Co nowego

Majówka po gdyńsku

Tegoroczną majówkę możecie świętować już od piątku, 26 kwietnia// collage z materiałów prasowych

Tegoroczną majówkę możecie świętować już od piątku, 26 kwietnia// collage z materiałów prasowych

Tegoroczną majówkę możecie świętować już od piątku, 26 kwietnia. Czekają na Was muzea, centrum nauki, parki i kultowy okręt-muzeum ORP „Błyskawica”. A to jeszcze nie wszystko! Piknik pod chmurką? Proszę bardzo.



Wiwat maj!


Zgodnie z tradycją w Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości z okazji święta flagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
 
2 maja w południe na nabrzeżu Pomorskim i pokładzie okrętu ORP „Błyskawica” odbędzie się uroczystość z asystą honorową Marynarki Wojennej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Natomiast w dniu Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja o godz. 8.00 okręty Marynarki Wojennej RP podniosa wielką galę banderową. O godz. 10.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Godzinę później sprzed kościoła wyruszy przemarsz.
 
Uczestnicy przejdą ulicami: Świętojańską, Żwirki i Wigury, Słowackiego do pomnika Konstytucji 3 Maja, gdzie o godz. 11.40 odbędą się – z udziałem wojskowej asysty honorowej – centralne uroczystości z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Program uroczystości
 
2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej:

  • godz. 12.00 – uroczystości na pokładzie okrętu ORP „Błyskawica” i na nabrzeżu Pomorskim,
3 maja – Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja:
  • godz. 10.00 – w kościele pw. Najświętszej Marii Panny odbędzie się msza święta,
  • godz. 11.00-11.40 – przemarsz ulicami: Świętojańską, Żwirki i Wigury, Słowackiego do pomnika Konstytucji 3 Maja,
  • godz. 11.40-12.40 – uroczystość przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Uwaga! Ważna informacja dla rodziców z dziećmi, właścicieli zwierząt, osób starszych i wszystkich wrażliwych słuchowo. 3 maja o godz. 12.00 z pokładu ORP „Błyskawica” zostaną oddane saluty armatnie (3 maja – 21 wystrzałów).

Błyskawiczna majówka


Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz załoga ORP „Błyskawica” zapraszają na Błyskawiczną majówkę.
1 maja w godz. 12.00-13.30 (bo wszak to "błyskawiczna" majówka) na nabrzeżu przed okrętem-muzeum ORP „Błyskawica” na gości czekać będą atrakcje: koncert Orkiestry Reprezentacyjnej MW, występ (musztra) Kompanii Reprezentacyjnej MW, przemarsz podchorążych AMW w strojach historycznych, koncert Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej Riwiera, prezentacja grup rekonstrukcji historycznych, kuchnia polowa z wojskową grochówką.
Tego dnia będzie można bezpłatnie zwiedzić ORP „Błyskawica” od godz. 13.30.

Biologiczna majówka w Experymencie


Od soboty 27 kwietnia w Experymencie czekają na odwiedzających niezwykłe atrakcje, w tym interaktywne warsztaty rodzinne i pasjonujące pokazy. Majówka w Centrum Nauki Experyment to idealna okazja do nauki i zabawy. Od 27 kwietnia do 5 maja centrum będzie otwarte codziennie – od poniedziałku do piątku (również 1 i 3 maja) w godz. 9.00-18.00, a w weekendy w godz. 10.00 do 19.00.

Pokazy naukowe w CNE
Od fascynujących eksperymentów, poprzez kosmiczne podróże, tajniki fizyki, do magicznych zaklęć – majówka w Experymencie zapowiada się nadzwyczaj ciekawie. Pokazy naukowe przeprowadzone przez edukatorów będą odbywać się od 1 do 5 maja codziennie o godz. 11.45 oraz 14.45.
Harmonogram pokazów:
  • 1 maja – To, co w nauce najlepsze!/ prowadzący Olgierd Jastrzębski
  • 2 maja – Podróż z centrum Ziemi aż do gwiazd/prowadzące Camilla Carbonero, Gwenaelle Derrien, Yulia Potié (wykład w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski)
  • 3 maja – Skrzynia moment/ prowadzący Ignacy Gawrysiak
  • 4 maja – Magia nauki/ prowadząca Klaudia Tajthi
  • 5 maja – Wiosna, ach to Ty!/ prowadząca Klaudia Rychcik


Wstęp na pokazy jest dostępny w ramach biletu wstępu na wystawy CNE.

