Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Co nowego

Nawet 43 tysiące złotych do wzięcia. Już 8 marca ruszy nabór dotacji na własny biznes

Karolina Grec, kierownik Działu Form Wsparcia z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. Fot. Zygmunt Gołąb

Karolina Grec, kierownik Działu Form Wsparcia z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. Fot. Zygmunt Gołąb

Masz pomysł na własny biznes i jesteś osobą bezrobotną, zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni? Masz zatem szansę wziąć sprawy we własne ręce i pokierować swoją karierą tak, jak chcesz. Już za niewiele ponad miesiąc rusza nabór wniosków na bezzwrotne dotacje na podjęcie działalności gospodarczej. Do wzięcia będzie nawet 43 tysiące złotych! 

Urzędy pracy kilka razy do roku organizują nabory wniosków na dotacje. Korzystają z tego osoby bezrobotne, mające dobry pomysł na swój biznes. Bezzwrotne wsparcie pozwala na przygotowanie się do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jest to nie tylko odważna decyzja beneficjenta, dla którego to recepta na bezrobocie, ale też pozwala mu wypłynąć na szerokie, biznesowe wody. 


- Planujemy rozpoczęcie naboru wniosków o dotacje na podjęcie działalności gospodarczej od piątku, 8 marca, od godziny 08:00. Nabór będzie prowadzony w trybie ciągłym – mówi Karolina Grec, kierownik Działu Form Wsparcia z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni

Zaznacza jednocześnie, że jeśli wniosków wpłynie bardzo dużo, to PUP, zgodnie z prawem, zamknie nabór z jednodniowym wyprzedzeniem. Warto zatem już wcześniej przygotować się do złożenia wniosku, bo gra warta jest świeczki. 

PUP Gdynia

Budynek Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. Fot. Zygmunt Gołąb 

- Zgodnie z  obowiązującymi przepisami wysokość dotacji nie może przekraczać 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli chodzi o środki które posiadamy, to mamy ich na ok. 90 miejsc, co zależy od tego, na jaka kwotę będą te dotacje przyznawane. Maksymalna kwota to na dziś 43 tysiące zł - informuje Karolina Grec. 


Kto może dostać dotację i na jakich warunkach? 


Kto może starać się o bezzwrotną dotacje na podjęcie własnej działalności gospodarczej? Mogą to zrobić osoby posiadające status osoby bezrobotnej, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni. Każdy wniosek o dotację jest sprawdzany merytorycznie przez komisję, która decyduje, które wskazane usługi bądź zakupy można z tej dotacji zakupić. To oznacza, że przyznana dotacja obejmuje jedynie rzeczy niezbędne do prowadzenia działalności przyszłemu przedsiębiorcy. 

- Warunkiem przyznania dotacji jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji i te kwalifikacje mogą wynikać oczywiście z doświadczeni zawodowego, ale również zawodu wyuczonego. To jest potwierdzenie, że ktoś jest przygotowany do prowadzanie danej działalności, posiada jakiekolwiek doświadczenie lub kwalifikacje w branży, w której planuje podjąć tę działalność – mówi Anna Baranowska, specjalistka ds. programów z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. - Drugi warunek to forma zabezpieczenia dotacji. Głównie to poręczenie osób trzecich i blokada środków na rachunku bankowym – podkreśla. 

Zabezpieczenie to jest wymagane ze względu na warunki umowy. Umowa zakłada bowiem prowadzenie działalności gospodarczej przez 12 miesięcy. Gdyby ktoś nie wywiązał się z tego warunku, dotację należy zwrócić. W związku z tym wymagane jest zabezpieczenie, gdyby się wydarzyła taka sytuacja. Najwyżej punktowanym zabezpieczeniem jest poręczenie bądź też blokada środków na rachunku bankowym. Zatem - dotacja, która jest udzielana przez PUP, jest dotacja bezzwrotną pod warunkiem, że przedsiębiorca utrzyma tę działalność przez 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. 

Warto starać się o dotację. Fot. Zygmunt Gołąb 

Myślisz o dotacji? Skonsultuj wniosek już teraz 

Wniosek o dotację bywa skomplikowany dla wielu osób. Jest wiele rubryk, które trzeba wypełnić, należy również dołączyć załączniki. Dla kogoś, kto takiego wniosku nigdy nie składał, może być to trudne. 

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób bezrobotnych, postanowiliśmy stworzyć takie konsultacje, które odbywają się od poniedziałku do czwartku, w godzinach od godziny 11:00 do 13:00. Każdy, kto jest zainteresowany składaniem wniosku o przyznanie dotacji, może się do nas zgłosić ze wstępnie wypełnionym wnioskiem. Nasi pracownicy podczas konsultacji już ten wniosek wstępnie pod względem formalnym sprawdzą, wskażą, gdzie trzeba popracować nad tym wnioskiem i jakie załączniki trzeba załączyć – mówi Karolina Grec. 

Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni. Fot. Zygmunt Gołąb 


Zainteresowanie konsultacjami, które już się odbywają, jest duże, z tygodnia na tydzień coraz większe.  

- Teraz to średnio 2, 3 osoby dziennie, ze wstępnie wypisanym wnioskiem, które chcą się dowiedzieć jakichś szczegółów, ale podejrzewamy, że im bliżej 8 marca, to tych osób będzie więcej. Jesteśmy na to przygotowani i w momencie, gdy tych osób będzie bardzo dużo,  to zaangażujemy więcej pracowników zaangażowanych do obsługi – wyjaśnia Karolina Grec. 

Urzędnicy pomagają podczs konsultacji przyszłym beneficjentom środków. Fot. Zygmunt Gołąb

Co sprawia osobom bezrobotnym najwięcej problemów we wnioskach o dotacje? 

- Problemy są różne, w zależności od tego jaką historię zawodową mają osoby bezrobotni. Pytają o szczegóły, w pisanie konkretnych rzeczy w określone pozycje. Najczęstszy problem wynika z braku kwalifikacji do zaplanowanej działalności bądź też pojawiają się problemy, jeśli chodzi zabezpieczenie takiej dotacji – tłumaczy Anna Baranowska. 

Najczęstsze rodzaje działalności? Są to zwykle usługi, związane często z branżą  kosmetyczną, fotograficzną czy też reklamową. Zatem – czas wziąć sprawy we własne ręce. Kwota dotacji nie jest niska, więc warto opracować pomysł na biznes i zacząć go realizować.

 

  • ikonaOpublikowano: 01.02.2024 14:02
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.02.2024 15:41
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także

Najnowsze