Co nowego

Nominowani do NLG 2020 – Dorota Kotas – kategoria proza

Dorota Kotas jest nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii proza // fot. materiały prasowe

Dorota Kotas jest nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii proza // fot. materiały prasowe

Nagroda Literacka GDYNIA to jedno z najważniejszych wyróżnień literackich przyznawanych polskim pisarzom i tłumaczom. Co roku jest wręczana w czterech kategoriach: esej, poezja, proza i przekład na język polski. Przed nami prezentacja kolejnej z tegorocznych nominowanych. Tym razem Dorota Kotas, która walczy o nagrodę w kategorii proza.

Weekend rozpoczęliśmy od przedstawienia pierwszej finalistki w kategorii poezja – Barbary Klickiej. Kończymy go prezentacją sylwetki kolejnej nominowanej. To Dorota Kotas – autorka „Pustostanów”. Kapituła Nagrody Literackiej GDYNIA uznała tę książkę za świetny debiut. Akcja dzieje się w pustostanach na Grochowie, która są pełne życia. 

O autorce

Dorota Kotas // fot. materiały prasowe

Dorota Kotas - studiowała socjologię stosowaną i antropologię społeczną w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie robi specjalizację z animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW. Jej debiutancka książka „Pustostany” ukazała się nakładem wydawnictwa Niebieska Studnia w grudniu 2019 roku. Autorka jest laureatką wielu konkursów, m.in. na reportaż o sytuacji osób LGBT+ w małych miastach w Polsce czy na tekst dotyczący różnorodności „Palma warszawska. Drzewo poznania swojego i obcego”, realizowanego przez Stowarzyszenie Filmowe Dziki Bez. Zajęła pierwsze miejsce w konkursie dla młodych dziennikarzy im. Z. Moszkowicza. Brała też udział w licznych projektach teatralnych i artystycznych. Lubi siedzieć na dachu i jeść czereśnie. Chciałaby, żeby tak wyglądała jej przyszłość.


O książce

Okładka książki "Pustostany" // fot. materiały prasowe 
W „Pustostanach” na Grochowie wiele się dzieje: ktoś odbiera korespondencję, opiekuje się roślinami, zostawia jedzenie na stole. Po śmierci trwa życie – jakby nikt nie umarł, tylko na chwilę wyszedł po zakupy na bazar. Śmierć jest bezpieczna i wydarza się mimochodem. W na wpół magicznej rzeczywistości jest też miejsce na lęk, samotność, trudności adaptacyjne, czułość i poczucie humoru. To surrealistyczna historia o mieszkaniu w starym domu w Warszawie – strasznie dziwnym mieście – w domu z widokiem na kulę ziemską. A także o tym, czym można się pożywić w domach zmarłych sąsiadów, jak się czuje pani w kiosku „Ruchu” i kto kradnie spod domów azalie. Jedna z bohaterek postanawia zamieszkać w wannie, bo jest jej smutno w stolicy. Wbrew pozorom to bardzo wesoła i pouczająca książka. Można się z niej dowiedzieć, jak powstaje człowiek albo z czego ugotować  w Polsce smaczną zupę.
 
Spotkanie z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii proza odbędzie się 26 sierpnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.

W poniedziałek, 17 sierpnia, zaprezentujemy sylwetkę kolejnego z nominowanych w kategorii proza.

ikona

Zobacz także

Najnowsze