Majówkowe warsztaty dla rodzin
Dla rodzin poszukujących wspólnej, edukacyjnej zabawy przygotowano biologiczne warsztaty rodzinne. Zajęcia są prowadzone w dwóch wersjach wiekowych, by wszyscy entuzjaści nauki mogli w pełni doświadczyć frajdy poznawania organizmów żywych. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z budową mikroskopu oraz przygotować mikroskopowe preparaty. Każdy mały naukowiec zabierze do domu przygotowaną przez siebie sadzonkę, a wypełnione doświadczeniami warsztaty zakończą się interaktywną grą o zwierzętach.

Szczegóły na stronie https://experyment.gdynia.pl/astromajowka-w-experymencie/.
 

Majówka teatralna

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza 28 kwietnia na premierowe przedstawienia „Jądra ciemności” Josepha Conrada w adaptacji Pawła Huellego i reżyserii Krzysztofa Babickiego.
Uznane za jedną z najważniejszych powieści XX wieku „Jądro ciemności” to zapis podróży do mrocznych granic ludzkiej psychiki. Zderzenie człowieka Zachodu, powodowanego żądzą zarobku, z dziką, pierwotną cywilizacją może skończyć się szaleństwem. Opowieść o pragnieniu, ambicji i namiętności w scenografii „Daru Pomorza”, tuż obok pomnika autora – Josepha Conrada.
4 i 5 maja w siedzibie teatru będzie można obejrzeć komedię Petera Quiltera „Następnego dnia rano” w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego.


Finał XXV Przeglądu Jazzowego Sax Clubu

2 maja o godz. 18.00 zapraszamy do Klubu Ucho (ul. Św. Piotra 2) na koncert finałowy XXV Przeglądu Jazzowego Sax Clubu, podczas którego zaprezentują się cztery formacje wyłonione przez jury.
Po koncercie odbędzie się jam session, w którym udział wezmą laureaci konkursu.
Bilety w cenie 10 zł do kupienia w kasie klubu.

Majówka w Orłowie



Sławomir Kitowski zaprasza na pierwszy wiosenny spacer historyczno-przyrodniczy w Orłowie w niedzielę, 5 maja. Zbiórka przed Domkiem Żeromskiego (ul. Orłowska 6) o godz. 12.00. Wstęp wolny. Ubiór: wygodne obuwie, najlepiej trekkingowe. Trasa spaceru: brzegiem morza wzdłuż klifowego brzegu rezerwatu przyrody Kępa Redłowska, przez rezerwat z fortyfikacjami i dolinę rzeki Kaczej, ze śladami młynów.

Otwarcie sezonu żeglarskiego

2 maja 2024 roku otwiera sezon żeglarski 2024 Marina Yacht Park.  Start o godz. 10.00. Przygotowano strefę relaksu, strefę dla dzieci, zwiedzanie żaglowca i pokazy ratownicza a także szkolenie z pierwszej pomocy. Wstęp na wydarzenie wolny.

Oficjalna inauguracja sezonu odbędzie się 3 maja o godz. 11.00 w Marinie Yacht Park Gdynia na pirsie Dalmoru. To wydarzenie ma szczególne znaczenie, gdyż łączy się m.in. z obchodami 100-lecia Yacht Klubu Polski oraz 60. rocznicą reaktywacji JKMW „KOTWICA” Gdynia.
Program:
  • od godz. 11.00 przybycie żaglowca „Generał Zaruski”; występ męskiego chóru „Zawisza Czarny”; złożenie kwiatów przed pomnikiem inż. Tadeusza Wendy ceremonia podniesienia bandery oraz rozpoczęcia klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego;
  • o godz. 12.00 – Marina Gdynia, aleja Żeglarstwa Polskiego. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej admirała Józefa Unruga;
  • o godz. godz. 13.00 – Yacht Klub Polski Gdynia, Sala Klubowa. Spotkanie sympatyków i żeglarzy Yacht Klub Polski Gdynia

Czas na piknik!

