Co nowego

Noś maskę, ogranicz wirusa

Pomnik na placu Kaszubskim // fot. Przemysław Kozłowski

Pomnik na placu Kaszubskim // fot. Przemysław Kozłowski

Od soboty, 10 października w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w żółtych strefach COVID-19. Główną zmianą jest obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, w tym na świeżym powietrzu. Przypominamy o tej ważnej zasadzie i podkreślamy, jak znaczenie ma noszenie maseczek.

Rekordowe ilości zarażeń koronawirusem na Pomorzu, ale także w całym kraju sprawiły, że rząd podjął decyzję o objęciu wszystkich powiatów żółtą strefą COVID-19. Stanie się to już w najbliższą sobotę, 10 października. Jednocześnie zaostrzono zasady obowiązujące na tych obszarach.

Duża zmiana dotyczy obowiązku noszenia maseczek. Od soboty, 10 października zasłonięte usta i nos należy mieć w każdej przestrzeni publicznej, a zatem również na świeżym powietrzu – w drodze do sklepu, pracy czy na spacerze. Nakazem tym nie zostały objęte jednak plaże, lasy, parki, zieleńce czy ogrody botaniczne.

Zasłonięte usta i nos w dużym stopniu ograniczają potencjalną transmisję wirusa pomiędzy osobami. Podczas kontaktu twarzą w twarz już maseczka nałożona przez jedną z osób znacznie zmniejsza szansę zarażenia. Zasłonięte usta i nos u obu osób praktycznie niwelują możliwość przenikania wirusa. Poza noszeniem odpowiedniego zakrycia warto (w miarę możliwości) zachować dystans 1,5 metra od innych osób.

fot. materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Poza obowiązkiem zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych wprowadzono także kolejne ograniczenia oraz utrzymano pozostałe, już funkcjonujące.

Od soboty, 10 października zmienia się limit osób, które mogą uczestniczyć w imprezach okolicznościowych i rodzinnych (np. weselach). Teraz wynosić będzie on 75 osób (z wyjątkiem obsługi).

Z kolei zgromadzenia mogą liczyć maksymalnie 150 osób, przy jednoczesnym zachowaniu przynajmniej 100 metrów odległości pomiędzy skupiskami.

Limity osób obowiązywać będą także w lokalach gastronomicznych (1 osoba na każde 4 m2), siłowniach (1 osoba na 7 m2) i parkach rozrywki (1 osoba na 10 m2).

Wydarzenia kulturalne, sportowe oraz seanse kinowe w dalszym ciągu objęte są limitem 25% objętości obiektu, przy czym imprezy kulturalne odbywające się na świeżym powietrzu mogą przyjąć maksymalnie 100 osób.
 
W pojazdach komunikacji miejskiej w dalszym ciągu obowiązuje ograniczenie 50% dostępnych miejsc zarówno siedzących, jak i stojących. Niektóre gdyńskie linie autobusowe i trolejbusowe poruszają się pomiędzy naszym miastem a powiatami objętymi czerwoną strefą (Sopot, pow. kartuski, pow. pucki). Limit pasażerów nie zmienia się podczas przejazdu na terenie tych obszarów.

materiały Gdynia.pl

  • ikonaOpublikowano: 09.10.2020 14:45
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2020 15:35
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze