę, wiceprezydentkę Gdyni ds. gospodarki z Zuzanną Ziomecką, trenerką biznesu, niegdyś dziennikarką. Tematem była zmęczenie i wypalenie zawodowe, ale też sposoby radzenia sobie z tym. 

Zainteresowanie spotkaniem było tak duże, że trzeba było dostawiać krzesła dla gości. 


Konsulat Kobiet

Kolejne spotkanie w ramach "Konsulatu Kobiet" znów spotkało się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Gdyni. Fot. Karol Stańczak.


- Widzimy rzeczywiście, że wiele osób zmierza na spotkanie Konsulatu Kobiet i to prawda, że zabrakło krzeseł. Myślę, że to bardzo nam dobrze wróży. Nie wiem, czy to znaczy, że wypalenie zawodowe jest tak powszechnym problemem, czy że gość dzisiejszego Konsulatu Kobiet jest tak niezwykle atrakcyjną osobą, czy może po prostu, że w ogóle chcemy ze sobą rozmawiać? – powiedziała nam Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki. - Przypomnę, że idea „Konsulatu Kobiet” była przede wszystkim taka, żeby się spotykać, rozmawiać ze sobą, uczyć słuchać i wymieniać tym, co mamy do wymieniana. Myślę, że rzeczywiście dzisiaj temat jest wybitnie istotny, ale zawsze podkreślam, że przede wszystkim chodzi nam o spotkanie i mądrą, uważną rozmowę – dodała Katarzyna Gruszecka-Spychała



Wypalenie zawodowe coraz powszechniejsze 


Jak się okazuje, Polska ma najwyższy odsetek wypalenia zawodowego w Unii Europejskiej. Nie byłoby popytu i potrzeby zajmowania się tym tematem, gdyby nie był on tak żywy w naszym społeczeństwie. Z pytaniem, jak kwestia wypalenia przekłada się na płeć, czy częściej dotyczy to kobiet czy mężczyzn, zwróciliśmy się do Zuzanny Ziomeckiej, byłej dziennikarki, obecnie trenerki biznesu, zajmującej się tematyką wypalenia zawodowego, autorką książki „Wyspa Spokoju. Jak mindfulness pomaga w trudnych chwilach”, poświęconej temu zmęczeniu, związanemu z pracą i sposobach radzenia sobie z tym. 


Zuzanna Ziomecka, Katarzyna Gruszecka-Spychała

Jak żyć lepiej, jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym - o tym mówiła na sobotnim spotkaniu w Konsulacie Kultury Zuzanna Ziomecka, zaproszona do Gdyni przez Katarzynę Gruszecką-Spychałę. Fot. Karol Stańczak. 

- Nie ma takich szczegółowych badań. Wypalenie zawodowe, które mierzy się przede wszystkim w miejscu pracy, dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn, ale jeżeli rozszerzymy pojęcie wypalenia, na nie tylko zawodowe, ale i życiowe, po prostu brak energii, przemęczenie, brak poczucia sensu i zapału, to dotyczy to kobiet w większym stopniu – odpowiedziała Zuzanna Ziomecka



Nie pomoże weekend, nie pomoże urlop 


O zjawisku wypalenia zawodowego mówi się zatem coraz więcej i coraz głośniej. Staje ono się coraz poważniejszym problemem społecznym.

- Teraz można dostać zwolnienie lekarskie na przemęczenie, depresję i stany infekcyjne, na zapalenia związane ze stresopochodnymi stanami. Na samo wypalenie nie ma L4, ale składa się na to tyle czynników fizycznych, że de facto w praktyce bardzo często dostajemy takie zwolnienie. W przypadku przewlekłego stresu, które prowadzi do wypalenia, nie wystarczy weekend, nie wystarczy dwutygodniowy urlop, by wrócić do sił. Potrzebne są przynajmniej cztery tygodnie – podkreśliła Zuzanna Ziomecka. 

Konsulat Kobiet

"Konsulat Kobiet" adresowany jest nie tylko do gdynianek. Na widowni było sporo panów. Fot. Karol Stańczak. 


Dodała, że do Gdyni ma szczególny stosunek. 

- Bardzo lubię przyjeżdżać do Gdyni, ostatnio byłam tu na festiwalu literackim, gdy promowałam książkę „Wyspa Spokoju. Jak mindfulness pomaga w trudnych chwilach”. Sporo osób, które praktykują uważność, rozpoznaje w sobie szczególny dobrostan, który można osiągnąć w okolicach polskiego morza, więc pielgrzymki osobiste, zbiorowe i rodzinne nad polskie morze i do Gdyni są w ogóle zalecane przez osoby w moim nurcie – podkreśliła Zuzanna Ziomecka


Idea „Konsulatu Kobiet” trafia do ludzi 


Po trwającym godzinę spotkaniu, na którym Zuzanna Ziomecka opowiedziała o powodach wypalenia, o tym, jak sami się do tego przyczyniamy, ale i o sposobach, jak sobie z tym radzić i jak się z tego wydostać, odbyła się dyskusja. Stanowiła okazję do wymiany doświadczeń, zgodnie z ideą „Konsulatu Kobiet”. To udowadnia, że projekt, zainicjowany przez Katarzynę Gruszecką-Spychałę, jest bardzo potrzebny. Mądra rozmowa, nawet na trudne tematy, dzielenie się wiedzą, spotkania z ciekawymi ludźmi to DNA „Konsulatu Kobiet”; wydarzenia adresowanego nie tylko do kobiet, wydarzenia, które na kulturalnej mapie Gdyni zaznacza się coraz mocniej. 


Konsulat Kobiet spotkanie z Zuzanną Ziomecką

Spotkanie z Zuzanną Ziomecką w ramach cyklu "Konsulat Kobiet" spotkało się z dużym zainteresowaniem. Po spotkaniu odbyła się dyskusja. Fot. Karol Stańczak. 


Warto też przypomnieć, że pierwsze spotkanie „Konsulatu Kobiet” odbyło się w grudniu. Spotkaliśmy się wówczas z Draginją Nadaždin, dyrektorką Lekarzy bez Granic w Polsce, stojącą wcześniej na czele Amnesty Internationalo tym wydarzeniu pisaliśmy tu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.01.2024 13:30
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.01.2024 11:17
  • ikonaZmodyfikował: Dominika Sobiech
ikona

Zobacz także

Najnowsze