Majówka pod chmurką, pyszności z grilla czy kiełbaska z ogniska. W Gdyni to proste. Na stronie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni można łatwo zarezerwować palenisko oraz urządzenia do grillowania. Zgłoszenie zajmuje tylko kilka minut i jest bezpłatne. Wystarczy wybrać palenisko, które nas interesuje, wpisać swoje dane i postępować zgodnie z instrukcjami.
Rezerwacja jest możliwa tylko online, poprzez stronę: https://miejsca-piknikowe.zdiz.gdynia.pl. Jeśli zależy nam na konkretnej dacie urządzenia ogniska czy grilla, warto pomyśleć o tym z wyprzedzeniem i wcześniej zarezerwować termin, aby nikt nas nie ubiegł.
Lista miejsc, gdzie legalnie po rezerwacji można rozpalić ognisko lub skorzystać z istniejącego urządzenia do grillowania:

  • teren zielony w Parku Kolibki (palenisko),
  • teren zielony przy ul. Leśna Polana (palenisko),
  • teren zielony na Polance Redłowskiej (2 paleniska, 3 istniejące urządzenia do grillowania),
  • teren zielony przy ul. Rybaków (palenisko),
  • teren zielony przy ul. Osada Rybacka, przy wejściu na plażę nr 4 (palenisko),
  • teren zielony przy ul. Sieradzkiej, w pobliżu rzeki Kaczej (palenisko),
  • teren zielony na rogu ul. Szewczenki/Krauzego (palenisko),
  • teren zielony przy ul. Swarzewskiej (istniejące urządzenie do grillowania),
  • teren zielony przy ul. Kopernika „Pastwisko Huzarska” (istniejące urządzenie do grillowania).
 
Najbardziej popularne są paleniska i miejsca do grillowania znajdujące się na Polance Redłowskiej, na terenie zielonym przy ul. Osada Rybacka i w parku Kolibki.
Korzystanie z miejsca piknikowego z możliwością palenia ogniska czy używania istniejącego urządzenia do grillowania jest bezpłatne. Z miejsca piknikowego można korzystać w godz. 6.00-22.00. Ognisko może rozpalić jedynie w miejscu do tego przeznaczonym, po uprzedniej rezerwacji, osoba pełnoletnia, która będzie odpowiedzialna za wykonanie wszystkich obowiązków. W miejscach piknikowych można również korzystać z własnego grilla – nie może być to jednak grill jednorazowy, który montowany nisko nad trawnikiem lub bezpośrednio na nim może uszkodzić lub wypalić trawę.
Każdy mieszkaniec może zarezerwować palenisko lub urządzenie do grillowania jednorazowo na 5 godzin. Należy pamiętać o tym, aby wcześniej poinformować służby, które w razie konieczności będą gotowe do szybkiej reakcji – Straż Pożarną i Straż Miejską. Zapoznajmy się również z regulaminem korzystania z wyznaczonego miejsca.
Z własnych urządzeń do grillowania (bez konieczności rezerwacji miejsca) możemy skorzystać również:

  • na terenie zielonym w parku Kilońskim,
  • na terenie zielonym przy ul. Turkusowej,
  • na terenie zielonym przy ul. Bosmańskiej,
  • na terenie zielonym przy ul. Sakowicza,
  • na terenie skweru im. I. Kwiatkowskiej.
Teren miejsc piknikowych może być czasowo wyłączony z użytkowania ze względów pożarowych lub bezpieczeństwa.
Jednocześnie przypominamy, że plaże i tereny w pasie nadmorskim są zarządzane przez Urząd Morski w Gdyni i ich ewentualne wykorzystanie do rozpalenia ognia musi być uzgodnione pisemną decyzją tego organu.

  • ikonaOpublikowano: 30.04.2024 08:30
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.04.2024 15:15
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze