Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Mieszkańcy wspólnie świętowali 106. rocznicę odzyskania niepodległości

Parada niepodległości przeszła ulicami Gdyni. Na zdjęciu (od lewej) m.in.: Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni, Emil Rojek, wicewojewoda, Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni i Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni (fot. Mirosław Pieślak)

Parada niepodległości przeszła ulicami Gdyni. Na zdjęciu (od lewej) m.in.: Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni, Emil Rojek, wicewojewoda, Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni i Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni (fot. Mirosław Pieślak)

Gdyńskie Urodziny Niepodległej to czas solidarności i budowania poczucia wspólnoty. Tradycją stała się radosna parada, w której jak co roku udział wzięli przedstawiciele władzy lokalnej, samorządowcy i mieszkańcy. Prezydent Aleksandra Kosiorek wraz z członkami rady miasta złożyli kwiaty przed pomnikami: marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Polski Morskiej.

Uroczyste obchody upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w kościele NMP Królowej Polski. Następnie prezydent Aleksandra Kosiorek wraz z kolegium, a także wicewojewoda Emil Rojek, przewodniczący rady miasta Tadeusz Szemiot, samorządowcy i radni złożyli wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
To jest tradycja, którą musimy pielęgnować, bo ten jeden dzień w roku przypomina o wielkim zwycięstwie, ale przypomina również o tym, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze – przyznaje Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni. – Zwłaszcza dzisiaj musimy pamiętać o tym, jak krucha potrafi być niepodległość. Powinniśmy mieć świadomość, że za naszymi granicami dzieją się niepokojące rzeczy i chociaż ten lęk nie powinien nam na co dzień towarzyszyć, to jednak powinniśmy mieć świadomość, że być może przyjdzie nam również walczyć za naszą ojczyznę.



W samo południe, sprzed urzędu miasta wyruszyła radosna parada, której przewodziła orkiestra Marynarki Wojennej RP. W pochodzie wzięli udział m.in.: Barbara Nowacka, ministra edukacji, Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni wraz z kolegium, Tadeusz Szemiot, przewodniczący rady miasta oraz parlamentarzyści, samorządowcy i radni. Oczywiście nie zabrakło również mieszkańców i miłośników miasta, którzy tłumnie uczestniczyli w paradzie, wspólnie świętując urodziny Niepodległej.

Parada fot. Mirek Pieślak
Uczestnicy parady (fot. Mirosław Pieślak)

Parada niepodległości w Gdyni jest wyjątkowa, biorą w niej udział nie tylko lokalni działacze, ale przede wszystkim mieszkańcy i miłośnicy miasta. Jak zawsze w paradzie szli również uczniowie gdyńskich szkół wraz z nauczycielami. Niektórzy specjalnie przyjechali do Gdyni, aby wziąć udział w miejskiej paradzie.
Jestem mieszkanką Malborka. Przyjechałam do Gdyni i połączyłam sprawy osobiste, z chęcią wzięcia udziału w Gdyńskich Urodzinach Niepodległej – przyznała Izabela, uczestniczka parady. – Myślę, że to jest taka szczególna chwila. Nie każdy może pojechać do Warszawy, ale warto korzystać z tych lokalnych uroczystości. Myślę, że Gdynia jest takim szczególnym miejscem, bo odzyskanie niepodległości ma wielkie znaczenie dla powstania tego miasta. To miejsce jest naprawdę wyjątkowe w skali kraju.
Wspólne świętowanie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości to idealna okazja do przekazania dzieciom najważniejszych wartości, jakimi są wolność, tolerancja i troska o wspólne dobro.
Zdecydowaliśmy się wziąć udział w paradzie przede wszystkim ze względu na dzieci, bo one już są na tyle duże, że rozumieją, jak ważne jest to święto – przyznała Paulina, uczestniczka parady. – Hela przyszykowała swoją flagę. Świętujemy i uczymy dzieci, że niepodległość jest bardzo ważna. Chcemy pokazać, że cieszymy się z tego, że żyjemy w wolnym kraju.

Moc atrakcji z okazji 106. urodzin Niepodległej

Zabytkowe pojazdy fot. Mirosław Pieślak

Zabytkowe samochody (fot. Mirosław Pieślak)

Gdyńskie Urodziny Niepodległej
to nie tylko uroczyste obchody i parada, to także szereg atrakcji, z których mieszkańcy mogą korzystać od kilku dni.
Od samego rana tradycyjnie biegaliśmy na krótkim dystansie i na dystansie 10 km. Następnie barwna parada przeszła ulicą Świętojańską, zakończyła się apelem i złożeniem wieńców na skwerze Kościuszki przed pomnikiem Polski Morskiej. Teraz można obejrzeć zabytkowe samochody, które są zaparkowane w centrum Gdyni. Możemy zwiedzić i skorzystać z oferty muzeów. Atrakcji jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Można też spędzić ten dzień z bliskimi, przy rodzinnym stole w ciepłej atmosferze – dodała Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
Miejskie instytucje kultury przygotowały szereg atrakcji z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji można było obejrzeć wystawy stałe. Można było podziwiać zabytkowe samochody, które specjalnie z okazji 11 listopada przyjechały do Gdyni. Do świata polskiej kinematografii zapraszało Gdyńskie Centrum Filmowe, gdzie w promocyjnej cenie można było zobaczyć wiele klasycznych, polskich filmów. Pojawiły się również wydarzenia skierowane do pasjonatów muzyki, Szkoła Muzyczna I i II st. Im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni zorganizowała wyjątkowy koncert „Muzyczna dla Niepodległej 2024”, natomiast w kościele św. Antoniego Padewskiego odbył się koncert niepodległościowy Chóru Symfonia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Zobacz także

Najnowsze