Co nowego

Najlepsze bezzałogowce z Akademii Marynarki Wojennej

Prezentacja zwycięskich projektów   (fot. AMW w Gdyni)

Prezentacja zwycięskich projektów (fot. AMW w Gdyni)

Pierwsze i drugie miejsce w konkursie na systemy bezzałogowe (drony), które można wykorzystać do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, zdobyły projekty przygotowane w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.


Konkurs był ogłoszony przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Do rywalizacji stanęło 58 zespołów, a do realizacji zakwalifikowano 25 projektów.

Autorów najlepszych prac zaproszono 17 grudnia do Wojskowej Akademii Technicznej. Tam odbyło się uroczyste wręczenie nagród Ministra Obrony Narodowej za opracowanie koncepcji i realizację projektu bezzałogowych systemów powietrznych, lądowych lub morskich do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa. 

Finał był podsumowaniem czwartej edycji konkursu MON w obszarze systemów bezzałogowych.

W kategorii „Bezzałogowe systemy rozpoznawcze” najlepszym projektem pod względem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz śledzenia obiektu/celu, możliwości monitorowania i kontroli obszaru zainteresowania, np. granic lub strefy przybrzeżnej, okazał się bezzałogowy podwodny system wykrywania jednostek pływających: NARLUGA z Akademii Marynarki Wojennej. Jego autorzy to ppor. mar. mgr inż. Daniel Powarzyński – opiekun projektu, mgr inż. Bartosz Łarzewski (była to nagroda ex aequo z projektem z Lotniczej Akademii Wojskowej – powietrzny system rozpoznania).

Na drugim miejscu znalazł się bezzałogowy system morski do badania, przeszukiwania i obserwacji środowiska podwodnego SHAD z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, autorzy: Jakub Tkaczyk – lider i Maciej Tyszecki.

Za najlepszy projekt pod względem możliwości przenoszenia i użycia środków bojowych/środków rażenia, możliwości wykrycia, rozpoznania oraz ataku na wyznaczony cel, a także zwalczania systemów bezzałogowych, czyli w kategorii „Bezzałogowych systemów bojowych”, uznano bezzałogowy system morski BRACHIUM BELLI z Akademii Marynarki Wojennej. Autorzy to: bsmt. pchor. Maciej Młynarski – lider, ppor. mar. Łukasz Paziewski, bsmt. pchor. Piotr Zieliński (to również nagroda ex aequo, tym razem z projektem z Wojskowej Akademii Technicznej).

Przedstawiciele gdyńskiej uczelni otrzymali także wiele wyróżnień.

Drony, bezzałogowe systemy powietrzne, wodne i lądowe to przyszłość współczesnego pola walki. Jeszcze kilka lat temu wielu spośród nas nie sądziło, że mogą powstawać takie systemy, które w tej chwili są realne, potrzebne, wdrażane i używane – powiedział obecny na uroczystości podsekretarz stanu w MON Stanisław Wziątek.


Konkurs był organizowany z udziałem czterech uczelni: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Lotniczej Akademii Wojskowej i Akademii Wojsk Lądowych. Studenci i doktoranci tych uczelni składali prace indywidualnie lub zespołowo.

W pierwszym etapie przedstawiali koncepcję BSP, BSL lub BSM w wybranej kategorii: rozpoznawcze, bojowe i wsparcia, wraz z kosztorysem jej dalszego wykonania. Autorzy projektów zakwalifikowanych w pierwszym etapie otrzymali nawet do 70 tys. zł na ich realizację.


Żródło: AMW w Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 19.12.2024 15:00
  • ikona

    Autor: Marcin Idczak (marcin.idczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.12.2024 18:34
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze