Co nowego

Marynarka Wojenna świętuje

Defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej zakończyła uroczystości 106. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej (fot. Karol Stańczak)

Defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej zakończyła uroczystości 106. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej (fot. Karol Stańczak)

28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret nakazujący utworzenie Marynarki Wojennej. Mija 106 lat od tego ważnego wydarzenia. Z tej okazji w Gdyni odbyły się oficjalne uroczystości, w których wzięli udział m.in.: prezydent RP Andrzej Duda, Władysław Kosiniak-Kamysz – wicepremier, minister obrony narodowej, a także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej i mieszkańcy.


Marynarka Wojenna broni interesów państwa i stoi na straży morskich granic Rzeczypospolitej Polskiej. Święto tej formacji, które dotychczas odbywało się w czerwcu, decyzją szefa MON-u będzie obchodzone 28 listopada. To data symboliczna. Przypomina o dekrecie z 1918 roku, który wydał marszałek Józef Piłsudski, ale również o zwycięskiej bitwie pod Oliwą z 28 listopada 1627 roku, kiedy polska flota pokonała morskie siły Szwecji. Z tej okazji w Gdyni zorganizowano oficjalne uroczystości. Uczestniczyli w nich: prezydent RP Andrzej Duda oraz Władysław Kosiniak-Kamysz – wicepremier, minister obrony narodowej, a także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej i mieszkańcy.
Składam gratulacje całej społeczności Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej z okazji święta tego rodzaju sił zbrojnych, które w tym roku po raz pierwszy obchodzone jest właśnie w tym dniu, 28 listopada. Przyjęcie historycznej daty utworzenia marynarki przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1918 roku jako współczesnego święta jej spadkobierczyni to uzasadniona i w moim przekonaniu znakomita decyzja. Rozkaz marszałka i rola odzyskania dostępu do Bałtyku, a także potężne nakłady na budowę portu i rozwój Gdyni pokazują, że zarówno władze, jak i polskie społeczeństwo doceniało nadmorskie położenie kraju i możliwość czerpania z tego korzyści. Okno na świat, za jakie uważano nawet niewielki fragment Wybrzeża, pozwalało Polsce dołączyć do grona krajów zdolnych do prowadzenia dyplomacji i handlu poprzez szlaki morskie. Z tego dążenia do wykorzystania Bałtyku jako źródła potencjału państwa zrodziło się miasto, w którym obecnie się znajdujemy. Przekazuję najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich marynarzy – niezależnie od korpusu i miejsca służby – dla wszystkich cywilnych pracowników Marynarki Wojennej oraz dla wszystkich jej przyjaciół i sympatyków. Przede wszystkim życzę urzeczywistnienia nie tylko planów będących już w fazie realizacji, lecz także służbowych i operacyjnych marzeń, z których budować należy przyszły model marynarki zdolny do odpowiedzi na współczesne wyzwania i przystosowany do adaptowania się do zmieniających uwarunkowań – mówił podczas uroczystości Andrzej Duda, prezydent RP.




Bałtyk jest dla nas niezwykle ważny. Kochamy morze nie tylko z uwagi na piękno, na to, co jest doznaniem wspaniałości natury. Ale kochamy morze, bo to jest też symbol wielkości i potęgi, rozwoju i możliwości. I dzisiaj są dwa kluczowe słowa, które bardzo często powinny być odmieniane i według których powinniśmy realizować polską strategię. To jest bezpieczeństwo i gospodarka. I Bałtyk jest skupieniem tych wartości. Na Bałtyku jedno i drugie się rozgrywa – podkreślał Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej.

Świętowanie rozpoczęło się rano od podniesienia wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej. Równocześnie na cmentarzu Marynarki Wojennej złożono wiązanki kwiatów przy Kwaterze Pamięci. Ceremonia była połączona z modlitwą ekumeniczną. Potem w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej odbyła się msza święta w intencji Marynarki Wojennej. Podczas niej została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona dowódcy Morskiej Obrony Wybrzeża – kontradmirałowi Stefanowi Frankowskiemu.
 
Następnie uroczystości przeniosły się przed pomnik Polski Morskiej, gdzie odczytano rozkaz okolicznościowy, a także złożono wiązanki kwiatów. Podczas tej części obchodów z pokładu niszczyciela ORP „Błyskawica” został oddany salut świąteczny złożony z 21 strzałów armatnich.
Marynarka Wojenna od początku swego istnienia stanowi ważny element całych sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zapewniając obronę interesów naszego państwa na akwenach morskich. Doświadczenia historyczne oraz obecna, złożona sytuacja międzynarodowa wymagają od nas podejmowania wysiłków zwiększających bezpieczeństwo Polski w wymiarze narodowym i sojuszniczym – przekazał w rozkazie okolicznościowym generał broni Marek Sokołowski, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Główna część obchodów, czyli uroczysty apel, odbyła się na nabrzeżu Pomorskim, przed „Błyskawicą”, a także na pokładzie historycznego niszczyciela. Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu narodowego z jednoczesnym podniesieniem flagi państwowej na maszt. Potem nastapiła ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych, kordzików honorowych oraz patentów dowódców okrętów.

Nie zabrakło też oficjalnych przemówień. Głos zabrały m.in. wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz oraz prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.
Pomorze zawsze wyznaczało trendy. Było narodową dumą i miejscem, skąd czerpano wzorce i energię. Zawsze było w awangardzie, gdy budowaliśmy wysiłkiem wielu pokoleń Polaków miasto z morza i marzeń – Gdynię. Gdy wnosiliśmy port i gdy zmagając się z nierównościami społecznymi i ekonomicznymi tworzyliśmy młodą Rzeczpospolitą. Dla nas, ludzi morza, Marynarka Wojenna z jej wyjątkowymi tradycjami zawsze była i nadal jest ważną częścią naszej historii i naszej teraźniejszości. Przez lata przedstawiciele tej formacji udowadniali, że troska o bezpieczeństwo regionu, o polskie morze, o wspólnotę, to nie były i nie są puste słowa – mówiła Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska.

Dla kraju, który po 123 latach powrócił na mapy świata, konieczność budowy sił zbrojnych była oczywistością, a odzyskanie dostępu do morza wielką szansą. Gdynia wyrosła z morza, traktuje Marynarkę Wojenną jako element swojej tożsamości. Dla naszego miasta port Wojenny to nie miejsce z pocztówki, ale ważny fragment miasta, a Marynarka Wojenna to nie formacja z podręczników historycznych, ale miejsce służby krewnych i znajomych. To oswojony fragment naszej rzeczywistości, któremu przyglądamy się z dumą i któremu sekundujemy. Z perspektywy gdyńskiego samorządu Marynarka Wojenna to ważny i odpowiedzialny partner – nie tylko przy oprawie ważnych uroczystości, ale i w codziennym funkcjonowaniu. Trzymamy kciuki za rozwój i sukcesy tej formacji. W imieniu wszystkich gdynian dziękuję za Waszą służbę, profesjonalizm i oddanie – zaznaczyła Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

Podczas uroczystości wyróżnieni uczniowie III LO złożyli ślubowanie na sztandar. Całość zakończyła defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 28.11.2024 16:40
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.11.2024 08:44
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze