Co nowego

Serca pod napięciem, czyli AED ratujące życie

Defibrylator AED można znaleźć m.in. w budynku Urzędu Miasta / fot. Paweł Kukla

Defibrylator AED można znaleźć m.in. w budynku Urzędu Miasta / fot. Paweł Kukla

Są niepozorne z wyglądu, łatwe w obsłudze, a przede wszystkim mogą uratować życie. Mowa o automatycznych defibrylatorach AED, które w nagłych sytuacjach pozwolą na przeprowadzenie akcji ratunkowej. Znaleźć je możemy w wielu miejscach miasta, m.in. w budynku Urzędu Miasta, na Dworcu Głównym, Informacji Turystycznej czy w InfoBoksie. 

W przestrzeni miejskiej Gdyni znajduje się obecnie 16 gminnych defibrylatorów AED. Rozmieszczone są w ważnych, ogólnodostępnych punktach miasta, takich jak np. Dworzec Główny, Urząd Miasta, Muzeum Emigracji czy Gdynia InfoBox. Część z urządzeń znajduje się w punktach pierwszej pomocy na gdyńskich plażach. Są one przeznaczone na użytek dla ratowników wodnych, patrolujących miejskie kąpieliska. W Gdyni znaleźć można ponadto kilkadziesiąt niezależnych defibrylatorów AED należących do prywatnych przedsiębiorców. Chcąc wyszukać najbliższe urządzenie, należy uruchomić w telefonie aplikację map Google i w wyszukiwaniu wpisać „AED Gdynia”.



Użycie defibrylatora przy ratowaniu życia i zdrowia w przypadku zatrzymania krążenia ma ogromne znaczenie. Najważniejsze jest, by nie być obojętnym na takie sytuacje i jak najszybciej podjąć działania. Defibrylacja w czasie 3-5 minut od utraty przytomności może zwiększać szanse na przeżycie osoby poszkodowanej. Po stwierdzeniu nagłego zatrzymania krążenia świadek zdarzenia powinien natychmiast wezwać pomoc, dzwoniąc na numer ratunkowy 112 oraz podjąć reanimację. Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie innej osoby o przyniesienie AED i wykonanie defibrylacji. Po przyklejeniu elektrod do ciała poszkodowanego urządzenie poinstruuje nas prostymi komunikatami, jak należy dalej postępować.
 
Skrót AED oznacza Automated External Defibrillator, czyli w języku polskim Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator. Jego główną cechą jest właśnie pełna automatyzacja w działaniu – po podłączeniu urządzenie samo wykrywa nieprawidłowy rytm serca i migotanie komór. Dzięki temu jest w stanie w prosty sposób komunikować osobie ratującej odpowiednie metody postępowania oraz samodzielnie podać impuls elektryczny.



Gdyńskie defibrylatory AED można znaleźć w następujących miejskach:

- Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30
- Gdyńskie Centrum Sportu, ul. Olimpijska 5
- Gdyńskie Centrum Zdrowia, ul. Władysława IV 43
- Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1
- Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej, ul. Platynowa 19/21
- Straż Miejska w Gdyni, ul. Zakręt do Oksywia 10
- Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Wrocławska 52
- Teatr Miejski w Gdyni, ul. Bema 26
- Urząd Miasta Gdyni, ul. 10 Lutego 24
- Urząd Miasta Gdyni, Al. Marszałka Piłsudskiego 52/54
- Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 3 w Gdyni, ul. Nagietkowa 73

Ponadto urządzeniami tego typu dysponują ratownicy wodni na plażach Babie Doły, Orłowo, Redowo i Śródmieście oraz mobilna Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu.

Miasto stale zwiększa ilość ogólnodostępnych automatycznych defibrylatorów. Dzieje się to m.in. w ramach działań Budżetu Obywatelskiego. Z edycji odbywających się w latach 2017 i 2018 Gdynia kupiła 5 defibrylatorów, a kolejny jest w trakcie procedowania. Trzy urządzenia pojawią się w Orłowie i po jednym w Babich Dołach, Wielkim Kacku i Pustkach Cisowskich. Kolejne AED kupowane będą ze środków z Budżetu Obywatelskiego 2019 i tak jak pozostałe defibrylatory – zainstalowane zostaną w przestrzeni miejskiej, w miejscach dostępnych dla wszystkich.

  • ikonaOpublikowano: 25.07.2019 07:30
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.07.2019 09:16
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze